A vállalkozói érdekképviseletek sikeresen lobbiztak a Széchenyi Kártya állami kamattámogatásáért, és Kóka János, gazdasági és közlekedési miniszter elsőként ezt november 6-án, a VOSZ által szervezett Európai Kereskedelem Napján jelentette be - áll a szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményben.
A minisztérium ennek megfelelően kormányhatározatba foglalja, hogy 2008. december 31-ig meghosszabbított kamattámogatást biztosítanak a Széchenyi Kártya konstrukciónak. A támogatással a mikro-, kis- és középvállalkozások hitelhez jutásának támogatása megmarad.
Azt, hogy a gazdasági tárca fenntartja a kamattámogatást a több tízezer kisvállalkozást érintő konstrukcióban kiemelkedően fontos lépésnek tartja az üzemeltetéséért felelős KA-VOSZ Zrt., illetve a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is. (A Széchényi Kártya fontos elem lehet a feketegazdaság elleni küzdelemben is.)
Nulla százalék lett volna
Az eredeti elképzelések szerint ugyanis az évről évre csökkenő kamattámogatás 2008-ra nulla százalékra csökkent volna. A konstrukció pedig épp azáltal vált a legnépszerűbb kisvállalkozói hitelformává, hogy ideálisan ötvözte a piaci hitelt és az állami kamattámogatást. (A sikert jellemzi, hogy a 2007-es Európai Vállalkozás Díj zsűrijének döntése értelmében a 13 döntős projekt közé választotta a Széchenyi Kártya konstrukciót.)
A tájékoztatás szerint a kamattámogatás megszűnése egy széles kkv vállalkozói rétegnek jelentett volna versenyhátrányt, hiszen a folyamatosan növekvő adó és járulékterhek mellett kiválthatatlanná vált a Széchenyi Kártya által elérhető forrás.
Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint a Széchenyi Kártya által a gazdaságba pumpált évi 130 milliárd forintnyi friss tőke a kamattámogatással is alig kétmilliárd forintjába kerül az államnak. A kisvállalkozásokba vetett hit, a kártya bizalmi jellege lehetővé tette, hogy a kisvállalkozások bebizonyítsák "hitelképességüket", ami az eddigi eredmények alapján sikerült is.
A bejelentéssel egyidőben megszületett a "Széchenyi Kártya 2" konstrukció. Ez a továbbfejlesztett változat, amelynél a hitel futamideje kétéves lesz, így olcsóbb lesz a hitel, valamint egyszerűbb adminisztrációt alkalmaznak majd, és például megszűnik a negyedéves törlesztés is.