Az AQ-t (Adversity Quotient) magyarra Állóképesség-Mutatónak lehet lefordítani. Elmélet, mérőeszköz és gyakorlati módszer is egyben. Az emberiség nagy többségének értéke 135-155 pont között mozog.
Alacsony AQ-val hamar feladjuk
A mérőszám arra épül, hogy az emberi viselkedést reflexszerű gondolkozási minták irányítják, melyek automatikusan bekapcsolnak egy élethelyzetben és értelmezik az adott szituációt, utasításokat adnak, hogyan kell megfelelnünk az adott pillanatban. A gondolkozási minták módosíthatóak, és ha ezt sikerül elérni, akkor más válaszokat ad bizonyos szituációkra az ember.
A reflexszerű gondolatok menetét szuperautópályának - hard wired pattern - nevezik a kutatók. Az AQ program ezeket a pályákat deríti fel és módosítja. Egy kísérlet során profi úszókat felvittek egy magaslati edzőtáborba, megmérték AQ-jukat, majd időre úsztak egy távot. A kutatók meghamisították a teljesítményüket, rosszabbnak mutatták be a valósnál, és arra kérték őket, még egyszer teljesítsék a távot. Azok, akik alacsony AQ-val rendelkeztek és csalódtak, a második körben rosszabb időt úsztak. Azok, akiknek az AQ-ját magasnak ítélték előzetesen a kutatók, nem törtek le, és utána még jobban teljesítettek.
A csapat ezt követően AQ képzésen vett részt és látható volt, hogyan épülnek le azok a szuperautópályák az idegrendszerben, melyek a második körben a teljesítmény visszaesését okozták. A módszer hívei szerint ezt az eredményt az üzleti életre úgy lehet általánosítani, hogy az erős piaci verseny kihívásaira a magas AQ-jú cégek sokkal jobban reagálnak.
Hegymászó és feladó munkatársak
Az elmélet a különböző AQ-szinttel rendelkező embereket három csoportra osztja: ún. hegymászókra, táborozókra és feladókra. A hegymászó a rendkívüli teljesítmény okozta örömérzésért érdemesnek tartja vállalni a megpróbáltatást, a kockázatot.
A munkavállalók második csoportja a táborozó. Valaha hegymászó volt, elindult a hegyen, de útközben letáborozott. Számára a tábor lett a végcél, míg a hegymászónak csak egy állomás. A megállásnak az ára a megújulás, a mászás örömének feladása. A táborozás az álmok feladását is jelenti. A vállalatnál a táborozó attitűd a megszerzett javak, megtartását tűzi ki célul, a táborozók újításra, változtatásra óvatosan reagálnak.
A harmadik csoportot a feladók alkotják. Az emberek kisebb része tartozik ebbe a csoportba. Valamilyen élethelyzet folytán úgy gondolják, jobb el sem indulni, az élet maga a csalódás a veszteség. A legjobb semmit sem akarni.
A mentalitás dönt
Kutatások szerint aki egy szervezetben nélkülözhetetlenné válik, tudásban, adottságokban nem különbözik más kollégától, csupán más a mentalitása, másként gondolkodik a feladatáról, a veszélyekről és a kockázatokról. Az AQ mérés és a mentalitás változtatás hívei szerint a gondolkodási sémákkal egyik típusból a másikba kerülhetünk, ha mi is akarjuk.