Gyurcsány mutassa meg!

A Gyurcsány-csomag növeli a vállalatok költségeit és csökkenti Magyarország nemzetközi versenyképességét a beruházási helyszínek között - véli a Német- Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) kijelölt ügyvezetője, Gabriel A. Brennauer, aki július elsejével követi Wolfram Kleint ebben a beosztásban. Az államháztartási hiány befoltozására szánt csomagot sürgősen ki kell egészíteni olyan reformlépésekkel is, amelyek hosszú távon hozzák rendbe az államháztartás kiadási szerkezetét. "Most egy magával ragadó jövőképpel kell kommunikálni egy hihető, hosszú távra szóló szcenáriót, amely hihetővé teszi, hogy milyen eredmény áll a reformfolyamat végén."

A DUIHK, mintegy 1.000 tagjával Közép-Kelet-Európa legnagyobb kétoldalú gazdasági szervezete alapvetően osztja a véleményt, amely szerint az államháztartás rövid távú helyreállításához a bevételek masszív emelése szükséges. A német befektetők alapvetően hajlandóak arra, hogy ehhez a maguk részéről is hozzájáruljanak. "Azonban nem gondoltak arra, hogy az adóemelések a rendelkezésre álló jövedelem csökkentésével együtt végzetes hatást gyakorolnak az általános gazdasági fejlődésre" - sajnálkozott a DUIHK ügyvezet

Nyugtalanságot keltettek

Hák-Kovács Tamás, a Commerzbank Zrt. igazgatóságának elnöke és egyben a DUIHK kincstárnoka az infláció és a kamatok emelkedésére számít, és véleménye szerint a forint további leértékelődése megelőzhető a jó kommunikációval és a jegybank független működésével. "A hatásokat 2006-ban csak csekély mértékben érzékeljük. 2007-ben drasztikusan alacsonyabb, 4,5 helyett 1,9 százalékos gazdasági növekedésre számítok" - vélekedett Hák-Kovács Tamás. A DUIHK a belpiaci kereslet drasztikus csökkenésére számít magasabb árak mellett. A DUIHK kincstárnoka szintén alapvetően szükségesnek tartja az állam bevételeinek növelését, azonban üdvözölte volna, ha a kormány elsősorban az adófizetők számát bővítené. "Nagy probléma, hogy Magyarországon a 3,5 millió adófizető közül 700.000 fizeti be a teljes jövedelemadó-bevétel 80 százalékát az adóhivatalnak." Véleménye szerint ezen kívül jobban kellett volna kommunikálni a terveket. "Ehelyett nyugtalanságot keltettek a pénzpiacokon, ami tovább rontja a helyzetet" - véli a DUIHK kincstárnoka.

KKV-k a vesztesek?

A gazdasági szereplők közül kiemelten azokat sújtják a változások, akik a magyar piacra termelik áruikat. "A kis- és középvállalatok, valamint a behozatal-orientált cégek lesznek a vesztesek" - véli Hák-Kovács Tamás, és egyben tart a csődök számának emelkedésétől is. Az energiaárak emelkedése és a magasabb adók csökkentik a háztartások jövedelmét, ami legkésőbb a következő bértárgyalásoknál kihat a vállalatokra is. "Azt azonban nem hiszem, hogy a bérből és fizetésből élők számíthatnának arra, hogy a jövő évi bértárgyalásoknál ellentételezik a jövedelmük csökkenését. Az érdemi béremelésre a vállalatoknak nincs meg a mozgásterük" - jelentette ki a Commerzbank vezetője.

Fájdalmas béremelések

Számos vállalat aggódik azonban amiatt, hogy nem tudja elkerülni a magasabb béremeléseket. "A Gyurcsány-csomag nyilvánosságra kerülése óta nap mint nap több vállalat is megkeres minket mintegy ezres tagságunkból ezzel az aggodalommal - a gazdaság minden területéről, a gyártástól a kereskedelmen át a szolgáltatásokig" - állapította meg Gabriel A. Brennauer. "A több mint 200 magyarországi német befektető körében készített idei konjunktúra-felmérésünkben a válaszadók az általános költségszint 8,2 százalékos és ezen belül az élőmunka-költség 6 százalékos mértékű növekedését várják. Nekem komoly kétségeim vannak afelől, hogy tartani lehet ezeket a számokat." A DUIHK új ügyvezetője attól tart, a bruttó élőmunka-költség legkésőbb 2007 elejére számos vállalatnál jelentősen meghaladhatja az idei szintet. Ilyen költségnövekedésre számít Kásler Péter, a Penny Market Kft. ügyvezetője és a DUIHK elnökségi tagja is. "Az energiaárak és a forgalmi adó tervezett emelése többek között a mezőgazdasági termékeket érinti, és drágábbá teszi ezeket. A magyar élelmiszeripar egyébként sem nagyon versenyképes nemzetközi szinten, és ez egy újabb csapást jelent számukra" - véli Kásler Péter.

Dupla járulékalap

A kereskedelmet érintő további intézkedés, hogy valamennyi cégnek az állami minimálbér legalább kétszerese után kellene járulékokat fizetnie - tekintet nélkül arra, hogy az alkalmazott mennyit keres valójában. "Meg tudom érteni, hogy milyen elképzelésből indultak ki: nagyon sok olyan cég van, ahol az alkalmazottaknak csak a minimálbért fizetik hivatalosan, a többit pedig feketén" - magyarázta, bár véleménye szerint a kereskedelemben a legtöbbször valóban igen alacsonyak a bérek. Kásler Péter: "Ezzel az összes vállalatot kategorikusan gyanúsítják meg adócsalással." A következmény pedig az lesz, hogy számos vállalat nem lesz képes betartani a 2006-os üzleti terveit. "Hosszú távra teljességgel lehetetlen tervezni, mert senki nem tudja, hogy meddig kívánják érvényben tartani az intézkedéseket" - véli a Penny Market ügyvezetője.

Versenyképesség rovására

A DUIHK aggodalma szerint az intézkedéseket végeredményben a magyarországi gazdasági környezet nemzetközi versenyképessége fogja megszenvedni. "A bérköltség még mindig az egyik leginkább meghatározó tényező a telephely kiválasztásánál a nemzetközi befektetőknek" - állapította meg Gabriel A. Brennauer. Szerinte Magyarországnak már úgyis az a híre, hogy drágább számos versengő befektetési helyszínnél, például a balti államoknál, Szlovákiánál vagy Romániánál és Bulgáriánál is. A közvetlen külföldi befektetésekre gyakorolt vonzerő csökken. "Ennek az országban már jelen lévő befektetőkre is meglehet a hatása" - véli Johannes Roscheck, az Audi Hungária Motor Kft., az ország legnagyobb befektetőjének pénzügyi igazgatója. "Például újabb magyarországi befektetéseknél a konszernen belüli pályázatoknál is rendszeresen érvényesülnünk kell más, kedvezőbb feltételeket kínáló helyszínekkel szemben Európában, Ázsiában és Dél-Amerikában. Ez az emelkedő költségek miatt nehezebbé válhat."

Eljátszani a bizalom

Szerencsére igen széles társadalmi egyetértés van arról, hogy szükségszerűen tenni kell valamit, véli a DUIHK kijelölt ügyvezetője, Gabriel A. Brennauer. Ezt a megelőlegezett bizalmat nem szabad eljátszani. "A kormánynak világos perspektívát kell felmutatnia. Egy magával ragadó jövőképpel kellene egy hosszú távon hihető szcenáriót kommunikálni, amely hitelesen felmutathatja, hogy milyen eredmény áll a folyamat végén. " Magyarországnak felelősségteljes, követhető, hosszú távra irányuló gazdaságpolitikára van szüksége. Ez érinti többek között a társadalmi biztosító rendszereket, az önkormányzati reformot, a közigazgatás karcsúsítását és a versenyt fokozó adóreformot.

Magyarországnak fel kell ismernie és támogatnia kell az erősségeit az egyesült Európában. Brennauer úr így vélekedik: "A kormánynak jobban be kellene vonnia a partnereit a gazdaságból - mi mindenképpen készen állunk a konstruktív párbeszédre".

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo