A munkaerő-felvétel során gyakran alkalmazott pszichológiai egyike a Captain Analízis (Computer Aided Personnel - számítógéppel segített személyiségvizsgálat). A jelölteknek ennek során az egy párt alkotó két állításból kell kiválasztaniuk azt, amelyik inkább tükrözi véleményüket.
A tesztet közel 20 éve használják Európa-szerte számos országban, hazánkban 1997 óta alkalmazzák. Ismerete több mint ajánlott, hiszen mint Papp Júlia, a személyzeti tanácsadással foglalkozó P&Bert Management Consulting Group operatív vezetője mondja: A jelöltek a megpályázott pozíció szintjétől és jellegétől függetlenül a kiválasztási folyamat bármelyik szakaszában szembe kerülhetnek vele. Mint a Jobpilot Pályacsúcs Magazin cikkéből kiderül, főleg a vezetői állások betöltésekor, a kiválasztás utolsó köreiben alkalmazzák.
Témákhoz való hozzáállást mér
A teszt 183 kijelentéspárból áll. A jelölteknek az egy párt alkotó két állításból kell kiválasztaniuk azt, amelyik inkább tükrözi véleményüket. "Mivel a kitöltő az állításokból nem tud közvetlenül a vizsgált mutatókra következtetni, így a teszteredményt sem tudja szándékosan befolyásolni" - állítja Treumann Róbert, a Captain Hungary Kft. ügyvezetője. Elkészítésére egyébként nincs időkorlát, a pályázó gyakorlatilag annyi időt szánhat rá, amennyit akar.
A tesztet 1982-ben fejlesztette ki egy pszichológusokból, közgazdászokból, személyzeti tanácsadókból és vállalatvezetőkből álló nemzetközi szakértő csoport Svédországban. Alapjául egy amerikai pszichológus és kutató, Louis Thurstone 1938-ban megalkotott vizsgálati módszere szolgált.
A Captain tehát egy munkaattitűd teszt, amely nem a jelöltek mélylélektanát, intelligenciáját vizsgálja, hanem bizonyos témákhoz való hozzáállását méri.
A teszt összesen 38 faktort vizsgál, a vizsgált attitűdöket tízes skálán méri fel - így biztosítja az árnyalt személyiségrajzot. Megmutatja a jelölt munkához való hozzáállását, céltudatosságának mértékét, a rá jellemző munkatempót, és azt is, befejezi-e a feladatokat vagy sem. Betekintést enged vezetői magatartásába: kideríti, érdekli-e a vezetés, mennyire ellenőrzi a beosztottak munkáját, és esetleges tekintélyfüggésére is rámutat.
Emellett a jelölt döntési képességéről, konfliktuskerülő képességéről is képet kapnak a szakemberek. A szociabilitás is a vizsgált hat csoport egyike, azon belül pedig a következő témákhoz való hozzáállását méri fel: igény a konszenzusra, elfogadási igény, szociális nyitottság, kitűnni vágyás, közösségi igény.
Képet ad a fejlődési területekről
Feltérképezi a pályázó "fejlődési területeit" is, vagyis megmutatja, hogy mennyire rendelkezik különféle képességekkel - úgymint eladói potenciál, műszaki érdeklődés, aktuális vezetői képesség -, és melyek azok, amin lehet és érdemes is javítania - például egy tanfolyammal.
Néhány példa a tesztben szereplő állításpárokra
A Általában elfogadnak az emberek.
B A beosztottaim azt teszik, amit elvárok tőlük.
A Könnyen kijövök a sodromból.
B Az emberek figyelmen kívül hagyják a véleményemet.
A Jól érzem magam a csoport tagjaként.
B Szeretem, ha munkám során felfigyelnek rám.
A A legjobb akarok lenni.
B Addig dolgozom, amíg a munkámat be nem fejezem.
A Szeretem az olyan munkát, amely pontosságot és koncentrációt követel.
B Rá tudok venni másokat, hogy azt tegyék, amit én akarok.
A Könnyen alkalmazkodom az új helyzetekhez.
B Igyekszem szoros barátságokat kötni.
A Captain teszt által mért területek:
- Munkaattitűd
- Munkához való hozzáállás - céltudatosság, önszervezés, részletorientáltság, munkatempó.
- Vezetői magatartás
- Vezetői stílus - beosztottak ellenőrzése, tekintélyfüggés.
- Döntési képesség
- Személyiség - önérvényesítés, önuralom, innovációs készség, gyakorlatiasság, kondíció.
- Szociabilitás - igény a konszenzusra, elfogadási igény, kitűnni vágyás, szociális nyitottság.
- Fejlődési területek és attitűdök