Hazánkban a fő tendenciák megegyeznek ugyan a közép- és nyugat-európai irányzatokkal, de a tizenöt ország közül nálunk legalacsonyabb a pénzügyi befektetéssel rendelkező háztartások aránya: mindössze 27 százalék.
Magyarország különösen a részvények elterjedtségében maradt el más országokhoz képest. Amíg nálunk a háztartások két százaléka rendelkezik részvénnyel, addig ennél magasabb az arány, Lengyelország, Oroszország, Csehország mellett természetesen Nyugat-Európában és az USA-ban is.
Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a magyar lakosság csökkenő hányada viszonyul pozitívan a pénzügyi befektetésekhez, hasonlóan a csehekhez és lengyelekhez.
A befektetési hajlandóság összességében Nyugat-Európában sem növekszik. Kivétel azonban a rövid távú letét, életbiztosítás és egyéb befektetés. Erősödésük azt jelzi, hogy a magán személyek az alacsony mindinkább az alacsony kockázattal járó lehetőségeket keresik.
Az USA-ban kimondottan a rövid távú letétek népszerűek, míg ezek mellett Nyugat-Európában viszonylag sokan kedvelik a nyugdíjalapokat és az életbiztosításokat is.
Az arányok eltérését mutatja azonban, hogy amíg Magyarországon rövid távú letéttel a háztartások 17, életbiztosítással 12, nyugdíjalap-tagsággal pedig 6 százalékkal rendelkezik, addig ugyanezek a mutatók Nyugat-Európában átlagosan 54, 33 és 15 százalékosak. (Az USA-ban 28, 20 ás 22 százalék).
Még nagyobb a különbség a részvény alapú befektetésnél. Amíg a magyar háztartások 2 százaléka rendelkezik ilyennel, addig a nyugat-európai átlag 12. Az USA 25 százalékos mutatóját egyedül Svédország szárnyalja túl, 28 százalékos mutatóval.
A „Befektetési Barométer” című kutatást a GfK csoport brüsszeli, Ad Hoc Worldwide nevű cége évenként kétszer végzi el, hogy feltárja az európai fogyasztók befektetési magatartását. Megbízó a Wall Street Journal Europe című gazdasági napilap.
Az itt közölt adatok a legutóbbi, 2002 október-novemberi vizsgálat eredményei, tizenöt országban 12 500 ember személyes megkérdezése alapján.
Említést érdemel, hogy a magyarok viszonylag alacsony befektetési hajlandósága nem csak az anyagi helyzeten múlik, hanem a mentalitáson is. Hiszen a befektetéssel rendelkezők 27 százalékánál jóval többen, a megkérdezettek 40 százaléka vélekedik úgy, hogy a következő tizenkét hónap során képes lesz pénzt megtakarítani.
Az európai magán befektetők ugyanis tavaly tavasz óta igen óvatosak lettek a részvénypiacokon. A visszahúzódás egybeesett a rövid távú letétek fellendülésével. Ugyanakkor Magyarországon a részvénnyel vagy részvényalapú befektetési alappal rendelkező háztartások inkább változatlanul hagyták ezeket a befektetéseiket, mint csökkentették volna az év folyamán.
Fellendül a rövid lejáratú letét és életbiztosítás
Rövid távú betét és életbiztosítás a magyar lakosság két legkedveltebb pénzügyi befektetése. Többek között ezt tárta fel a GfK Piackutató Intézet tizenöt országban végzett felmérése.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.