A nemzetközi bíráló bizottság Debrecent javasolja első helyen az Európai Neutronkutató Központ (ESS) hazai helyszínének - jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, aki kiemelte, hogy a kormány hosszú távú kutatás-fejlesztési stratégiájában is szereplő ESS projekt maradéktalanul élvezi a gazdasági és tudományos élet vezetőinek támogatását. (A kormány korábban három debreceni projektet minősített támogatásra és továbbfejlesztésre alkalmasnak. Ezáltal megvalósulhat a debreceni repülőtéri business park infrastrukturális fejlesztése, valamint a debreceni üzleti és városközpont támogatása.)
Az ESS projekt nem csak tudományos, de gazdasági szempontból is nagy jelejtőséggel bír Magyarország számára. A nano- és biotechnológiai kutatásokhoz, valamint bizonyos gyógyszeralapanyagok gyártásához segítséget nyújtó létesítmény kapacitásának várhatóan csupán 2-3 százalékát használnák ki a hazai kutatók, míg a fennmaradó kutatási időt értékesíteni lehetne a külföldi tudományos intézetek és kutatók számára.
A legnagyobb a világon
Az eredetileg hét magyar város érdeklődését felkeltő beruházás becsült összértéke megközelíti az 1 milliárd eurót. Ennek önrészét kormányzati forrásokból, európai uniós pályázatokból és magántőkéből fedeznék, míg az összeg nagyobbik felét a szerveződő nemzetközi konzorcium finanszírozza majd.
Kósa Lajos, Debrecen város polgármestere szerint a város már régen elkötelezte magát a magas technológiai tudást igénylő iparágak támogatása és befogadása mellett. Ennek köszönhető a város kiemelkedően sikeres együttműködése a Magyar Tudományos Akadémiával, valamint a Debreceni Tudományegyetemmel is. A polgármester kijelentette, hogy mivel az ESS program Magyarország ügye, ezért szeretné a programba meghívni a többi pályázatban résztvevő várost is.
2004-ben veszélybe került a központ sorsa, mert a francia és brit kormány a támogatás megvonását lebegtette, de a Svédország ambíciója életet lehelt a hasonló, amerikai és japánkutatóintézeteknél is jelentősebb európai intézet megvalósításába.