A húsz évvel ezelőtti 22,6 százalékos zuhanás, aminek azóta a közelébe sem került a világ, ma 3.139 pontot jelentene az indexben - áll a Concorde szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében. A második legnagyobb egynapos zuhanás az 1929-es világválságkor volt, de akkor is csak 12,8 százalékot tudtak az ablakokon kihulló brókerek összehozni (igaz, azt követte egy 11,7 százalékos, majd egy 9,9 százalékos nap is akkortájt), a modern érában pedig még nyolc százaléknál sem láttunk nagyobb napi zuhanást.
Az akkori kiváltó okok elég misztikusak a mai napig, a szakirodalom fekete hattyú effektusként (előre nem látott, kis valószínűségű és emiatt óriási hatású esemény) emlegeti - állítja Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája. "A világban egyöntetű a vélekedés, hogy ilyesmi ma már nem ismétlődhet meg, amely optimizmusra minden oka meg is van a szakmának, ugyanakkor a szakma mindig optimista, amíg valami valahol borzasztóan el nem romlik" - mondta a Concorde munkatársa.
Miben hasonlít az akkori és a mai helyzet?
Hasonló gyors pánikot valószínűleg csak egy nagy horderejű geopolitikai sokk okozhatna Móró Tamás szerint. Ha például az Egyesült Államok váratlanul megtámadná Iránt, esetleg még Oroszország is beszállna a konfliktusba, az olaj ára az egekbe szökkenne (érdekes módon az "egek" az nem is olyan régen még száz dollár feletti olajárat jelentett), a közel-keleti befektetők tömegével likvidálnák pozícióikat, ami beindítaná a hatalmas tőkeáttétellel operáló kockázati alapok eladását is, és ekkor lehet, hogy a pénzek nem érkeznének meg elég gyorsan a vételi oldalra. ( A tőzsdén milliókat kereshetünk, akár az ágyunkban fekve is)
A legnagyobb kockázatot e szempontból szerinte a nagy tőkeáttételt biztosító, rendkívül elterjedt származtatott piaci termékek jelentik, amelyeket Warren Buffett csak "pénzügyi tömegpusztító fegyverekként" aposztrofál. Talán nem véletlen, hogy az általa fémjelzett világ legnagyobb alapja, a Berkshire Hathaway jelenleg 40 milliárd dollár készpénzen ül (azonban ez is csak a kezelt vagyon hatoda nagyjából!), a megfelelő alkalmat várva a belépésre.
Móró Tamás részvénystratéga szerint tehát egy hasonló krach gyakorlatilag elképzelhetetlennek tűnik, azonban mivel éppen ez a feltétele a bekövetkezésének, ezért teljesen nyugodtak nem lehetünk.