A 20 leggyakoribb ok együttesen az összes haláleset 71,5 százalékáért felelős. A halálozás legfőbb oka az ischaemiás szívbetegség, amely akkor fordul elő, amikor a beszűkült artériák miatt csökken a véráramlás és az oxigén a szívben. Amikor a szív véráramlása teljesen leáll, a szívizomsejtek elhalnak, és bekövetkezik az infarktus.
Nagyobb az ischaemiás szívbetegségek kockázata, ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása vagy a vér koleszterinszintje, illetve a családjában előfordult már ilyen betegség. Az elhízás is a rizikófaktorok között van.
A vezető halálokok között a COVID-19 a második helyet foglalta el 2021-ben. Ekkor érte el a csúcsot a vírus okozta halálozás. Érdemes megjegyezni, hogy a bejelentett COVID-19-halálozások száma drasztikusan csökkent az elmúlt néhány évben.
A 20 leggyakoribb halálok között négy fertőző található: COVID-19, alsó légúti fertőzések, tuberkulózis és hasmenéses betegségek. Ez utóbbi kettő jóval kevésbé jellemző a magas jövedelmű országokban.
Ugyanez igaz a koraszülési szövődményekre is, amelyek a megelőzhető gyermekhalálozás vezető okai. A magas jövedelmű országokban a terhesség 37. hete előtt született gyermekek sokkal nagyobb eséllyel maradnak életben. Ennek az az oka, hogy hozzáférnek olyan ellátáshoz, mint a meleg, a szoptatás támogatása, valamint a fertőzések és a légzési problémák alapvető ellátása.
Megelőző lehetőségek az egészségügyi kockázatok csökkentésére
- Folytass egészséges, kiegyensúlyozott étrendet
- Végezz rendszeres testmozgást
- Tartsd be az egészséges testsúlyt
- Ne dohányozz
- Korlátozottan fogyassz alkoholt
- Figyelj a vérnyomásodra
Fertőzések megelőzésére hasznos lehet a védőoltás, a higiéniai intézkedések betartása, mint a rendszeres kézmosás, és a fertőzött emberekkel való szoros érintkezés elkerülése.