Hiánycikk a kongresszusi központ

Bár külföldön a városok építik a kongresszusi központokat, itthon nincs erre pénz, így az uniós forrásokban, vagy magánbefektetőkben bízhatunk.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amíg más európai nagyvárosban akár két-három ilyen épület is található, addig Budapestről a szakmabeliek véleménye szerint már évek óta hiányzik egy kongresszusi központ, amely megfelelő méretben és világszínvonalon tudná kiszolgálni a turizmus zászlóshajójaként számon tartott konferencia-turizmus hazánkba látogató résztvevőit - áll a Hypo Alpe-Adria Bankcsoport szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében. (Az elmúlt héten rendezte meg a Piac és Profit az "E-Magyarország, E-kormányzat" konferenciát.)

A fővárosi potenciális helyszínek között szerepel és szerepelt többek között a Tüskecsarnok néven ismert épület, a Syma csarnok melletti új épületegyüttes, az Óbudai Hajógyári-szigetre tervezett Álomsziget, a Millenniumi Városközpont, az ELTE új épülettömbjéhez kapcsolódó terület, illetve a már meglévő egyetlen kongresszusi központunk, a Budapest Congress & World Trade Center eredeti tervek szerinti kibővítése.

E fejlesztési helyszínek többnyire nem a belvárosban helyezkednek el, ami eltér a korábban felépült európai központok adottságaitól, de ez nem jelent hátrányt, amennyiben a kapcsolt szolgáltatások és az infrastruktúra képes megfelelően kiszolgálni a vendégeket.

Ki fizesse a beruházást?

A kongresszusi központok Európa szerte nem állami, nem is magán-, hanem kivétel nélkül városi tulajdonban vannak. Ennek megfelelően a városok építik meg az ingatlanokat saját turizmusuk fejlesztése, gazdaságuk hosszú távú bővítése érdekében. A források megteremtése viszont nyugaton sem egyszerű feladat: egy három-négy ezer főt befogadni képes létesítmény felépítése harminc-negyven milliárd forintba is kerülhet.

Ha közpénzből valósul meg a beruházás, az elsősorban fővárosi forrásokat jelenthet - esetleges állami támogatással -, hiszen egy ilyen központ hozadéka elsősorban a várost érinti, és nem terjed ki az egész országra. Magyarország és Budapest azonban jelenleg nem tartozik a forrásfelesleggel küzdő országok és városok táborába, így a beruházás sorsa a következő években nagy valószínűséggel az Uniós forrásokon vagy magánbefektetők ilyen célú szándékain múlik - állítják a Hypo Alpe-Adria Bankcsoport szakértői. (Mindeközben bővül az irodakínálat a fővárosban.)

Megtérül a beruházás

Egy kongresszusi központ megtérülése rengeteg tényező függvénye. A létesítmény saját bevételei a bérleti díjakra és a magáncégek számára kiszervezett szolgáltatások utáni jutalékokra terjednek ki, így a fenntartás költségeit ebből kell kigazdálkodni. Ez a legtöbb esetben hosszú távon lehetséges, persze minden a megtérülési mutatók számítási metodikáján múlik.

Edinburgh-ban például három év után sikerült nyereségesnek kimutatni a helyi kongresszusi központot, olyan statisztikai adatok segítségével, melyek az egész városra kimutatják a központban rendezett események gazdasági hatásait.

Budapesten egy átlagos, hatvan-hetven százalékos kihasználtsági mutató mellett húsz-harminc év alatt térülne meg a beruházás. A befektető szempontjából a konferencia-turizmus a kapcsolt szolgáltatások miatt jelenthet potenciált, hiszen egy szállodákkal, éttermekkel, kávézókkal, sörözőkkel összekötött kongresszusi központ olyan, mint egy éjszakai táncos szórakozóhely, ahol a tánctér költségét sosem a belépők árából kívánják visszahozni, hanem az ott elfogyasztott ételekből és italokból. Erre építve a fejlesztő - akár a privát szférából, akár önkormányzati területről - könnyebben talál finanszírozó partnert is, hiszen egy konferenciaközpont mögött már nem csak városimázs javító elképzelések, hanem komoly gazdaságossági számítások állnak. 

Nem az árakkal, a színvonallal van a gond

Bár a közép-kelet-európai városokkal összevetve Budapest nem szerepel rosszul a kongresszusok ranglistáján, a potenciál megtartása és a nagyobb rendezvények idevonzása érdekében indokolt lenne a fejlesztés a tájékoztatás szerint. Varsó és Pozsony nem nevezhető számottevő versenytársnak, az igazi rivális Bécs, ahol összesen öt darab nagyobb konferencia központ található, az alább említettek közül a legnagyobb 4 320 fő befogadására alkalmas, míg a többi 2 700, 2 500, 1 700, illetve 1000 férőhelyes.

E kapacitással Párizs után Bécs bizonyult a második legnépszerűbb konferencia-fővárosnak Európában. Az elmúlt évben, az osztrák fővárosban 316 alkalommal került sor háromszáz főnél nagyobb nemzetközi kongresszus megrendezésére.

A kapacitáskülönbségtől eltekintve Bécs és Budapest paramétereit tekintve a fő eltérések az atmoszférában illetve az ár-érték arányos szolgáltatási különbségekben rejlenek, melyből előbbi inkább Bécsnek, míg utóbbi egyértelműen Budapestnek kedvez. Ennek tudatában Budapestnek valójában nem olcsóbbnak kellene lennie, hanem magasabb szintű szolgáltatást kellene nyújtania a kedvezőbb eredmények eléréséhez.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo