Kína esetében vita folyik a szakemberek között. Egyes közgazdászok szerint Kínának sikerült már átjutnia a szakadékon. Megfigyelhető, hogy Kína és Dél-Korea mintája a követőkre is hatással van. Egyes feltörekvő piacok, például Malajzia, Thaiföld és a Fülöp-szigetek a dél-koreai modell másolására törekednek. Más nagyobb feltörekvő piacok, például India, Indonézia és Brazília pedig a kínai növekedési modellt veszi mintának.
Az S&P Global közzétette legújabb Look Forward jelentését „Feltörekvő piacok: döntő évtized” címmel, amely változatos szemszögből vizsgálja a feltörekvő gazdaságokat. Az egyik szempont a jövedelmi ranglétra. A jó hír az, hogy a második világháború utáni világrend csúcsprosperitása kezd erodálni. A 10 legnagyobb feltörekvő piac együttes GDP-je megközelítette a 10 legnagyobb fejlett piacét. 2030-ra közel lesz az egyenlőség. Számos feltörekvő gazdaság hatalmas népessége azonban azt jelenti, hogy a GDP egyenlő aránya nem jelenti az egy főre jutó egyenlő jövedelmet. 2030-ra a 10 legnagyobb feltörekvő piac átlagos jövedelme a 10 legnagyobb fejlett piac mindössze egyharmada lesz.
Az alacsonyabb jövedelemnövekedés a politikai instabilitás kockázatát hordozza magában, mivel a háztartási alkalmazottak belefáradnak a kielégítetlen várakozásokba. A jövedelemnövekedés eléréséhez a GDP mellett a termelékenységnek is növekednie kell. Ez az oktatás, a kereskedelem és a tőke liberalizációjával érhető el. Azok az országok, amelyek alkalmasak az energetikai átmenethez szükséges fémek és ásványok szállítására, mint például Indonézia, Chile és a Fülöp-szigetek, előnyben részesülnek a jövedelemnövekedés elérésében.