Hátrébb sorolták az országot

A Euromoney - és adataival némiképp a PM, illetve a KSH - adott okot a hon szeretetére, más elemzők viszont rendre hátrébb sorolták az országot.

#img2#Mintha politikai pro és kontra üzeneteket fogalmaztak volna meg a különféle módokon országokat, gazdaságokat minősítő szervezetek hazánk esetében. Szinte egyszerre jelent meg a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap, illetve a Euromoney értékelése, s hogy a helyzet még rendhagyóbb legyen, nyilvánosságra került néhány hazai, makrogazdasági adatsor is. A hazai politikai oldalaknak tehát van honnan csemegézniük, ha dicsérni vagy elmarasztalni akarnak.

A hatvanhatodik hely lett a miénk azon a versenyképességi ranglistán, amelyet a Világbank állított össze. Ez azt is jelenti, hogy a vizsgált 175 ország közül a mi helyünk hátrébb lépéssel értendő, mivel az egy évvel korábbi helyünk a 60. volt. Ugyanez a szervezet sorolta hátrébb hazánkat az új vállalkozások indításának "versenyében". Az általános gazdasági környezet elnevezésű mércén pedig megelőz bennünket csaknem valamennyi szomszédunk. A Nemzetközi Valutaalap a fiskális fegyelmezetlenségünkért ró mag bennünket és sebezhetőbbnek gondolja a magyar gazdaságot. Vagyis jobban nőtt a külső hatásoknak való kitettségünk. Emellett a magánszektor eladósodását is túlzottnak minősíti az IMF, s mondhatni aggódik velünk együtt Bulgáriáért és Romániáért.

Valamennyire javíthat a kedélyállapotunkon az, hogy a Euromoney az általános országkockázati besorolásában, ha hullámozó is a pozíciónk, de most a fölfelé tartó ágban vagyunk. Azaz: tavaly szeptemberben a 37. hely volt a miénk, 2006. márciusában a 41. helyre küzdöttük le magunkat, most azonban a 35. helyen olvashatjuk Magyarország nevét.

De hogy ne töltsön el túlzott elégedettséggel a gazdasági folyóirat rangsorában elért jobb pozíciónk, hazai "besorolásra" is szert tettünk. Az MTI részletezve is kifejtette, hogy az elemzés szerint a magyarok harmada miért látja rossznak saját gazdasági helyzetét, miközben ugyanezt a szlovákok javulónak, a lengyelek stagnálónak prognosztizálják.  A Central European Opinion Research Group együttműködés keretében végzett TÁRKI-kutatás szerint a januárihoz képest nem változott a családok helyzetértékelése júliusra sem Lengyelországban, sem Szlovákiában, sem nálunk. Ugyanakkora a magyarok jövőképe fél év alatt sokat romlott. A lengyelek harmada, a szlovákok negyede, míg a magyarok tizede érzi saját háztartásának anyagi helyzetét jónak. Abban azonban nincs eltérés, hogy a háztartásuk helyzetét rossznak érzékelők a megkérdezettek körülbelül egyharmadát teszik ki mindhárom országban. A két másik országhoz képest a magyarok körében jóval magasabb azok aránya, akik sem jónak, sem rossznak, hanem megfelelőnek tartják háztartásuk anyagi helyzetét 2006-ban. A szlovák lakosok fele 2006 júliusában nem vár változást saját anyagi helyzetében, de akik mégis feltételeznek ilyet, azok között több a javulást, mint a romlást sejtők aránya. A lengyelek zöme anyagi helyzetének stagnálását prognosztizálja.

Az elmúlt pár napban pénzügyminisztériumi és statisztikai hivatali környezetből kerültek nyilvánosságra olyan adatok, amilyenek - az elemzőknek mindenképpen - motiválhatják az országról alkotott képet. A fiskális tárca előállt az augusztusi gyorsjelentésével, jelezve, hogy a prognózisnál valamivel kedvezőbben alakult az államháztartás helyzete. Azaz kisebb a hiány a vártnál, az adóbevételek a tervezettnél kedvezőbben alakulnak. Az államháztartás pénzforgalmi hiánya - helyi önkormányzatok nélkül - augusztusban 134,9 milliárd forint volt. A Pénzügyminisztérium prognózisában az év nyolcadik hónapjára 167,1 milliárdos deficittel számolt. A központi költségvetésben augusztusban 125,3 milliárd forintos deficit alakult ki, az elkülönített állami pénzalapok többlettel zártak, ennek nagysága 2,4 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapok hiánya 12 milliárd forintot ért el. Augusztus végén az államháztartás hiánya 1 386,9 milliárd forint volt. Ez a GDP 5,96 százaléka. A tárca előrejelzésében 1 419,1 milliárd forintos deficittel számolt, ami a GDP 6,1 százaléka.

A Központi Statisztikai Hivatal a második negyedév bruttó hazai termékére vonatkozó adatokat hozta nyilvánosságra. Kiderült, hogy a GDP a II. negyedévében 3,8%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A naptári hatás kiszűrésével ugyanez a növekedési ütem 4,1%. Az első félévben a gazdasági növekedés mértéke 4,2% volt. Az előző negyedévhez képest a gazdasági növekedés 1,0% volt a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Ugyancsak KSH-s friss információ, hogy a január és július közötti külkereskedelmi termékforgalom miként is alakult. Megtudható, hogy a kivitel értéke mintegy 8450 milliárd forintot, a behozatalé 8820 milliárd forintot tett ki. Az export értéke 23, az importé pedig 22%-kal nőtt 2005 első hét hónapjához képest. Euróban számolva a kivitel értéke 16, a behozatalé 15%-kal bővült. A külkereskedelmi mérleg hiánya 370 milliárd forint (1424 millió euró) volt, ami 30 milliárd forinttal (192 millió euróval) kevesebb az egy évvel korábbinál.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo