A globalizáció egyik velejárója, hogy a kockázatok számos fajtája - nemcsak a pénzügyi, hanem a fizikai kockázatok is - egyre fenyegetőbben jelentkezik a vállalatoknál, függetlenül tevékenységük helyszínétől" mondta Parrett." Az információ gyorsan, és sokfelé terjed, a titoktartást nem könnyű biztosítani, a piacok pedig egymásra épülnek. Ilyen körülmények között egy isten háta mögötti helyen történt eseménynek beláthatatlan következményei lehetnek gyakorlatilag a világ bármely pontján. A változatos típusú kockázatok meghatározásához és kezeléséhez szélesebb körű eszközökre van szükség, ha a vállalatok biztosítani kívánják a növekedés fenntarthatóságát, és értéket kívánnak közvetíteni részvényeseik felé."
Kiváló, egyben időszerű példa erre a madárinfluenza esetleges járványszerű elterjedése (kapcsolódó tanulmányt lásd alább), magyarázta Parrett. Annak ellenére, hogy a szeptember 11-i és egyéb váratlan események után nagyobb hangsúlyt kaptak az üzletfolytonosságra vonatkozó intézkedések, a Parrett által idézett, amerikai vállalatok körében nemrégiben végzett felmérés szerint a válaszadóknak csak 14%-a mondhatta vállalatát felkészültnek egy esetleges járványra. További 73% azt nyilatkozta, hogy nem is tudják, hogyan készülhetnének egy ilyen helyzetre. Egyértelmű pedig, hogy egy járvány kitörése óriási fennakadást okozna vállalati szinten cégek ezrei, valamint szállítóik számára - mutatott rá Parrett.
Négy prioritás
#page#
Négy prioritás
Az üzleti vezetők körében végzett felmérés felhívja a figyelmet négy olyan területre, amelyek a biztonság és kockázatkezelés fejlesztése során prioritást élveznek:
- Olyan holisztikus és integrált szemléletű kockázatkezelési kultúra bevezetése, amelynek vezetője a biztonsági kérdésekért felelős igazgató, és amelynek érvénye az egész vállalatra kiterjed.
- Az elképzelhetetlen elképzelése, azaz a kis valószínűséggel bekövetkező események esetleges hatásának figyelembevétele a kockázatok azonosításakor, valamint a kockázatelemzési eszközök kiegészítése ún. "stressz teszt" modellekkel.
- A nyugatellenesség jelentőségének és a multinacionális vállalatok globális befolyásának és hatáskörének felismerése.
- A legjobb gyakorlat azonosítása, és az alkalmazásához szükséges tervezés, elemzés, nyomonkövetés és emberi erőforrások kialakítása.
William G. Parrett hangsúlyozta, hogy a megváltozott kockázatkezelési klíma még nagyobb felelősséget helyezett a vezérigazgatók és igazgatótanácsok vállára, hiszen a valószínűtlen események bekövetkezésének ára - ha mégis bekövetkeznek - óriási lehet - szélsőséges esetekben akár a vállalat bukását is okozva.
"Egyértelmű, hogy bár a kockázatok szélesebb körű felmérése, és a felkészültség kiterjesztése extra költségekkel járhat, ezeket a kiadásokat olyan befektetésnek kell tekinteni, amely bőven megtérül majd, ha bekövetkeznének a legkevésbé előrelátható események" magyarázta. "A vállalatok vezetése és igazgatótanácsa számára a kockázatkezelésnek a részvényesi érték megőrzésére és védelmére tett intézkedések részévé kell válnia, tehát olyan területté, amelyre nagy hangsúlyt fektetnek. Ezen a téren javítani kell a nyomonkövetési stratégiákat is."
A Deloitte nemrégiben közzétett tanulmánya szerint a vezetés gyakran meglepően tájékozatlan vagy rosszul informált a siker számos mutatója tekintetében. A felmérés szerint a válaszadók 86%-a nyilatkozta, hogy vállalatuk kiválóan vagy legalábbis jól követi nyomon a pénzügyi eredményeket, amelyek általában a múltbeli teljesítmény késleltetett mutatói. Ehhez képest csak 34% gondolta, hogy a nem pénzügyi jellegű - fenntarthatóságról árulkodó - mutatókat is hasonlóképpen nyomon tudják követni.