Csaknem négy éve nem volt a most áprilisihoz hasonlóan magas a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Rt. (www.gki.hu) által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint a hazai konjunktúra egy éve javul. Áprilisban a fogyasztói és üzleti bizalmi index értéke egyaránt tovább emelkedett.
Az üzleti várakozások tavaly nyáron és ősz elején javultak jelentősen, majd féléves stagnálás után március-áprilisban új lendületet kaptak. Az ipari várakozások egy éve szinte töretlenül javulnak. Bár az elmúlt időszak termelésének és a rendelésállományoknak a megítélése áprilisban kissé romlott, a termelési kilátásoké és az export-rendelésállományé javult. Az építőiparban viszont az előző időszak termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése is javult, s a foglalkoztatási szándék is erősödött. A kereskedelemben a márciusinál valamivel jobb üzletmenetről, aktívabb megrendelési politikáról és csökkenő készletszintről számoltak be. A várható üzleti lehetőségekre vonatkozó kilátások is kissé javultak. A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó várakozások az iparban és a kereskedelemben kedvezőbbé váltak, az építőiparban kissé romlottak.
Áprilisban kissé javult a fogyasztói bizalmi index értéke is, a lakossági várakozásokra azonban a 2005 közepe óta tartó látványos javulás után negyedéve inkább a stagnálás jellemző. Ezzel együtt utoljára 2002-ben - az előző választási évben - volt ilyen optimista lakosság. A fogyasztók saját pénzügyi helyzetüket már közel egy éve egyre kedvezőbbnek ítélik, most áprilisban ez a korábbiaknál is erősebben javult. A lakosság a következő egy évben várható pénzügyi helyzetét is kedvezőbbnek látja, de ennek április havi javulása már nem ilyen dinamikus. Az ország elmúlt 12 havi és következő évre vonatkozó gazdasági helyzetének megítélése bő féléves folyamatos javulás után február óta romló tendenciát mutat. A lakosság elmúlt időszakra vonatkozó inflációs érzete fél éve folyamatosan kedvezőbb, a következő 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozások viszont január óta kissé emelkednek. A munkanélküliséggel kapcsolatos várakozások 2005 októbere óta javulóak, bár az utóbbi hónapokban inkább stagnálást mutatnak. A lakosság - tartós fogyasztási cikkekre irányuló - vásárlási kedve az év első hónapjaiban három éves csúcson van, az áprilisi érték azonban kissé rosszabb, mint a márciusi. 2005 közepe óta egyre javul a lakosság véleménye saját megtakarítási lehetőségeiről is.