Fokozatosan a részleges teljesítményalapú bérezésre tér át a francia közigazgatás egy jelentős része - értesült pénteken a Le Figaro című párizsi napilap. A lap állítása szerint a novemberben megjelenő rendelet közel 200 ezer, a közoktatásban, az igazságszolgáltatásban, a minisztériumokban és a prefektúrákon adminisztrációval foglalkozó munkavállalót érint. (Az állam a magánszektorra is odafigyel.)
Az újfajta bérezéssel megszűnik a "követhetetlen bérkiegészítések és minden egyéb jutalmazás" rendszere. A fizetéseknek a teljesítményre vonatkozó részét - amely megközelítőleg 40 százalékot fog kitenni - a munkavállalók éves teljesítményének értékelése alapján személyre szólóan állapítja majd meg a munkáltató. A teljesítményalapú rész maximumát - a kiemelkedően felelős beosztásban lévő munkatársak esetében - 14 400 euróban állapították meg a döntéshozók.
A fennmaradó 60 százalékot a munkavállaló munkakörének, felelősségének, tapasztalatának alapján az érintett minisztérium bértábláját figyelembe véve kell meghatározni: ez havi 1750 és 21 ezer euró között mozoghat. Az intézkedés - amelynek bevezetése a külügyi, a környezetvédelmi, az agrár- és az oktatási tárcánál kezdődik 2009-ben - először 21 ezer középvezetőt érint, de legkésőbb 2012. január 1-ig mind a 200 ezer közigazgatási dolgozó bérezése megváltozik.
A teljesítményalapú bérezés nem érinti a pénzügyi, a védelmi és a szociális minisztériumhoz tartozó munkavállalókat, akiknek a fizetése rögzített összegű marad. A Le Figaro szerint a részleges teljesítményalapú bérezéssel egyszerűsödik a fizetések rendszere és növekszik a közigazgatásban dolgozók mobilitása. A köztisztviselők szakszervezete - amely ellenzi a teljesítményalapú bérezés bevezetését - tíz nappal ezelőtt garanciát kapott az államtól arra, hogy az első évben egyetlen közigazgatási dolgozónak sem lesz kevesebb a pénze az új rendszer miatt.