Július 1-től megnémul a 3G-s mobiltelefonok többsége

Már több, mint 15 ezer mobilkészüléket cseréltek le a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatási programjában annak indulása, idén február 14-óta - közölte az NMHH.

A program bevezetésekor a hatóság azt közölte: ötmilliárdos keretből indul el a mobilkészülék-csere program, az összegből negyedmillió használatban lévő 3G- és 2G-képes mobiltelefon cserélhető le a mobilinternetezésre alkalmas minimum 4G-képes készülékre. A hazai 4G-hálózatok és az ezeket kihasználó okostelefonok széles körű terjedése miatt a hazai távközlési szolgáltatók 2023-ra lekapcsolják a 3G-mobilhálózatot, és emiatt számos régebbi készüléktípuson elérhetetlenné válik a mobilnet.

Negyedmillió elavult készülék működhet még (Fotó: depositphotos.com)

Az átállást az NMHH készülékcsere-támogatási programmal segíti: a használatban lévő 3G-képes készülékek minimum 4G-képes telefonra való cseréjét bruttó 20 ezer forinttal támogatja maximum bruttó 120 ezer forintos készülék vásárlása esetén. Május 9-e óta a 2G-s készülékek cseréjére is lehetőség van.

A magyarországi szolgáltatók közül elsőként a Magyar Telekom kapcsolja le a 3G hálózatát. A cég az MTI-vel közölte: a tervek szerint halad a 3G hálózat fokozatos lekapcsolása, amely július 1-jétől már sehol nem lesz elérhető. Az ügyfelek természetesen nem maradnak szolgáltatás nélkül: a közel országos lefedettségű, a korábbi technológiáknál jobb ügyfélélményt nyújtó 4G hálózat továbbra is rendelkezésre áll mind a hang-, mind az adatforgalom céljára. A legfeljebb 3G-képes készülékkel rendelkező ügyfelek hangforgalmát a meglévő 2G hálózat át tudja majd venni, hiszen a Telekom ügyfélkörén belül a teljes hangforgalom alig 2,3 százaléka zajlik a 3G hálózaton. Az adatforgalomnak pedig még kisebb aránya, mindössze 0,84 százaléka. Ennek jelentős része már olyan m2m forgalom, melynek kis átviteli igényét a 2G szintén kezelni fogja, a legfeljebb 3G-képes készülékkel rendelkező ügyfelek száma folyamatosan csökken - közölték.

A leginkább érintett ügyfeleket a Telekom a változásokról SMS-ben, több körben is értesítette, valamint tájékoztatásukat egy honlappal is segíti. A szolgáltató javasolja, hogy mindenki ellenőrizze készüléke beállításait, érdemes gondolni az idősebb családtagok által használt, gyakran régebbi típusú eszközökre is.

A 3G-hálózatok kivezetésén évek óta dolgoznak a hazai szolgáltatók. A Magyar Telekom után a Yettel és a Vodafone várhatóan 2023-ban vezeti ki teljesen 3G-hálózatait.

Régi típusú 3G-s telefonnal nincs lehetőség a 4G- és 5G- hálózatokra való csatlakozásra, így kisebb sebességgel és kevesebb helyen van lehetőség a mobilinternetezésre. A készülékek hálózati képességét készülékenként eltérő módon lehet ellenőrizni, általában az alábbi menüpontokban lehet megnézni: Beállítások - Kapcsolatok - Mobilhálózatok - Hálózati mód.

Az ellenőrzés részletes lépéseiről a Telekom 3G-kivezetéssel kapcsolatos tájékoztatójában, vagy a netrefel.hu oldalon lehet tájékozódni. (MTI)

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo