Az eddig fókuszban lévő, az infrastrukturálisan kedvező elhelyezkedésű települések mellett, szeretnénk a figyelmet a most bemutatkozó városok és környezetük vonzerejére koncentrálni - mondta a program házigazdája, az ITDH vezérigazgatója, Rétfalvi György. A befektetési ügynökség vezetője hangsúlyozta az ITDH egyik elsődleges feladata a befektetések ösztönzése, a cég pedig minden lehetőséget megragad, és minden új formával él a befektetések pro-aktív ösztönzésében. Ilyen újszerű rendezvény a mai, immáron második alkalommal megrendezett esemény is, melyet a tervek szerint négy hasonló követ még ebben az évben.
Kaposvárt Szita Károly polgármester képviselte, aki köszöntőjében hangsúlyozta: az ország egyik leggyorsabban fejlődő nagyvárosa, a régió földrajzi és logisztikai központja, amely mind a külföldi, mind pedig a hazai cégek számára kiváló lehetőséget biztosít a hosszú távú, eredményes működéshez. Itt minden megtalálható, ami egy vállalatnak fontos: képzett munkaerő, fejlett városi és ipari infrastruktúra, vállalkozásbarát városvezetés, az egyetemünk pedig kutatási és fejlesztési központ. A 2007-2010-es "Új utak, új munkahelyek, új otthonok" nevű városi program 70 milliárd forint fejlesztési tervet foglal magába. Ebben kiemelt szerepet kapott az ipari-kereskedelmi-szolgáltatási infrastruktúra, a logisztikai központ további fejlesztése.
Kaposvár számára fontosak a fejlesztések, beruházások. Jól példázza ezt, hogy a városvezetés minden évben átlagosan a költségvetés 26 százalékát arra fordítja, hogy elősegítse, támogassa a településen megvalósuló beruházásokat. Kaposvár adottságai, lehetőségei és gazdasági környezete megalapozzák a városban otthont találó befektetések hosszú távú fejlődését. A város földrajzi elhelyezkedése lehetővé teszi a nyugatra és délre fekvő gazdasági térségek könnyű és gyors elérését. A kaposvári vezetés garantálja, hogy a városban befektető vállalkozások számára az Önkormányzat minden segítséget megad a projektjük hatékony és gördülékeny megvalósításához, ezért az említetteken túl, a befektetés nagyságától függően további kedvezményeket tud nyújtani.
A polgármester beszédében még megemlítette: Fontos körülmény az is, hogy Kaposvár az európai értelemben vett minőségi élet lehetőségét biztosítja. A város ugyanis vendégváró, kulturális, kulináris és sportolási lehetőségek széles választékát kínáló település.
Csabai Lászlóné polgármester Nyíregyházát a lehetőségek városának nevezte. Bemutatkozó beszédében elmondta, hogy az EU 2007-2013. évi költségvetési ciklusa alapvető változásokat hoz Nyíregyháza életében. A fejlesztési források kibővülése lehetőséget nyújt arra, hogy megkezdődjön hazánk gazdasági-társadalmi felzárkózása az európai fejlett országokhoz. Ezt a lehetőséget Nyíregyháza is szeretné maximálisan kihasználni, ezért a város szakemberei, szakmai szervezetei közreműködésével elkészítették a 2007-2013. közötti fejlesztési programtervet, amelyet - a város legsikeresebb időszakának polgármesteréről - Bencs Tervnek neveztek el.
#page#
A Bencs Terv átfogja a város teljes életét, és meghatározott projekteken keresztül tartalmazza a fejlesztési elképzeléseket. A gazdaságfejlesztés prioritásai a következők:
- a város adottságaira alapuló logisztikai- és iparfejlesztés, melynek hátterét az ipari park biztosítja,
- a Nyíregyházi Főiskola tudás- és kutatóbázisára épülő innovációs tevékenységek menedzselése,
- a város üdülőközpontjára, Sóstóra épülő idegenforgalmi fejlesztések, (Meseország, Kongó, Delfinárium, az Indiai-óceán állatvilága) melyek tervezésének előkészítése folyamatban van. Ezek a projektek a már meglévő látványosságok - elefántház, Tarzan ösvénye, stb. - sorát folytatják. Tovább kívánjuk fejleszteni az élményfürdő komplexumot, melynek része a Parkfürdő és a Tófürdő, valamint az ország második legnagyobb skanzenjét, a Sóstói Múzeumfalut.
A Bencs Terv tartalmazza a város közlekedésfejlesztési projektjeit - ez jelenti az út-, vasút- és reptér-fejlesztést is. A XXI. századi infrastrukturális fejlesztések - víz-, szennyvíz-, csapadékvíz-csatornázás - elindításával egy modern, egészséges Nyíregyházát szeretnénk unokáinkra hagyni.
A Bencs Terv egy tiszta, élhető, európai infrastruktúrával ellátott nagyváros programja, amely egyaránt vonzó lehetőségeket kínál az itt élőknek, az idetelepülni szándékozóknak és a turistáknak is.
Záhony polgármestere, Háda Imre elmondta, hogy a város közvetlenül határos Ukrajnával és Szlovákiával, de Románia és Lengyelország is 80 km-es körzetben elérhető. Itt működik Magyarország legnagyobb keleti határátkelőhelye, mely egyben Ukrajna legjelentősebb nyugati csomópontja. A térség kiemelkedő szerepét jelenti, hogy itt találkoznak az európai keskeny nyomtávú vasutak az orosz-ukrán széles nyomtávúakkal. Ebből az adottságból eredően szükségszerűen adódott az áru-átrakási kényszer, a vasúti kocsik tengelycseréje, amelynek megvalósítására speciális infrastruktúra és kapcsolódó szolgáltatások települtek Záhonyba és térségébe. A schengeni határ feltételrendszerének 2007 évi kialakítására fejlesztések, beruházások vannak folyamatban a Vám, a Határőrség, az Állat- és Növényvédelem valamint a határátkelőhely megközelítését segítő közúthálózat-fejlesztés vonatkozásában. A közelmúltban elkészült MÁV állomás korszerű utas kiszolgálása is minden igényt kielégít. A Záhony és Térsége Fejlesztési Kft. üzemeltetésében működik a Logisztikai, Kereskedelmi és Üzleti Központ, amely a Záhonyi vállalkozási övezet szellemi és gazdasági központja.
A polgármester helyi befektetési lehetőségekről és befektetési környezetről tartott előadásában elmondta, hogy Záhony stratégiai pont elemzésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Tisza folyó Záhonyig történő hajózhatóságával a térség ideális logisztikai központtá válhat. A klasszikus hármas közlekedési ágak (vasút, közút, víziút) találkozására a kelet-nyugati áruszállítási viszonylatában csak Záhonyban van lehetőség. A felsorolt földrajzi, nemzetközi, gazdasági adottságok kihasználása csak úgy valósulhat meg, ha a kormányzati szervek megfelelő mértékű támogatásban részesítik a helyi kezdeményezéseket, az önkormányzatokat.