Az előző hónaphoz viszonyított árszínvonalat a háztartási energia drágulása 0,62%-kal, a szolgáltatásoké 0,37%-kal, az élelmiszereké 0,25%-kal, a szeszes italoké, dohányáruké 0,13%-kal emelte, míg a ruházkodási cikkeknél bekövetkezett árcsökkenés 0,12%-kal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,01%-kal mérsékelte.
1 hónap alatt – 2004. januárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai átlagosan 1,1%-kal emelkedtek. Az átlagot meghaladó mértékben növekedett a liszt, dara (5,0%), a kenyér (4,1%), a péksütemények (4,0%) és a sertéshús (2,6%) ára. Kismértékű árcsökkenés következett be a tojás (4,8%), a sertészsiradék (2,8%) és a sajt (1,4%) esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai átlagosan szintén 1,1%-kal növekedtek.
2004. februárban – hasonlóan az előző évek tendenciájához – a szezonvégi akciók következtében a ruházkodási termékek árai csökkentek. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés figyelhető meg az előző hónaphoz képest. A szeszesitalok, dohányáruk és a szolgáltatások árai átlag feletti mértékben drágultak. A szolgáltatások közül a csatornadíj 9,2%-kal, a társasházi közös költség 3,9%-kal, a szemétszállítás díja 3,8%-kal, a vízdíj 3,3%-kal nőtt. Szintén átlag feletti, 7,3%-os drágulás történt a háztartási energia főcsoport esetében. Ezen belül az elektromos energia ára 11,6%-kal, a vezetékes gázé pedig 11,5%-kal emelkedett.
12 hónap alatt, 2003. februárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 5,9%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a liszt, dara 34, a kenyér és a péksütemény 16, a cukrászáru, fagylalt 15, az eszpresszókávé 14, a tojás 12, a munkahelyi és az iskolai étkezés 11 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a sertészsiradék (9%) és a szalonna (3%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,6%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2003. februárban. A ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak, ez utóbbin belül a gyógyszerek, gyógyáruk térítési díjai átlagosan 19%-kal növekedtek. A szolgáltatások átlag feletti, 7,8%-os áremelkedésén belül a csatornadíj 20, a társasházi közös költség és a helyi tömegközlekedés 16-16, a szemétszállítás 15, az oktatási szolgáltatás 14, a testápolási szolgáltatások és a kábeltelevízió-előfizetés egyaránt 12 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. Az elektromos energia 32, a vezetékes gáz 19, a dohányáruk 14, a távfűtés pedig 12 százalékkal került többe, mint 2003. februárban.
Fogyasztói árak - 2004. február
2004. februárban az egyhavi átlagos fogyasztói áremelkedés 1,2% volt, 2003. februárhoz viszonyítva pedig 7,1%-kal növekedtek az árak. 2004. februárban az „alapdrágulás” (maginfláció) 2003. februárhoz viszonyítva 6,1% volt. Az egyhavi áremelkedés valamivel több mint egyharmadát az áfa és jövedéki adóváltozások okozták.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.