A magyar gazdaság fejlődését jelenleg több tényező is lassítja: az új ügyfelekkel szembeni bizalmatlanság, az üzleti partnerek valódi gazdasági helyzetéről a tájékozatlanság, és az ebből kialakuló szokás, hogy újra előrefizetést, vagy akár ingatlanfedezetet kérjen egy szállító a vevőitől. Magyarországon 2003 júniusa óta folyamatosan romlanak a fizetési szokások: másfél évvel ezelőtt átlagosan 35 nap után egyenlítették ki a számlákat, ma már 81 napot, azaz közel három hónapot is igénybe vehet a kiegyenlítés. Ezzel szemben Lengyelországban 59, Ausztriában pedig mindössze 32 nap alatt juthat egy cég a pénzéhez. - A körbetartozások elszaporodása 2003 óta azt eredményezi, hogy olyan cégek is likviditási gondokkal küzdenek, amelyek versenyképes termékekkel és piacképes árakkal rendelkeznek - mondta a Coface nemzetközi hitelbiztosító bemutatkozó sajtótájékoztatóján Mikael C. Szabó, a csoport magyarországi igazgatója.
Elmondása szerint a fizetési morál tartós romlása hosszú távon fokozza a csődveszélyt, erre utal a már 2004-ben európai szinten kiugróan magasnak számító, 2,7 százalékos magyarországi csődhányad. - Jelenleg évente minden harmincadik társas vállalkozás megszűnik és 2005-re további romlástól kell tartanunk - hívta fel a figyelmet Szabó, hozzátéve - jelenleg minden cég eredményét évente átlagosan 2,7 ügyfélcsőd károsítja. A szakember szerint a körbetartozások elszaporodása előrevetíti, hogy ez a mutató is romlani fog 2005-ben. - A jelen helyzetben a hitelbiztosítás lehet a gazdaság élénkítő motorja - mondta az igazgató.
A korszerű kockázatcsökkentő termékek, mint a hitelbiztosítás, amelyek nyugaton az exportáló cégek fontos eszközei, Magyarországon még gyerekcipőben járnak. A hitelbiztosítás egy olyan komplex szolgáltatás, amely magába foglalja a kockázatcsökkentő előzetes ügyfélvizsgálatokat, opcionálisan a fennálló kintlévőségek behajtását, valamint a behajthatatlan kintlévőségek után járó kártérítést. A Coface- nak világszerte több mint 83.000 ügyfele van, amelyek közvetlenül hozzáférhetnek 44 millió cég naprakész üzleti adatához, és igénybe vehetik a Coface helyi szolgáltatásait 91 országban, ha vevőjével vagy szállítójával probléma adódik.
A hazai piacon a Coface-nak konkurenciát a Magyar Exporthitel Biztosító, a piacvezető Euler-Hermes és a Gerling-Atradius jelenti. Utóbbi a Coface-hoz hasonlóan közvetetten (viszontbiztosítás) már 15 éve belépett a magyar piacra, de eddig fióknyitásra nem került sor. Ez megváltozott május elsejével, miután az úgynevezett egységes európai útlevél elve alapján külön engedély nélkül nyithatnak fiókot a különböző, az unióban bejegyzett székhelyű pénzügyi intézmények, biztosítók.
Egy hitelbiztosítási kötvénnyel a kezében a biztosított többféle hasznot is élvezhet. Egyrészt a piaci szereplőkről több és pontosabb gazdasági adat válik számára elérhetővé, a fizetésképtelen cégek kiszűrésével csökkennek a csődök, és az ezzel járó dominóhatás. A vállalatok biztosak lehetnek abban, hogy szállításaik ellenértékét minden esetben - vagy a vevőtől, vagy a hitelbiztosítótól - megkapják.
Ugyanakkor maga a fizetési morál is javulhat: a szállítói oldalon szerzett biztonság a saját szállítók felé is pontosabb fizetéseket eredményez. A hitelbiztosítás vonzerejét a fentieken túl a díja is növelheti, ezt a folyamatos szállítás mellett havonta számlázza ki a biztosító, mértéke pedig jellemzően a mindenkori kintlévőség néhány ezreléke.