A magas színvonalú tudást képviselő, elismert diplomák iránt nem csökken a kereslet a pályakezdők munkaerőpiacán, derül ki a Gazdasági és Vállalkozáselemzési Intézet kutatásából.
A diplomás pályakezdők kilátásainak előrejelzését megnehezíti egyrészt a piaci trendek dinamikus változása, másrészt a többciklusú felsőoktatási rendszerre történő átállás várható hatásai körüli bizonytalanság.
Az elmúlt tíz év tapasztalatai alapján kialakult egy olyan látens kiválasztási gyakorlat az álláskereső pályakezdők megkülönböztetésére, ami az egyetemeken és főiskolákon megszerezhető tudás érzékelt színvonalán alapul, különösen a gazdasági szakmák esetén.
Nehéz helyzetben a jogászok és a tanárok
A GVI felmérése alapján arra lehet következtetni, hogy a feldolgozóipari, kereskedelmi és szolgáltató cégek körében különösen a mérnök végzettségű pályakezdők iránt erősödhet a kereslet, és kedvezően alakulhatnak az elhelyezkedési esélyek a termelésirányító, informatikus és műszaki menedzser állásokra jelentkező pályakezdők számára. A jogász és különösen a tanár végzettségűk számára előreláthatóan továbbra is nagy kihívást jelent majd az álláskeresés.
A marketinges pályakezdők elhelyezkedési esélyei ennél valamivel rosszabbak, és túlkínálatuk várhatóan alig csökken. Azonban a marketingesekre is érvényes, hogy a szakmailag jól felkészült, idegen nyelveket beszélő pályakezdőknek nem lesz különösebb nehézségük az elhelyezkedéssel. A verseny tehát a közgazdasági vonalon élesedik, ami a karrierjüket tudatosabban építő, szakmailag elismertebb intézményekben tanuló fiataloknak kedvez. Tovább erősödhet a kereslet a diplomások iránt a felsőfokú végzettséget nem igénylő ügyintézői és asszisztensi állások betöltésére, ami részben a diplomások jobb idegennyelv-ismeretére vezethető vissza.
Segítenek a szolgáltató központok
A pályakezdők iránti kereslet várható alakulásában meghatározó lehet az a viszonylag új jelenség, hogy a külföldi multinacionális cégek olyan szolgáltató központokat hoznak létre Magyarországon, amelyek a cég adminisztrációs, pénzügyi-számviteli, ügyfélszolgálati, HR vagy logisztikai tevékenységét végzik akár regionális, akár világszinten. Ezek a központok jól képzett, angolul és a célterület nyelvén beszélő szakemberek révén látják el költséghatékonyan a cégműködést támogató funkciókat. Ebből kifolyólag nagy az igényük többek között nyelveket beszélő közgazdász, pénzügyes, hr-es, logisztikus, kereskedő és külkereskedő pályakezdők iránt.
Figyelemreméltó jelenség, hogy a pályakezdő diplomások értékelésében és kiválasztásában előtérbe kerültek a személyiségjegyek, mint pl. az önismeret, a céltudatosság, a felelősségtudat. Gyakori elvárás, hogy a pályakezdők képesek legyenek csapatban dolgozni, jól kommunikáljanak és tudják kezelni a munkahelyi konfliktusokat. Az idegennyelv-tudásban érzékelhető némi javulás, de a pályakezdők ebben még mindig messze elmaradnak az elvárásoktól.
Eltérő a bérek időarányos növekedése
Kutatásában GVI a pályakezdő bérek jelenlegi és várható szintjét is vizsgálta. A feldolgozóipari, kereskedelmi és szolgáltató cégek átlagosan bruttó 185 ezer forintot fizetnek a diplomás pályakezdőknek, és ezt az első két év alatt átlagosan 20 százalékkal, bruttó 223 ezer forintra emelik. A foglalkozások között, mind a kezdő bruttó bér, mind a várható bérnövekedés tekintetében az elemző közgazdász az éllovas, az ilyen végzettséggel kezdetben 223, két év múlva 276 ezer forintra számíthatnak a pályakezdők, ugyanakkor ezen a területen a legnagyobb a kínált bérek szórása is, ami feltehetően a közgazdász képzés színvonalának intézmények szerinti nagy szórására vezethető vissza. Második helyen a gépészmérnökök állnak, akik két év tapasztalatszerzés után 22 százalékkal magasabb bruttó bérre számíthatnak.