Hagyná, hogy robot kezelje a megtakarított pénzét?

Az algoritmus olcsóbban ad tanácsot, mint a hús-vér bankár. Számos bank kínál már ilyen szolgáltatást, főleg a kisbefektetőknek éri meg. De vajon rááll-e az új módszerre a középosztály?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Robottanácsadó néven illeti a bankszektor és a szaksajtó az automatizált befektetési tanácsadást. Ez persze némileg félrevezető. Nem arról van ugyanis szó, hogy egy robottal kellene beszélgetni a bankfiókban és egy robotkar nyomogatna gombokat a számítógép klaviatúráján, hanem a mesterséges intelligencia konzultálna velünk a távolból. A korábbi befektetéseinket elemző és a megadott preferenciáinkat, kockázattűrő hajlandóságunkat figyelembe vevő algoritmus adja meg, milyen eszközökbe érdemes fektetnünk, s milyen arányokban osszuk fel tőkénket a különféle eszközök között. Amint jóváhagyjuk a konstrukciót, a megadott peremfeltételek szerint folyna a befektetés, illetve a részvények vétele-eladása.

De vajon nyugodt szívvel bíznánk megtakarításainkat egy algoritmusra? Már évek óta ezt tesszük. A vagyonos nagybefektetők Amerikában már most is úgy kereskednek a részvényekkel, hogy egy bizonyos árfolyam alatt automatikusan adják el a gépek a cégek papírjait. Ez néha mélyrepülésbe küldi egyes cégek tőzsdei árfolyamát, mert ha több részvényes állított be egy bizonyos alsó árfolyamot eladási küszöbnek, akkor hirtelen túl nagy lesz a kínálat, mindenki szabadulna a papírtól, s annak tovább zuhan az értéke.

Fotó: flickr

Egy amerikai kutatás felmérés szerint a társadalom számos rétege nyitott a robottanácsadók igénybe vétele iránt. Még a gazdagok is, közülük 49 % tervezi ilyen szolgáltatás kipróbálását. A robottanácsadókat leginkább azok fogják igénybe venni, akiknek már vannak befektetéseiket. 2020-ra az újonnan befektetők, friss megtakarításokkal rendelkező polgárok mindössze 1 százalékát fogják alkotni a robottanácsadókat használó klientúrának. A befektetési tanácsadók körében végzett globális felmérés szerint 88 százalék hiszi, hogy a robotok át fogják venni a szerepüket a 100,000 és 1 millió dollár közötti befektethető tőkével rendelkező kliensek kiszolgálásában. Abban szinte minden érintett egyetért, hogy a robottanácsadási szolgáltatást kínáló cégekben olyan nagy potenciál van, hogy a közeljövőben a Visával, a PayPallal vagy az American Express-szel egyívású nagy piaci szereplőkké nőhetik ki magukat néhány év leforgása alatt. nem véletlen, hogy több vállalkozás is elindította ilyen szolgáltatását.

Így lettek dúsgazdagok a híres üzletemberek
Csak mázlijuk volt, jó helyen voltak, jó helyen, netán a tehetségük és a kitartásuk is hozzásegítette őket, hogy sikersztorikká váljanak. Vagy még ennél is többről volna szó? Akik gazdagok, úgy vélik, másmilyen a pénzhez való hozzáállásuk, mint a többségé. Nem miután megszerezték, hanem mielőtt szert tettek volna rá. Belenéztünk a gazdagok fejébe.
A Fidelity idén júliusban indította el a Fidelity Go-t. A 2015 óta beta verzióban -tehát kísérleti jelleggel- működő szolgáltatás automatizált befektetést kínál és 5000 dollár (azaz 1,39 millió forint) a minimumtőke, amivel igénybe lehet venni a szolgáltatást. A bank 0,35-0,4 %-ot vesz le kezelési költségként a befektetett pénzből. A robottanácsadó kérdéseket tesz fel az ügyfélnek online és a válaszok ismeretében állítja össze a javasolt portfóliót. A szolgáltatás azonban nem teljes automatizált: míg a robottanácsadók esetében az alap menedzselését is gép végzi, a Fidelity Go-nál a kliens maga kezelheti befektetéseit egy netes felületen vagy egy app segítségével. A Fidelity az év végéig robottanácsadói szolgáltatást indít brókercégek és bejegyzett befektetési tanácsadók számára is. Ezzel házon belülre hozták a B2B robottanácsadást, mert korábban a Betterment nevű startuppal együttműködésben kínáltak ilyen szolgáltatást a pénzügyi szektor szereplőinek.

Az E-Trade online befektetési platform is megkezdte a robottanácsadást, ám egyes ügyfeleinek továbbra is kínál személyes ügyintézést. A kettő egyvelege az Adaptive Portfolio nevű szolgáltatás. Itt is egy kérdőív kitöltésével indul a dolog, melyben az ügyfelek nyilatkoznak arról, mennyi kockázatot hajlandók vállalni, milyen távon akarják gyarapítani tőkéjüket és milyen hozamra játszanának. A teljesen robotizált portfóliót "passzív" portfóliónak nevezik. Az E-Trade-nél a minimum-befektetés 10 000 dollár (vagyis 2,79 millió forint) és 0,3 %-ot számol le a hibridszolgáltatásért, ami hasonló a Vanguard Personal Advisor Services díjához.

Akár fizetünk is a nagyobb kamatért?
Az alacsony kamatkörnyezetre a lakossági megtakarítók is reagáltak. A nagyobb kockázatú befektetéseknél már nem várnak kétszámjegyű teljesítménynövekedést, a magasabb hozam elérése érdekében pedig rövid távon akár pár százalékos veszteséget is hajlandóak bevállalni – derül ki a K&H befektetői felmérésből.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo