Szűcs Erika munkaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a távmunka kiváló eszköz lehet a válság kezelésére és úgy vélte, hogy a közeljövőben várhatóan dinamikusabban bővülnek a távmunka lehetőségek, egyebek mellett a korábban elindított infokommunikációs technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Ez bővíti a foglalkoztatást - tette hozzá. Simon Gábor beszámolt róla: öt olyan programot terveznek a közeljövőben, amelyek segítik a távmunka elterjedését.
Az elmúlt hat évben hat pályázat keretében mintegy ötezer embernek tették lehetővé a távmunkában való részvételt. Az uniós operatív programok keretében a távmunkás programokra 14-15 milliárd forint tervezhető, ez azonban más tárcák forrásaival együtt elérheti akár a 30 milliárd forintot is.
Simon Gábor a tervezett fejlesztésekről elmondta, a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a Foglalkoztatási és Szociális Hivatalon belül programirodát hoznak létre. Ennek közvetlen hatásaként mintegy nyolcezer embernek teszik lehetővé a távmunkában való részvételt, közvetett hatása azonban elérheti a 40 ezret is.
Tudásbázist és centrumot építenek
Magyarország pozíciójának javítása érdekében tudásbázist kívánnak létrehozni - közölte Simon. Céljuk, hogy ezáltal a magyar munkavállalók olyan ismereteket szerezzenek, amelyekkel munkát tudnak találni a Magyarországon működő, nagy globális vállalatok szolgáltató-központjaiban.
tudásbázis keretében egyebek mellett megfelelő képzést biztosítanak, illetve a nemzetközi tananyagok adaptációját is elvégzik. A szaktárca számításai szerint ez, akár 10 ezres nagyságrendű foglalkoztatás-bővítést is eredményezhet.
A Budapesti Munkaerőpiaci Intervenciós Központ, valamint a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal együttműködésében távmunka centrumot hoznak létre az interneten, a tervek szerint 2010 első felében. Ez a szolgáltatás széleskörű információkat tartalmazna azok számára, akik részt kívánnak venni a távmunkában.
A tervek között szerepel az is, hogy jobban összehangolják, összekapcsolják a távoktatást és a távmunkát. Simon Gábor szavai szerint az Országos Képzési Jegyzékben felsorolt szakmák 11 százaléka e-learning keretében elsajátítható, és 158 olyan szakma van, amely távmunkában elvégezhető.
Simon Gábor beszámolt arról, hogy a Magyar Posta Zrt. - a minisztériummal együttműködve - egy hátrányos helyzetű kistérségben, Szigetváron logisztikai központot hozott létre távmunka lehetőséggel. A szaktárca 100 fő bérköltségével támogatta a projektet. Az államtitkár szerint ez jó példa lehet más cégeknek is.