Javult hazánk hitelminősítése

Az amerikai Standard and Poor's hitelminősítő kedden megerősítette Magyarország osztályzatait, a befektetésre ajánlott kategória alsó mezőnyében lévő A mínusz hosszú lejáratú szuverén devizaadóssági osztályzatot és az A-2-es rövid lejáratú devizaadóssági osztályzatot, illetve a szuverén forintkötelezettségek A plusz és A-1-es hosszú és rövid lejáratú kalkulusait, stabil kilátással.

- A kormány elkötelezett maradt a szerkezeti reformok és a piaci irányú politika mellett. Ez alátámasztja Magyarország felkészülését az EU-tagságra, ami 2005-nél nem később várható - kommentálta a közleményt Beatriz Merino, a Standard and Poor's hitelelemzője.
A lendületes magánszektor fejlődése és a jelentős külföldi működőtőke-beáramlás a magyar gazdaság figyelemre méltó sokoldalúságához vezetett, és derekas exportnövekedést támogatott. Ezzel együtt folyamatosan javult az ország adósságképe és külső egyensúlya - írták a jelentés készítői.
Az államháztartás adóssága várhatóan a GDP 52 százalékára csökken az idén, ez az arány 62 százalék volt 1998-ban - emlékeztettek. A kamatfizetés, becsülhetően, az államháztartási bevételek 11,5 százalékára csökkent az 1998-as 18,0 százalékról - tették hozzá.
A teljes küladósság várhatóan a folyómérleg bevételi oldalának 34 százalékával egyenértékű. A külső likviditás szintén szilárd marad: a folyómérleghiány és a hosszú és rövid lejáratú tőketörlesztések 92 százalékát fedezik a tartalékok, és a rövid lejáratú adósság tartalékfedezete majdnem 200 százalékos - írták az elemzők.
Mindazonáltal a kormánynak szembe kell néznie a költségvetési hiány csökkentésével, miközben gondoskodik a szerkezeti reformok költségéről. Tavaly a 3,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány nem tükrözte a most áprilisi parlamenti választások előtti jelentős kiadásnövekedést. A költségvetésen kívüli tételeket is beszámítva a deficit körülbelül a GDP 4,5 százaléka volt.
A jelenlegi költségvetés-bővítési irányzatot és az idén becsülhetően 3,4 százalékosra lassuló GDP-növekedést figyelembe véve, a kormány idei, 3,2 százalékos GDP-arányos célja az államháztartási deficitre nehezen lesz tartható - vélekedtek a Standard and Poor's elemzői a keddi jelentésükben.
Fenn kell tartani az infláció csökkenő irányzatát is, jóllehet a szabályozott árak a jövőben emelkedni fognak és a hazai kereslet erőteljes. Az inflációs várakozások féken tartása lehetővé tesz szerény béremelést és kamatcsökkentést, tovább könnyítve az adósság kamatterhét.
- A következő kormány várhatóan folytatja a gazdasági és az intézményi reformokat, elősegítendő a teljes integrációt az EU-ba. Nagyobb költségvetési szigor növelné a lehetőséget az osztályzatok pozitív kilátására. Középtávon az adósság- és a kamatteher csökkentése, az egészségügyi és a nyugdíjrendszer reformja támogatná Magyarország hitelképességének javulását - mondta Beatriz Merino, a besorolás megerősítését kommentálva.
Magyarország és néhány környező ország szuverén hosszú lejáratú küladósságának besorolása a nagy nemzetközi hitelminősítők listáján:

----------------------- Fitch ----------- Standard and Poor's -------- Moody's
Magyarország: --- A mínusz ------ A mínusz ----------------------- A3
Csehország: ------- BBB plusz ---- A mínusz ----------------------- Baa1
Szlovákia: ---------- BB plusz ------ BBB plusz -------------------- Ba1
Szlovénia: ---------- A --------------- A --------------------------------- A2
Lengyelország: --- BBB plusz --- BBB plusz ---------------------- Baa1
Forrás: MTI

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo