2002 júliusához viszonyítva az ipari termelői árak növekedése 2,7%-os volt, ezen belül a belföldi értékesítések árszintje 4,4%-kal, a forintban mért exporté 1,2%-kal volt magasabb.
A belföldi értékesítési árak júliusi emelkedésében elsősorban a kőolaj-feldolgozás 7%-os árnövekedése játszott közre, a többi feldolgozóipari ágazatban az árak változása 0,4%-os növekedés és 1,2%-os csökkenés között szóródott. A villamosenergia-, gáz, vízellátás ágazatban az előző havinál mérsékeltebb ütemben, átlagosan 0,4%-kal nőttek az árak, ezen belül a hatóságiár-megállapítási körbe tartozó gőz- és melegvízellátás árszintje 1,6%-kal volt magasabb a júniusinál, a szabadáras PB-gáz árának változását is magába foglaló gázgyártás, -elosztás árszintje pedig 0,8%-kal emelkedett. A 12 havi árváltozást tükröző 4,4%-os átlagos növekedés mellett a belföldi értékesítések ágazati árindexei 99,9–109,7 között alakultak; utóbbi a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás árnövekedését tükrözi. A feldolgozóiparban átlagosan 3,1% volt az éves árnövekedés. Átlagot meghaladóan emelkedtek a vegyipar, elsősorban a kőolaj-feldolgozás, a vegyi anyagok és termékek árai, továbbá a bőrtermékeket, fafeldolgozási termékeket, építőipari anyagokat, fém alapanyagokat és fémfeldolgozási termékeket előállító ágazatok árai.
A forintban mért exportértékesítési árak júliusban az előző hónapinál mérsékeltebb ütemben növekedtek (0,7%). A forint árfolyam-alakulásával is összefüggésben valamennyi feldolgozóipari ágazatban magasabbak voltak az ipari kiviteli árak a júniusinál; az ipari kivitelt meghatározó gépipari ágazatok árnövekedése elmaradt az átlagtól (0,3%); a vegyipari ágazatokban ugyanakkor az átlagos árváltozás kétszeresével, 1,4%-kal magasabb exportárszínvonal alakult ki (az ágazaton belül 0,3-5,5% közötti árerősödést mértünk). Legnagyobb mértékben, 2,5%-kal az élelmiszerexport-árak emelkedtek. Az ipari termékek exportárszínvonala 2002 júliusához mérten 1,2%-kal volt magasabb; az exportban meghatározó gépipari ágazatok közül a villamosgép-, műszergyártás árai 2,2%-kal alacsonyabbak, a járműgyártásé 1,9%-kal magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Az ipar belföldi értékesítése rendeltetés szerinti csoportjainak július havi árváltozását a korábbi hónapokhoz hasonlóan az energiatermelő ágazatok árváltozása határozta meg: míg a fogyasztási cikkek területén júniushoz képest változatlan árakat regisztráltunk és gyakorlatilag a beruházási javak árszintje sem változott, az energiatermelő ágazatokban 2,3%-os árnövekedés következett be.
Folytatódott az ipari árak emelkedése
2003 júliusában tovább folytatódott az ipari termelői árak emelkedése, az árnövekedési ütem azonban jelentősen, 0,7%-ra mérséklődött. A belföldi és exportértékesítések árak változásában nem alakult ki lényeges különbség, előbbi 0,6, utóbbi 0,7%-kal lett magasabb a júniusinál.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.