Kettős csapdában
A büszke, erőt sugárzó főnöki magatartás alapvetően férfias jegy. A gyengébb nem képviselői azonban vezető szerepben nemritkán túlkompenzálják e várakozásokat, és hatalmaskodóan, agresszíven kezdenek viselkedni. Ezt segíti elő az is, hogy a női vezetőket sokkal inkább "kiborítják" a bizonytalan szituációk, és kevésbé viselik jól a kockázatot.
A szakemberek kettős csapdának hívják azt, hogy az elvárásokkal, beidegződésekkel körülbástyázott főnöki szerepnek a nők nem tudnak természetes módon viselkedve megfelelni. Ha vezetőként nőiesen lépnek fel, viselkedésük disszonánssá válik. Olyan értékeket, normákat jelenítenek meg egy eredendően férfias szerepben, amelyeket beosztottaik csak a magánszférájukban képesek elfogadni. A férfias magatartást viszont egy nőtől csak a legritkább esetben viseli el tartósan a környezete. A kívánatos tehát "semleges nemű" mentalitás lenne, de kitől várható el, hogy napjai legnagyobb részében nem nélküli emberként éljen? Minél hagyományosabb gondolkodású a munkahelyi közeg, annál inkább igaz: a női főnökökkel csak a baj van.
Férfiak csak férfiakkal egyezkednek
A brit Catalystwomen 2004-ben készülő tanulmányához több mint kilencszáz nőt kérdeztek meg magas beosztásukhoz fűződő tapasztalataikról. Az elemzésből kiderül, hogy karrierjük során 60 százalékuk érzékelte már, hogy barátságtalan légkör veszi körül. Csaknem 50 százalékuk számára a legkomolyabb nehézséget az jelentette, hogy férfi beosztottaik munkáját menedzseljék, és ellenőrizzék. "A férfiak, ha nők akarják irányítani őket, gyakran egyszerűen nem hajlandók elvégezni azt a munkát, amiért fizetik őket. Különféle stratégiákat alkalmaznak, hogy kibújjanak az irányítás alól. Ilyen klasszikus taktika például az, hogy megpróbálják a menedzserüket megkerülni, és az eggyel feljebbi szinten levő férfi főnökkel egyezkedni" - mondta el a megkérdezettek egyike.
A brit döntéshozó nők 56 százaléka kimondottan hiányolja a sikeres vezetői szerepmodelleket, 47 százalékuk érzi nehéznek a munka és magánélet egyensúlyának fenntartását, 42 százalékuk pedig úgy véli, nem kapja meg a kellő támogatást a felettesétől.
A Catalystwomen kutatása szerint a döntéshozó pozícióban levő nők jelentős része - a női menedzserek 96 és a vezérigazgatók 99 százaléka - véli úgy, hogy nemének a tagjai értékes vezetői tulajdonságokkal bírnak. A legtöbbjük szerint elsősorban a problémamegoldás terén rendelkeznek speciális készségekkel.
"Jobb főnök vagyok, mert nő vagyok. Érzékenyebb vagyok, intuitívabb, elkötelezettebb, sokoldalúbb" - véli egy riportalany. Egy másik megkérdezett cégvezető úgy látja, a nők jobban tudnak egy-egy projekt megvalósításának folyamatára, annak egymást követő elemeire koncentrálni, mint a férfiak, akik mindig száz százalékig csak egy adott feladattal foglalkoznak. A válaszadó nők a legkritikusabb szakmai területnek a stratégiai tervezést és a team-menedzsmentet tartják.
Kemény munka és kapcsolatépítés
A nehézségek ellenére sem lehetetlen, hogy a nők elfogadtassák magukat, és jól működjenek az irányítói szerepkörben. A legfőbb karrierstratégia, melyet a sikeres női vezetők ajánlanak, a szakmai elvárásoknak való megfelelés. A gyengébb nem tagjainak legfőbb esélye az érvényesülésre a kemény munka. A karrierjükön dolgozó menedzsernők a vállalatok jellegzetes, bármeddig terhelhető túlórázói. A második legsikeresebb stratégia a tapasztalatok szerint: megtalálni azt a stílust, magatartásmódot, amellyel a férfi kollégák elégedettek. A befutott vezetők emellett a menedzsmentkészségek fejlesztését, valamint a szervezeten belüli kapcsolatépítés ajánlják.