Hányszoros különbség lenne igazságos nyugdíjak és képviselői fizetések között?

A kérdés azért érdekes, mert az elmúlt 20 évben háromszor is jelentősen változott az arány a két társadalmi csoport átlagjövedelme között. 2000-ben 3,5-szeres volt a különbség, 2014-ben 6,3-szeres lett, 2020-ban pedig már több mint 7-szeres. Természetesen a képviselők javára.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem könnyű összehasonlítani a nyugdíjak és a képviselői jövedelmek arányát. A fő problémát az jelenti, hogy a nyugdíjak értéke értelemszerűen nettó összeget jelent, míg a képviselők bruttó összegekhez jutnak hozzá. Az országgyűlés tagjainak nettó jövedelme ugyanakkor kiszámíthatatlan, hiszen minden egyes személynél több egyedi információt kellene ismerni. Tudni kellene, hogy ki mekkora családi adókedvezményt vesz igénybe, ki milyen költségtérítéseket kap (lakhatási, utazási, stb.), kihez milyen szorzók tartoznak. Egy állandó bizottság vagy a nemzetiségeket képviselő bizottság tagjának az alapbér 1,2 szerese jár. A törvényalkotási bizottság vagy legalább két bizottság tagja az alapbér 1,4-szeresét kapja. A képviselőcsoport vezetőjének, vagyis a frakcióvezetőnek az alapbér kétszerese dukál. A házelnök, az Országgyűlés elnöke, vagyis Kövér László az alapbér 2,7-szeresét kapja. Összességében tehát úgy véljük, a bruttó alapbérrel számolva, jóval alul kalkuláljuk a képviselők valódi nettó jövedelmét, így az arányokról szóló elképzelésünk inkább nekik kedvező, mint a nyugdíjasoknak. Akár így, akár úgy igaz, az olló változását jól mutatja táblázatunk és ez kérdésünk lényege.

SZAVAZZON ÖN IS.

Az olló a két társadalmi csoport között 2014-ben nyílt nagyra, amikor a képviselői fizetéseiket gyakorlatilag megduplázták saját maguknak az országgyűlés tagjai. Nem volt népszerű döntés, ezért 2018-ig nem is változtak a képviselői alapbérek. Aztán 2018-ban egy újabb törvényalkotással megoldották a folyamatos béremelés problémáját. A mindenkori átlagos bruttó kereset háromszorosához kell évente igazítani a képviselői alapbéreket.
A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra megállapított képviselői tiszteletdíj havonta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset háromszorosának megfelelő összeg - olvasható a törvényben.
Ezzel a döntéssel viszont elérték, hogy a képviselői jövedelmek és a nyugdíjak közötti olló folyamatosan tovább nyílt amiatt, hogy a bruttó átlagkeresetek jobban emelkedtek évenként a szépkorúak járandóságánál. Itt tartunk most és kíváncsiak vagyunk véleményükre. Hányszoros különbség lenne igazságos nyugdíjak és képviselői fizetések között?

SZAVAZZON ÖN IS.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo