A Gazdaság és Vállalkozáselemzési Intézet tavaly őszi felmérésében 3196, döntően mikro-, kis- és középvállalkozás vett részt, akik közül 1400 cég oktat tanulószerződéssel szakiskolai tanulókat. A kamara tapasztalatai szerint a legtöbb tanulót a mikrovállalkozások fogadják.
A felmérés adatai szerint az elmúlt két évben a vállalkozások 23,1 százaléka alkalmazott pályakezdőt, és a végzettek 44 százalékával létesítettek munkaviszonyt tavaly. A megkérdezett cégek képzéssel foglalkozó szakemberei, illetve vezetői pozitív változást érzékelnek a számítógépes ismeretek, az idegen nyelv ismerete, a szakmai elméleti alapok és a gyakorlati jártasság, valamint munkakultúra és az együttműködési képesség terén 2001-hez viszonyítva. Ezeken a területeken egy 1-től 5-ig terjedő skálán értékelve 2005-ben - az idegen nyelvtudás kivételével - 3,5-4 közötti átlagos osztályzatokat kapunk a 2001-es 2,8-as és 3,6-os átlagokhoz képest. Az értékelések összevont átlaga 3 egészről 3,5-re nőtt az elmúlt öt évben. A vállalkozások 44 százaléka elégedetlen viszont a kezdők idegen nyelv tudásával, a fiatalok készségei és ismeretei közül ezt ítélték meg legnegatívabban a válaszadók.
A vállalkozások 44,2 százaléka tartja megfelelőnek a tanulók, 50,3 százaléka pedig a végzettek elméleti felkészültségét. Leginkább a számítógépes, legkevésbé a gazdasági és a korszerű műszaki ismeretekkel, az idegennyelv-tudással, illetve a számolási készségekkel voltak elégedettek a munkáltatók. Szerintük fejleszteni kellene az iskolai tanműhelyek technológiai hátterét is. A vállalatok szerint megfelelő a pályakezdők együttműködési készsége, munkafegyelme, viszont az önálló munkavégzés képességén még javítani kell.