A bruttó hazai össztermék (GDP) az elmúlt év utolsó negyedévében 1,4%-kal emelkedett, amely még a legmagasabb - 1,2%-os - piaci előrejelzéseket is felülmúlta. Ez az adat a világ második legerősebb gazdaságának évi 5,5%-os növekedését mutatja (a közgazdászok legoptimistább előrejelzése 4,9% volt).
Ez a szám éles ellentétben áll az Egyesül Államok és Európa növekedésével, ahol éppen a gazdasági növekedés lassulása figyelhető meg. Az USA-ban ez az érték az utóbbi 3 év legalacsonyabbja, a szakértők számára is csalódást keltő 1,1%, míg az Európai Unióból 1.3%-os növekedést jelentettek.
A GDP adatok növekedése a legújabb bizonyítéka a japán gazdaság erősödésének, azután, hogy a hét elején jelentette a japán kormány, hogy december volt az egymást követő negyedik hónap, amikor az ország export-import egyenlege növekedett. A japán gazdaság már régóta küszködött a csökkenő fogyasztói árakkal, amelyek a költekezés felhagyására ösztönzik a vásárlókat, ugyanakkor a vállalatok adósságállományát növelik.
Három recesszió
Szakértői vélemények szerint a Japán gazdaság túltermelési válsággal küszködött, amelyet a 80-as években tapasztalt robbanásszerű növekedés után a 90-es évek elején jelentkező kereslethiány eredményezett. A japán vállalatok nem tudták eladni termékeiket, amely a bevételeik visszaeséséhez vezetett. A nagyvállalatok ezért képtelenek voltak fizetni azokat a hatalmas hiteleket, amelyeket a konjunktúra idején vettek fel, így jelentős adósságokat halmoztak fel az évek során. A cégeknél általánossá váltak a leépítések, amely viszont a belső piac fogyasztói vásárlásának visszaesését eredményezte.
#page#
A túltermelés a fogyasztói árakat lefelé mozdította, ami a bevételek újabb csökkenéséhez vezetett, mivel a keresletet még így sem ösztönözte kellő mértékben. Japán 1990 óta három nagyobb recessziót élt át.
Az export
A legfrissebb jelentések viszont azt mutatják, hogy a japán exportkivitelnek sikerült új erőre kapnia Japán két legfontosabb partnerénél, Kínánál és az Egyesült Államoknál, amelynek sikerült kizökkentenie Japánt a stagnálás állapotából. Ugyanakkor a Japán Kormányzati Hivatal szerint a helyzet nem csak az export növekedése miatt javult, ahhoz jelentős mértékben járult hozzá a fogyasztás 0,8%-os emelkedése is. Más források viszont kifejezetten a Kínába irányuló export ugrásszerű növekedésével magyarázzák a történteket. Gazdasági szakértők véleménye szerint Japánban véget ért a hosszú gazdasági pangás.
Amióta ezek a tények napvilágot láttak Japán megítélése gazdasági körökben jelentősen javult, a Macquarie Securities például 3%-ról 3,6%-ra emelte a japán gazdaság 2007 március 31-ig várható növekedését, míg a Barclays Capital szerint a GDP 2006-os költségvetési évben 2,7%-kal fog növekedni szemben az eddig jósolt 2,4%-kal. A szingapúri székhelyű Rabobank Group is 2,6%-ról 3,3%-ra emelte a növekedés várható értékét 2006-ra, míg a Bloomberg szerint a GDP idei növekedése 3,1%, míg a jövő évi 2,4% lesz.
é.sz.