Az elmúlt hetekben igen pozitív hírek érkeztek a magyar gazdaság teljesítményére vonatkozóan: az első becslést feljebb korrigálta a KSH, így a tavalyi évben 5%-os növekedést produkált Magyarország, emellett pedig a csökkenő államadósság-pálya és a rég várt felminősítések is kedvező képet mutatnak a hazai gazdasági környezetről.
„A most záruló gyorsjelentési szezon alapján azt látjuk, hogy a kedvező makrogazdasági klíma mellett a hazai vállalati szektor kilátásai is jók. A hazai Blue chipek – a Richter kivételével – ugyanis a várakozásoknak megfelelően pozitív előrejelzéseket adtak ki. A hazai cégek kedvező eredményvárakozásai, a javuló nemzetközi befektetői hangulat és a hazai gazdaság pozitív teljesítménye így együttesen támogató hatással lehet a hazai részvénypiacra. Mivel az év eleje óta a hazai börze részvényeinek értékeltsége elmaradt a feltörekvő piacokhoz képest - tehát a hazai részvények olcsónak tekinthetők - a kedvező kilátások hatására fordulat jöhet, és felülteljesítő lehet a magyar részvénypiac. A befektetőknek ezért érdemes magyar részvényekben is gondolkodni, és felülsúlyozni a hazai részvényeszközöket a portfólióban” – javasolja Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
Mire számítanak a hazai Blue chipek?
- OTP: a támogató makrogazdasági környezet mellett a kiemelkedő hitelbővülés és az akvizíciók pozitívan hatnak a cég várakozásaira.
- MOL: az erős üzemanyag kereslet és a 2018-ban kedvező marginok mellett is szokásosan óvatos, de pozitív előrejelzést fogalmazott meg a vállalat, az emelkedő rendes osztalék mellett speciális osztalékfizetésre is lehet számítani.
- Richter: a nehéz 2017-18-as évek után érthető módon a menedzsment óvatos előrejelzést adott. A generikus gyógyszerek piacán erős a verseny, az originális gyógyszerekben azonban hosszú távon jelentős potenciál van.
- Magyar Telekom: 2018 pozitív zárása ellenére csak jövőre lehet emelkedő osztalékra számítani, mivel a telco cég a verseny fokozódására számít, és az 5G frekvencia aukció is jelentős kiadással járhat.