Idén még az év elején vártnál is rosszabb lesz az európai konjunktúra (az eurózóna GDP-je csak kb. 1%-kal nő). Kifullad az előző két év hazai gazdaságpolitikájának a belső keresletélénkítésen keresztül a konjunktúrára gyakorolt pozitív hatása, mert ez a keresletélénkítés egyensúlyi szempontból nem folytatható.
A tavaly őszi jelentős közalkalmazotti béremelés áthúzódó hatása szeptemberig jelenik meg a statisztikában. Ezt követően a költségvetési szektor kereset-emelkedése számottevően lassul. Az üzleti szférában mérséklődő bérdinamika valószínű. A reálbérek így is igen jelentősen, átlagosan legalább 10%-kal emelkednek (ezen belül a költségvetési szektorban kb. 17%-kal, az üzleti szférában pedig – a teljesítményeket így is messze meghaladva – mintegy fele ekkora ütemben). A nyugdíjak reálértéke az automatizmusok alapján 5%-kal, az egyszeri juttatásokat is figyelembe véve kb. 2%-kal nő. A lakásszektor a támogatási rendszer egyes társadalmilag indokolatlan kedvezményeinek megnyirbálása után is erőteljesen preferált lesz. Mintegy 35 ezer, a tavalyinál 10%-kal több lakás épül fel. A lakosság nettó pénzmegtakarítási rátája 2% körüli, rendkívül alacsony marad.
Az állami (és önkormányzati) beruházások forráshiány miatt jelentősen visszaesnek. Az üzleti szféra óvatosan, csak a konjunktúra javulásának jeleivel összhangban fogja növelni beruházásait.
Az államháztartási kiigazítás megkezdődik, de a hatások csak az év utolsó 4-5 hónapjában jelennek meg. A bevételek – az alacsonyabb gazdasági növekedés ellenére – lényegében el fogják érni a tervezettet, főleg a gyorsabb béremelkedéshez és fogyasztáshoz kapcsolódó adók miatt. A kiadásoknál kb. 100 milliárd forintos többlet valószínű, leginkább a nyugdíjaknál, a gyógyszertámogatásnál és az önkormányzatoknál. A deficit a GDP 5%-a körül várható.
Késik a gazdasági fellendülés
A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint az idei első hónapok jelentős lassulását a II. félévben némi élénkülés követheti, az év egészében azonban a növekedés üteme nem lesz nagyobb a tavalyinál. A külső egyensúly romlása folytatódik, az infláció lényegében stagnál.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.