Feketemunka - akiket rajtakaptak

Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) erőforrásait a súlyos jogsértések elleni fellépésre koncentrálta, a 100 fős létszámbővítés hatása ma már érződik a munkaerőpiacon. Nőtt a foglalkoztatottak száma. A szervezet elérte, hogy számos munkáltató bejelentette munkavállalóit, akik korábban csak bejelentés nélkül foglalkoztattak.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az OMMF szervezetének modernizációja befejeződött, a területi felügyelőségek regionális illetékességgel rendelkeznek. A szakmai munka színvonalának emelése érdekében a munkaügy és munkabiztonság kettévált, széleskörűen alkalmazzák a felügyelők az új szervezési és szakmai módszereket. Kijelölésre kerültek azon szakmai feladatok, amelyek a súlyos jogsértések elleni gyors és hatékony fellépést lehetővé teszik. Ebben az időszakban a bírságok több mint 90%-a a súlyos jogsértések elkövetése miatt került kiszabásra.

Az OMMF erőforrásait a súlyos jogsértések elleni fellépésre koncentrálta, a 100 fős létszámbővítés hatása ma már érződik a munkaerőpiacon. Nőtt a foglalkoztatottak száma. Elérték, hogy számos munkáltató bejelentette munkavállalóit, akik korábban csak bejelentés nélkül foglalkoztattak.

A foglalkoztatás biztonsága érdekében a szervezet fő feladata következetesen feltárni és visszaszorítani a "fekete foglalkoztatást", a munkavállalók élet-és munkakörülményeit alapvetően befolyásoló jogsértéseket, valamint megszüntetni a súlyos veszélyeztetést jelentő kockázatokat. A munkabiztonság területén kapjon még nagyobb szerepet a megelőzés.

A munkaügyi ellenőrzések tapasztalatai

A súlyos jogsértések köre:

  • az írásba foglalt munkaszerződés és bejelentés nélküli ("fekete") foglalkoztatás,
  • külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása,
  • színlelt szerződéssel történő foglalkoztatás,
  • jogellenes munkaerő-kölcsönzés,
  • munkaidő-nyilvántartás hiánya, kettős nyilvántartás,
  • alapvető élet-és munkakörülményekkel kapcsolatos jogsértések (a munkaidő-pihenőidő, rendkívüli munkavégzés szabályainak megsértése)
  • egyéb (munkabér védelmére vonatkozó előírások megsértése, foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésével összefüggő igazolások kiállításának és kiadásának elmulasztása, az elszámolás hiánya)

A felügyelők 8822 munkáltatót ellenőrzését fejezték be, 89,7 százalékánál állapítottak meg jogsértést, amely 47921 fő munkavállalót érintett. Kiemelt súlyos jogsértés 37023 fő munkavállaló esetében lett megállapítva.

A "feketemunka" feltárásával a felügyelők hozzájárultak a munkavállaló jogviszonyának elismertetéséhez, mint a legalapvetőbb garanciális jogának érvényre juttatásához, valamint társadalombiztosítási jogszerző idejének biztosításához, a betegsége vagy balesete esetén a táppénz ellátás jogához. Bejelentés és munkaszerződés nélkül 3044 munkáltató 11139 főt foglalkoztatott.

A rendes- és rendkívüli munkaidő adatai nyilvántartásának vizsgálatával, a gyakran tapasztalható kettős nyilvántartás kiszűrésével, a munkáltatók törvényi kötelezettségének megkövetelésével hozzájárultak a munkavállaló által ténylegesen ledolgozott munkaidő feltárásához, a túlmunka és a kiadott pihenőidő mértékének megállapításához, amely elvezet a kifizetett munkabér és a különböző pótlékok ellenőrzéséhez is. A munkaidő adatait 1146 munkáltató nem, vagy nem a valóságnak megfelelően vezette, 8284 munkavállalót érintően.

A munkaidő, pihenőidő és rendkívüli munkavégzés törvényi rendelkezéseinek vizsgálatával, e tárgykörű jogsértések feltárásával az OMMF elősegítheti a munkavállalók számára a pihenéshez, szabadidőhöz, regenerálódáshoz, a szociális biztonsághoz és az egészséghez való jogok biztosítását. Ezen jogsértéseket 837 munkáltató követte el, 8362 munkavállalót érintően.

A minimálbérre, bérpótlékokra és a munkabér védelmére vonatkozó rendelkezések betartatásával növelhetik a munkavállalók létbiztonságát, illetve társadalombiztosítási ellátásaik mértékét. Fentiek érdekében vizsgálják a Munka Törvénykönyvének vonatkozó szabályai betartását, azt, hogy a munkáltató a ténylegesen ledolgozott rendes munkaidőért járó (legalább) minimálbért és a pótlékokat kifizeti-e munkavállalók részére.

Munkaügyi példák:

#page#

  • A főváros egyik építkezésén 1002 fő dolgozott. Az ellenőrzés alá vont munkavállalók közül 306 fő bejelentés nélkül volt foglalkoztatva, további 19 fő külföldi állampolgár nem rendelkezett munkavállalási engedéllyel.
  • Április 24-én az M6-M8 autópálya építésénél 4 munkáltató összesen 48 főt foglalkoztatott, valamennyit "feketén", bejelentés nélkül. Az ellenőrzött munkavállalók közül 15 fő engedély nélkül foglalkoztatott külföldi állampolgár volt.
  • Debrecen mellett az autópálya építésénél 78 fő munkavállaló ellenőrzésére került sor, akik közül 39 fő bejelentés nélkül volt foglalkoztatva.
  • Az Észak-alföldi régióban egy vagyonvédelemmel foglalkozó cég 22 főt foglalkoztatott, ebből 21 főt jogellenesen, bejelentés nélkül.
  • Egy cipőüzemben 24 fő dolgozott. A munkáltató AM könyvvel való foglalkoztatásra hivatkozott. 1 alkalmi munkavállalónak ki volt töltve a könyve, 23 főnél április hónapban semmilyen bejegyzés nem volt.
  • Egy Közép-magyarországi Kölcsönvevő telephelyén 22 főt foglalkoztattak. A Kölcsönbeadó munkavállalóit - 10 főt - munkaszerződés, valamint EMMA és OEP bejelentés nélkül, - 12 főt - szintén EMMA és OEP bejelentés nélkül "feketén" foglalkoztatta.
  • Kerecsend község külterületén mezőgazdasági idénymunkát - kapálás, kötözés -végzett 3 munkáltató, melynek 35 fő munkavállalója kitöltetlen alkalmi munkavállalói könyvvel, 16 fő munkavállaló írásba foglalt munkaszerződés és bejelentés nélkül.

Fenti esetekben a bizonyítási eljárás folyamatban van, bírság határozat kiadmányozására még nem került sor.

Bírságot kaptak

Egy lakatosműhelyben a munkáltató 19 fő munkavállalóját bejelentés nélkül foglalkoztatta, valamint 10 fő esetében megszegte a heti munkaidő mértékét és 1 fő esetében a munkavállalót, több ízben napi 16,5 óra munkaidőben foglalkoztatta. Fenti súlyos - hosszú ideig fennálló - munkaügyi jogsértésekért a munkáltató részére 3 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.

  • Egy építőipari gazdasági társaság 33 főt érintően elmulasztotta az EMMA-bejelentési kötelezettségét, valamint 31 fő esetében nem tartotta nyilván a munkaidő adatokat. Fenti súlyos munkaügyi jogsértésekért a munkáltató részére 3 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Egy építési munkáltató 57 fővel dolgoztatott. A munkáltató 42 fő esetében nem tett eleget bejelentési kötelezettségének, 9 fő esetében megszegte a napi munkaidőre vonatkozó szabályokat, 6 fő esetében nem vezette a munkaidő adatokat, valamint 7 fő esetében nem fizette ki részükre a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként járó munkabért és pótlékot. Fenti súlyos - anyagi hátrányt is okozó - munkaügyi jogsértésekért a munkáltató részére 5500 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Egy vagyonvédelmi Kft. összes foglalkoztatott munkavállalóját - 31 fő - bejelentés nélkül foglalkoztatta. Fenti súlyos - hónapokig fennálló - munkaügyi jogsértésért a munkáltató részére 4 800 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Kft. 181 fő munkavállalót kölcsönzött, akik közel két hónapig végeztek munkát munkaszerződés és bejelentés nélkül a Kölcsönvevő telephelyén segédmunkás munkakörben. A súlyos jogsértésért 6 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Egy nyomdaipari Kft. 105 fő munkavállalója részére a 2005. novemberi munkabéreket 2005. december 20-22. között, késve fizette ki, valamint a 2005. december havi munkabéreket az ellenőrzés időpontjáig - 2006. január 26. - nem fizette ki. További jogsértést követett el a munkáltató 1 fő esetében a munkaszerződés írásba foglalása nélküli foglalkoztatással, illetve 2 fő esetében az alkalmi munkavállalói könyvre vonatkozó jogszabályi előírások megsértésével. A súlyos - anyagi hátrányt is okozó - jogsértésekért 6 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Egy kereskedelmi Kft. összes dolgozóját - 80 fő - ismételten  bejelentés nélkül foglalkoztatta, amely jogsértésért 5 600 000 Ft munkaügyi bírság került kiszabásra. A munkáltató az ellenőrzés hatására, még az eljárás befejezését megelőzően eleget tett bejelentési kötelezettségének.
  • Egy bútoripari Bt. összes - 33 fő - munkavállalóját,  hosszú ideig - nyolc hónapon keresztül - foglalkoztatta munkaszerződés és bejelentés nélkül. A súlyos jogsértésekért 5 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.
  • Szőlőültetvényen egy egyéni vállalkozó által foglalkoztatott 9 fő közül 8 fő munkavállaló munkaszerződés és bejelentés nélkül végzett szőlőkötözést az ellenőrzés napján. Fenti jogsértésért 1 000 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor,
  • Egy ásatási területen egy egyéni vállalkozó összes munkavállalóját jogellenesen foglalkoztatta, 15 főt az AM-könyv kitöltése nélkül, további 6 főt AM-könyv kiváltása nélkül. Fenti jogsértésért 1 470 000 Ft munkaügyi bírság kiszabására került sor.

Munkaügyi biztonság

#page#

A foglalkoztatás munkaügyi szabályait megtartó munkáltató általában a munkabiztonságra vonatkozó szabályokat is igyekszik betartani, azaz biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit, a munkavállalókat elküldi orvosi alkalmassági vizsgálatra, biztosítja a munkavégzéshez szükséges egyéni védőeszközöket, gondoskodik a munkaeszközök biztonságos műszaki állapotáról, stb. Munkabiztonsági ellenőrzéseinkkel, a szélesebb körben alkalmazott tanácsadási, megelőző tevékenységgel a munkavállalók kiszolgáltatottsága a munkabiztonság terén csökkenthető.

A felügyelők 6659 munkáltató ellenőrzését fejezték be, 93,2 %-nál állapítottak meg jogsértést. 2006. I. negyedévben összesen 4896 munkabaleset következett be. Ebből 28 baleset halállal végződött. 2005. I. negyedévben összesen 5229 munkabaleset következett be, ebből 36 volt halálos kimenetelű.

Munkabiztonsági példák:

  • Egy építési munkahelyen halálos kimenetelű balesettel kapcsolatban tartott utóellenőrzés során súlyos veszélyeztetés miatt 5.000.000,- Ft munkavédelmi bírság került kiszabásra, mivel a munkáltató a biztonságos munkafeltételeket nem teremtette meg azáltal, hogy kollektív védelmet nem biztosított és egyéni védőeszközökkel nem látta el a munkavállalókat, a leesés és beesés elleni védelmet nem biztosította 22 munkavállaló esetében.
  • Egy áramszolgáltató társaság 5 fő munkavállaló életét és testi épségét súlyosan veszélyeztette és 1 fő villanyszerelő halálos kimenetelű munkabalesetét okozta, emiatt 4.000.000,- Ft munkavédelmi bírság kiszabására került sor. A felügyelőség bírságnövelő tényezőként értékelte, hogy a belső szabályozás hiánya, a szervezési és technikai feltételek biztosításának elmaradása huzamosabb ideje fennállt.
  • Egy vegyipari társaság halálos munkabaleset bekövetkezése miatti - szerelés végzése közben egy megbontott csővezeték csonkjából kiáramló hidrogén-fluorid 1 fő munkavállalónak halálos sérüléseket okozott - ellenőrzése során megállapításra került, hogy a munkavállalók (4 fő) veszélyforrás hatásának voltak kitéve, mivel a munkáltató a hatásos védelmet -zárt technológia alkalmazását- nem valósította meg, hiányoztak a biztonsági berendezések és egyéni védőeszközökkel nem látta el a munkavállalóit, kockázatértékeléssel nem rendelkezett. A munkavédelmi bírság összege: 4.000.000,- Ft.
  • Egy fröccsöntő üzemben - a fröccsöntő gép üzemeltetése közben - súlyos csonkulásos munkabaleset következett be 1 fő munkavállalót érintően. A munkáltató mulasztást követett el azzal, hogy nem teljesítette a szabvány előírásokat, így munkavállalói hosszú távon súlyos veszélyhelyzetben végezték munkájukat. A munkavédelmi bírság összege: 3.000.000,- Ft. Bírságnövelő tényezőként került figyelembe vételre, hogy a munkáltatónál 2000-ben is azonos kimenetelű munkabalesetet következett be.
  • Egy építés kivitelezési munkahelyen 1 fő munkavállaló hegesztési tevékenységét egyedül végezte, eközben 7 m magasságból leesett és életveszélyes sérülést szenvedett. Ezen kívül a munkáltató 2 fő munkavállaló egészségét és testi épségét súlyosan veszélyeztette, emiatt a felügyelőség 2.000.000,- Ft munkavédelmi bírsággal sújtotta.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo