Gyurcsány szerint csak az áfa-rendszer miatt van versenyképességi hátrányban a régió többi országához képest. A áfa csökkentésével azonban nem csak a gazdaság további fehérítésére nyílik alkalom: az alacsonyabb forgalmi adó ismét a határon belülre csábítana olyan üzleti forgalmat, amely a környező országok alacsonyabb áfája miatt jelenleg külföldön bonyolódik.
Konkrét számok ugyan nem hangzottak el, a Népszabadság értesülései szerint azonban Gyurcsány radikális áfa-csökkentésre készül: a felső áfa-kulcs ugyanis mindenképpen 20 százalék alá kerülne. Ugyanakkor mérséklődne a kedvezményes áfa-kulcs is, a jelenlegi 15-ről 12 százalékra. Az 5 százalékos kulcs az uniós kötelezettségek miatt nem változna.
Az intézkedéssel várhatóan 2-3 százalékkal olcsóbbá válnának az élelmiszerek, ruházati cikkek, üzemanyagok, amennyiben a kereskedők nem nyelik el az áfa-csökkenés különbözetét. A csökkentésekkel a költségvetés 300-500 milliárd forinttól esik el. A pénzt azzal próbálja megfogni a kormány, hogy nem tervez radikális változtatásokat más adónemek esetében, így például alig változtatnának a személyi jövedelemadón.
Gyurcsány Ferenc cáfolta, hogy napirenden lenne az iparűzési adó megszűntetése, mivel az önkormányzatok minden hatodik forintja ebből az adónemből származik.