A vállalatvezetők tájékoztatót hallgattak meg a térség gazdasági eredményeiről, a vállalkozások helyzetéről, a foglalkoztatás és munkaerőpiac alakulásáról. Az MFB Rt. és az MFB Cégcsoportjának képviselői részletes bemutatót tartottak a vállalkozások beruházási és fejlesztési elképzeléseihez igénybe vehető kedvezményes forráslehetőségekről. A fórum megkezdése előtt a sajtó képviselőivel dr. Sziráki András megyei kamarai elnök, és Hekli István, az MFB képviseleti irodájának vezetője ismertette a közös rendezvény célját és programját.
A Bank szakértői tájékoztattak a legújabb tőkefinanszírozási konstrukciókról, a GVOP beruházás ösztönzési prioritásának lehetőségeiről, valamint az MFB Cégcsoportjához tartozó Corvinus Rt. tőkéstársi szolgáltatásairól a vállalkozások külföldi terjeszkedésében, az Eximbank exportfinanszírozási, és a MEHIB hitelbiztosítási szolgáltatásairól.
A megyei kamara elnöke, Dr. Sziráki András előadásában hangsúlyozta, hogy az európai uniós csatlakozást követően a térségben dinamikusan nőtt az ipari termelés, ami a megyék rangsorában a harmadik helyet jelenti Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén megye után. A kis- és középvállalkozások termelése 15%-kal bővült, ami éppen kétszerese az országos átlagnak. A termelés húzóereje az export, amely 18%-kal haladta meg az előző évit, és ennek - a létrejött klaszter- és beszállítói programok keretében - mára közel tízezer mik- ro-, kis- és középvállalkozás is a részesévé vált.
A Magyar Fejlesztési Bank megyei képviseletének vezetője, Hekli István azt emelte ki, hogy ezt a szakmai konzultációs rendezvényt a szervezők hagyományindítónak szánják a megye meghatározó vállalkozásaival való kapcsolatépítésben. Az MFB az elmúlt években megteremtette a lehetőségét, hogy az EU szabályozásával összhangban, fejlesztési bankként, hosszúlejáratú kedvezményes hitelekkel és fejlesztési tőkebefektetés nyújtásával segítse elő a vállalkozói és önkormányzati szektor beruházásait. A "Sikeres Magyarországért" Hitelprogram keretében Jász-Nagykun-Szolnok Megye vállalkozásai 2006 tavaszáig, több mint 6 milliárd forintot vettek igénybe. #page#Ebből 3 milliárd az ipari, kereskedelmi és szolgáltatási vállalkozások, 2 milliárd az önkormányzatok, 1 milliárd pedig az agrárvállalkozások beruházásait finanszírozta.
Az MFB megyei képviseletének adatai szerint a megyei fejlesztések a kkv szektorban elsősorban a versenyképesség erősítéséhez szükséges technológiai korszerűsítésekre, telephelybővítésekre irányultak. Az önkormányzatoknál kiemelt helyen álltak a víziközmű-, és útberuházások, valamint az intézménykorszerűsítések.
Jász-Nagykun-Szolnok
A megyében mintegy 28,500 vállalkozás működik, ezek 38 %-a társas, 62 %-a egyéni vállalkozó. A vállalkozói aktivitás lényegesen nem változott, ezer lakosra továbbra is csak 65 vállalkozás jut. Az aktív munkaképes korosztály 47,4 %-a rendelkezik munkaviszonnyal, ez országos szinten is a legalacsonyabbak közé tartozik. A munkanélküliség a térségben 7,5 %-os, tavaly enyhén emelkedett. A megyei kamara elnöke szerint ugyanakkor nyugtalanító, hogy a munkaerőpiacon egyidejűleg van jelen a munkanélküliség és a munkaerőhiány. A munkaerőpiac igénye és a szakképzés kínálata nincs összhangban: különösen szembetűnő, hogy a húzó ágazatot képviselő gépipar, feldolgozóipar több területen munkaerő gonddal küzd. A megye szakképző intézeteiben tanuló mintegy 6.500 diákból alig több mint 200 választotta a fémforgácsoló, géplakatos, hegesztő szakmát. A felzárkózás gyorsítása érdekében szemléletváltásra van szükség a szakképzésben, a munkaerőpiac igényeihez történő alkalmazkodás érdekében.
A megye gazdasági szervezetei 63 milliárd forintot fordítottak beruházásra, 13 %-kal többet, mint az előző évben. A vállalkozói fórum legfőbb céljának dr. Sziráki András éppen azt tartja, hogy bemutassa a vállalkozásoknak a beruházási, fejlesztési forráslehetőségeket, és ezzel hozzájáruljon a növekedési dinamika fenntartásához.
Hekli István képviseletvezető megerősítette, hogy a Magyar Fejlesztési Bank Rt. és az MFB Cégcsoportjának tagjai készek arra, hogy a 2007-2013 közötti időszakban, a II. Nemzeti Fejlesztési terv prioritásaival összhangban, a teljes fejlesztési banki eszköztár mozgósításával hozzájáruljanak a megye forrásbevonó képességének jelentős javulásához, a vállalkozások beruházási, fejlesztési elképzeléseinek finanszírozásához.