Hová süllyedtünk?

A gazdasági élet prominens elemzői az egészségügy, a nyugdíj és az oktatás átfogó reformja mellett tették le a voksukat a gazdasági növekedésről és a szükséges reformokról szóló szakmai konferencián.

Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora, és Jaksity György, a Budapesti Értéktőzsde Rt. (BÉT) igazgatóságának elnöke is felszólalt azon az előadássorozaton, mely a gazdasági növekedésről és az azt lehetővé tevő reformokról szólt. A Heller Farkas Szakkollégium által október 16-18. között ötödik alkalommal megszervezett Szakmai Hétnek, melynek fővédnöke ezúttal Bokros Lajos volt, a Budapesti Corvinus Egyetem adott otthont. A megszólaló közgazdászok a gazdaság megtorpanásának okairól, a fellendüléshez szükséges, átfogó reformok mibenlétéről és azok megvalósíthatóságáról beszéltek.

A felszólalók a jelenlegi helyzet elemzésekor egyetértettek abban, hogy a kilencvenes évek második felének gazdasági növekedése mára puszta emlék maradt. A régió országai közül Magyarország rendelkezik a legrosszabb a gazdasági mutatókkal, gazdasági dinamizmusunkat és a térségben elfoglalt úttörő szerepünket elveszítettük, magas inflációval és kritikus pénzügyi helyzettel kell szembenéznünk. A GDP növekedésünk a visegrádi országokéhoz mérten alacsony, míg a 2007-re prognosztizált infláció és a folyó fizetési mérleg hiány messze a legmagasabb - derült ki Jaksity György előadásából.

A gazdaság ördögi körei

Helyzetelemzésében Jaksity felvázolta a gazdaságot meghatározó okok és okozatok ördögi köreit, amelyeket a magas adókulcsokhoz társuló alacsony adómorálban, a rövid távra tervező, és a reformokat halogató demagóg-populista gazdaságpolitikában ill. az ebből eredő válságjelenségek újratermelődésében azonosított.

"Hová süllyedtünk?" - tette fel a kérdést a BÉT alapítója. Mint elmondta, a magas ikerdeficit évtizedekre visszatekintő gyakorlata, a forint mesterséges "elinflálása", az alacsony legális foglalkoztatottság, és az ennek eredményeként jelentkező, a GDP 20-30%-át kitevő árnyékgazdaság olyan jelenségek, amelyek mind túlmutatnak az elmúlt éveken, és egyaránt okai a civil társadalom kiábrándultságának.

"A fogyatkozóban lévő, beteg, öreg, fáradt társadalom, képtelen a megújulásra és ballasztként hurcolja saját magát" - jegyezte meg Jaksity, majd hozzátette: "Magyarországon kulturális barbarizálódás zajlik." A funkcionális analfabétizmus aránya 20-40% a felnőtt lakosság körében, míg a társadalom 60%-a nem olvas egy év alatt egy könyvet sem, viszont napi áltag 6 órát tölt a televízió előtt. A reformokkal szembeni intolerancia egyik oka éppen ebből a barbarizmusból fakadó értetlenség és érdektelenség, az ismeretlennel szembeni félelem lehet.

A kádárista nosztalgiával élő, a politikából kiábrándult és azzal szemben bizalmatlan társadalom nem hajlandó rövid távú áldozatokat hozni a hosszú távú jólét érdekében.

A populista politika azonnal készpénzre váltható ígéreteket tesz - mellyel csak tovább erősítik ezt a társadalmi hajlamot - ám a túlzott deficitek következtében ezeket sem tudja teljesíteni.  Ez további csalódásokhoz és egyre mélyülő kiábrándultsághoz vezet.

A nyugdíjbombától a magyar betegig

Jaksity a nyugdíjrendszer legnagyobb problémájának a lassan legnagyobb szavazóréteggé váló "ügyfelet" látja. Véleménye szerint a nyugdíjba készülők önmaguk is felelőssé tehetők a "nyugdíjbomba" egyre fenyegetőbb veszélye miatt. A csökkenő gyermekvállalás, az alacsony megtakarítási hajlandóság, és a reformok megkövetelte rövid távú áldozatok elutasítása együtt idézték elő a jelenlegi állapotot. A nyugdíjrendszer mai helyzete elkerülhetetlenné teszi, hogy a fejlődésre és növekedésre fordítható források jelentős részét a nyugdíjdeficit finanszírozására kelljen majd fordítani a következő évtizedekben.

Az egészségügy átalakítása nem mehet végbe a társadalom életmód-reformja nélkül. A "magyar beteg" egészségtelen fizikai és lelki életvezetésével túlterheli a rendszert. Nem fizet elég járulékot, ám a szolgáltatásokra ingyenes jogot formál. Hazánk jelenlegi az egészségügyi kiadásainak közel 30%-a gyógyszerkiadás. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) statisztikáiból kiderül: Magyarországon a születéskor várható élettartam 72,5 év (29. hely az OECD országok viszonyában), a dohányzók aránya a teljes népességen belül közel 35% (4. hely), a túlsúlyosak aránya meghaladja az 50%-ot (8. hely), az éves alkoholfogyasztás egy főre levetítve 13 liter (3. hely), míg az 1000 főre jutó öngyilkosok száma 25 fő (1. hely).

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo