Hol vannak Orbán Viktor fürkészei és portyázói?

Orbán Viktor miniszterelnök 2020 elején, mint elmondta, fürkészeket és portyázókat küldött ki a világ minden részére, hogy beszerezzenek eszközöket a világjárvány elleni védekezéshez. Most Európa szinte minden országa azt keresi, hogy mivel tudnának fűteni az orosz gáz helyett, csak mi nem.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A dán miniszterelnök több százezer háztartást vágna le a gázról és állítana át más energiaforrásra. A hatóságok azt remélik, hogy néhány éven belül minden gázkazánt használó háztartás áttérhet más energiaforrásra - írja a Norway Today.

Hogyan lehetne menekülni az orosz gáztól? Ma ez a fő kérdés Európában (Fotó: Pixabay)

Hétfőn az Észak-Afrikából érkező gázmennyiség növeléséről írt alá szerződést az algériai Sonatrach és az olasz ENI energiavállalat. A hírt személyesen Mario Draghi olasz miniszterelnök jelentette be, aki annyira fontosnak tartotta az eseményt, hogy az üzlet megvalósulásában személyesen is részt vett. Korábban már Olaszország energiatakarékossági intézkedéseket is bevezetett.

Pénteken Londonban ugyanerről beszélt Olaf Scholz német kancellár, miután találkozott Boris Johnson brit miniszterelnökkel.

A német kormány célként tűzte ki, hogy még az idén befejezze az orosz nyersolaj importját.
A kancellár szerint Németország aktívan törekszik arra, hogy teljesen függetlenítse magát az orosz nyersolajtól, és úgy gondolják, hogy ezt még az idén képesek lesznek elérni. Scholz hozzátette: a német kormány az orosz földgázimporttal szembeni függés megszüntetésén is dolgozik.

A hangsúly a német kancellár utóbbi mondatán van, hiszen szakértők szerint a kőolaj beszerzése a világpiacról a kisebb probléma, igazából az orosz földgáz kiváltása az, ami nehéz Európa számára. Különösen igaz ez Magyarország esetében, ahol még a szocializmus idején, hatalmas hálózatépítést és propagandamunkát végeztek annak érdekében, hogy az emberek áttérjenek az akkor szuper korszerűnek mondott földgáz fűtésre. Ez olyan jól sikerült, hogy ma Magyarországon gázzal fűt a lakosság 58,50 százaléka. Több mint 4 millió háztartással számolva, ez körülbelül 2,4 millió fűtési helyet jelent. E különlegesen magas kitettség ellenére a magyar kormány láthatóan semmilyen elképzeléssel nem rendelkezik arról, hogy hogyan csökkenthetnénk e területen függőségünket Oroszországtól. Se fürkészek, se portyázók nem indultak el a világba, hogy alternatív lehetőségeket keressenek.

Ez azért probléma, mert láthatóan az Európai Unió országai olyan irreverzibilis folyamatokat indítottak el, amelyek véget vetnek az orosz energiaellátás dominanciájának a kontinensen. Számukra Oroszország megbízhatatlan partnerré vált örökre és visszafordíthatatlanul. Az elszakadás érdekében hatalmas anyagi áldozatoktól sem riadnak vissza, lásd a már teljesen kész Északi Áramlat 2 vezeték teljes annullálása. Az elmúlt években Magyarország az összes energiahálózatát összekapcsolta az Európai Unió hálózataival, akár az áramot, akár a kőolajat, akár a földgázt figyeljük, ezért elvileg nem igazán nézhetnénk ölbe tett kézzel az unió új energiapolitikáját. Arról az apróságról nem is beszélve, hogy egyelőre mi is az unió tagjai vagyunk, akármennyire is igyekszik a kormány külön utas politikát folytatni. Nagyon kellenének tehát Orbán Viktor fürkészői is portyázói, hiszen most legalább akkora a baj, mint a pandémia idején. Az alternatív lehetőségeket pedig gyorsan viszik el az uniós államok az orrunk elől.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerint a gázfűtést használó 400 000 háztartás távfűtésre vagy egyedi hőszivattyúkra – válthatna át. Mindkét fűtésmód ismert már Magyarországon is. Talán érdemes lenne ezeken is elgondolkodni. Ehelyett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter folyamatosan csak azt mondja, Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, mely akár a kőolaj, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna. Hangsúlyozza: Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg. Ez praktikusan azt jelenti, a kormány továbbra is ragaszkodik az orosz energiahordozókhoz, ki tudja miért. Az eddigi nyilatkozatok alapján a magyar vezetők talán abban bíznak, hogy az ukrajnai háború hamarosan véget ér. Sajnos nem így tűnik. A nyugati elemzők szerint ez egy elhúzódó, hosszú háború lesz.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo