Hogyan kérjünk fizetésemelést járvány alatt? Itt van, mire kell odafigyelni

A COVID-19 alapjaiban forgatta fel a mindennapjainkat, megváltoztatva munkahelyi szokásainkat is az eltelt több mint egy évben - de mihez kezdjenek azok, akik úgy érzik, lassan itt az ideje annak, hogy újratárgyalják bérezésüket?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mai világban egyértelműen egyre több dolgozó fut neki annak, hogy fizetésemelést kérjen, sokszor mereven ragaszkodva egy előre eltervezett „szövegkönyvhöz” – a menedzsmentoktató Deborah Kolb szerint ez a járvány idején azonban egyáltalán nem jó taktika.

A világ megváltozott, és a pandémia idején csak korlátozottan lehet alkudozni, így a szakember azt tanácsolja, hogy a nagyobb megbecsülésre vágyó munkavállalók ne csak a fizetésben gondolkodjanak – adott esetben a napi munkaórák, a meetingek száma, vagy éppen egy-egy extra szabadnap is az alku tárgyát képezheti. Sőt, egyes juttatásokról is lehet egyezkedni – legyen szó akár egészségbiztosításról, vagy éppen lakhatási támogatásról.

Fotó: Pexels.com / Sora Shimazaki

Abban az esetben, ha éppen egy új munkahelyen kezdenél, és újratárgyalnád a feltételeket, felvetheted az aláírási bónusz lehetőségét is – ezt a tévhitekkel ellentétben nemcsak felsővezetők kapják, például kamionsofőrök esetében is előfordul ilyen pluszpénz – tette hozzá Kolb.

Diplomáciai érzék nélkül nem fog menni az egyezkedés sem

A Korn Ferry karriertanácsadója, Josh Daniel szerint az alkudozás legfontosabb pontját olyan alapvető dolgok jelentik, mint a megbecsültség, szimpátia és a kommunikációs stílus – semmiképpen sem jó ötlet ellenfélként kezelni a tárgyalófelet.

A tanácsadó a fizetésemelés és pluszjuttatások kérésére készülő munkavállalóknak emellett mindig azt javasolja, hogy lelkesen, a keménykedős ultimátumok elkerülésével vágjanak bele az egyezkedésbe.

Hogyan kérjünk többet? Tippek a pandémia időszakában

Ne csak pénzben gondolkodjunk!

Ha a fizetésemelés nem megvalósítható, akkor sem kell kétségbe esni – tízből kilencszer a munkáltatók nyitottak „egyéb megállapodásokra”, legyen szó akár a munkaidő módosításáról, extra szabadnapokról, vagy éppenséggel egyéb juttatásokról is – mondta Kathleen Steffey, a toborzással foglalkozó Naviga cég alapítója.

Tükörképes technikák

Ebben a szövegkörnyezetben mindez azt takarja, hogy hasonló megbeszélések során illeszkedni kell a másik fél energiaszintjéhez és hangvételéhez – ez kulcsfontosságú lehet a sikeres alkukötéshez.

Josh Daniel a videohívások esetében azt tanácsolja, hogy szélesebben gesztikuláljunk a megszokottnál, jobban átadva az érzelmeket, így jó ötlet a megszokottnál kicsit távolabb ülni a kamerától.

Készülj fel!

A legtöbb cég alapvető adatai elérhetőek nyilvánosan, és több fizetés-összehasonlító oldal is létezik (pl. Glassdoor vagy a Fizetesek.hu), amelyek annak ellenére, hogy névtelen véleményeket tartalmaznak, jó információt nyújthatnak arról, pontosan milyen fizetési szintben érdemes gondolkoznunk egy-egy pozíció, munkakör eseten.

Késleltess!

A járvány idején különösen könnyedén előfordulhat, hogy egyszerűen nem megfelelő a szituáció a fizetésemelés kéréséhez, és a cégvezetés annak ellenére sem tud többet adni, hogy egyébként hajlandóság mutatkozna rá. Ebben az esetben jó ötlet egy késleltetésről megállapodni – például pár hónapos határidővel visszatérni a kérdésre.

(WSJ)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo