Jelentősen visszaestek a vállalati eredmények, de nem a háború miatt

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató cég vezetőjének véleményét kérdezték cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2024. júliusi adatfelvétel eredményei szerint a Negyedéves Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisához képest a +20-ról +9 pontra csökkent. 2023 folyamán és 2024 első felében javuló és romló időszakok felváltva követték egymást, majd 2024 áprilisához viszonyítva júliusra jelentős visszaesés történt, amelynek eredményeként a Konjunktúramutató jelenlegi értéke 1 ponttal alacsonyabb a 2022. októberi energiaválsághoz kötődő visszaeséshez viszonyítva. Ezt megelőzően a Negyedéves Konjunktúramutató a koronavírus-járvány második hullámának időszakában, 2020 októberében (+10 pont) vett fel hasonló értéket.

A hazai vállalkozások helyzetértékelése növekvő mértékben bizonytalan, széttartó. A Bizonytalansági Mutató mostani értéke (42 pont) a 2023. júliusi, a 2022. októberi, valamint a koronavírus-járvány (2020. július–2021. január) időszakában tapasztalt értékeknek feleltethető meg leginkább.

A KONJUNKTÚRAMUTATÓ VÁLLALATI JELLEMZŐK SZERINT

Ágazat: A Negyedéves Konjunktúramutató értéke a szolgáltató vállalkozások esetében a legmagasabb (+27 pont), a kereskedelmi cégek körében +12, az építőiparban +6 pont, míg az iparban tevékenykedő cégek körében (-1 ponttal) a legalacsonyabb. Az előző negyedévhez képest a feldolgozóiparban a mutató jelentősen, 16 ponttal esett vissza, a szolgáltatásokban 7, az építőiparban 3 pontos csökkenés tapasztalható, míg a kereskedelmi cégek értékelése stagnál.

Tulajdonszerkezet: A tisztán hazai tulajdonban lévő vállalkozások körében +10 pont, a külföldi (rész)tulajdonú vállalatok esetében pedig +5 pont a mutató értéke. A jelenlegi helyzet a felmérés történetében ritka szituáció: a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek mutatója jelentősen (21 ponttal) csökkent, így várakozásaik elmaradnak a kizárólag hazai tulajdonú vállalkozásokhoz képest.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo