Az adózás rendjéről szóló módosított és kiegészített törvény az év elejétől kötelezi az adóhivatalt az újonnan, jogelőd nélkül alakult gazdasági társaságok évi 20 százalékos arányú vizsgálatára. Ezzel az egyébként nem új keletű vizsgálattípussal az lenne a nem titkolt cél, hogy már az alakuláskor kiszűrjük azon társaságokat, amelyek adóelkerülési szándékkal alakultak.
Az új vállalkozásoknál a helyszíni ellenőrzéseket az adószám kiadását követő 90 napon belül kell megkezdeni. A vizsgálandó társaságok körét kockázatelemzés alapján határozza meg az APEH, a betéti, közkereseti, korlátolt felelősségű társaságok, valamint részvénytársaságok körében. Az adószám közlését követő 8 munkanapon belül tájékoztató levelet küldenek, melynek kettős funkciója van.
Egyrészről az adózót felhívja a jogszabályban előírt, kizárólag a hatóság felé bejelentendő adatok megküldésére, másrészről, mint előzetes szűrő viselkedik, hiszen a tértivevény visszaérkezését követően megállapítható, hogy a keresett társaság a bejelentett címen megtalálható-e. Ha a bejelentett címen az adott adózó nem található meg, kezdeményezik a társaság adószámának felfüggesztését.
Ha ezzel nincs probléma, az ellenőrzések a helyszínen folytatódnak. A kockázatosnak minősített adózói körben a helyszínen végzett ellenőrzések során górcső alá veszik az adózó törzsadattárban lévő aktuális adatait, a benyújtott bevallásokat, adózói folyószámlákat, a könyvvezetés, nyilvántartások naprakészségét, valamennyi, a társaság működésével kapcsolat adatot. Szükséges annak vizsgálata is, hogy a bejelentett tevékenységi körök elvégzéséhez, különösen amennyiben azok szakképzettséghez kötöttek, rendelkezik-e a vállalkozás megfelelő végzettséggel, esetlegesen ilyen végzettségű alkalmazottat bejelentett-e.
A helyszíni vizsgálatok szükségességét az indokolja, hogy a bejelentett székhely, ügyintézési hely felszereltsége, berendezése, jellege a revizorok számára sok információt nyújt a gazdálkodás jellegét érintő kérdések megítélésében. Amennyiben az adózó az ellenőrzés lefolytatását bármilyen módon akadályozza, ötszázezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.
A vállalkozók véleménye az, hogy a feketegazdaság elleni küzdelemben, illetve az ország versenyképességének javításában a politikára és az ellenőrző szervezetek szakmai tudására egyaránt szükség van ahhoz, hogy változzék a piaci szereplők, a vállalkozások és a lakosság gondolkodásmódja, az adókkal, az adófizetéssel, illetve a feketegazdasággal kapcsolatban.
Régiós tapasztalat
Az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatósága 140 kockázatosnak minősített jogi személyiségű gazdasági társaság preventív vizsgálatát végezte el. A régión belüli ellenőrzések során a tapasztalatok megyénként eltérőek. Békés megyében alig egy-két esetben volt eltérés, azonban azok sem kirívó mulasztások. Az elvégzett ellenőrzésekből egy esetben állapítottak meg mulasztást, illetőleg 8 esetben ítélték a társaság működését kockázatosnak.
Csongrád megyében azonban már előfordult, hogy a revizorok a székhelyként bejelentett címet sem találták meg, miután az adózó által bejelentett székhelycím nem is létezett. Az elvégzett ellenőrzésekből 9 alkalommal összesen 280 ezer forint mulasztási bírságot szabtak ki. Hét alkalommal minősítették a társaságok további működését kockázatosnak. Bács-Kiskun megyében megfigyelhető, hogy minden második esetben, összesen 38 alkalommal tárt fel az ellenőrzés mulasztást, amely alapján 270 ezer forint mulasztási bírság került megállapításra, valamint 3 esetben a társaságok további működését kockázatosnak minősítették.
Általános tapasztalat, hogy az adózók székhelyükön általában megtalálhatók, de tényleges működésüket többnyire még nem kezdték meg. A működéshez szükséges tárgyi és személyi feltételekkel nem, az üzletmenetről még csak elképzelésekkel rendelkeztek. Adószám felfüggesztésre négy esetben került sor, azonban a folyamatban lévő vizsgálatok eredményeként további adószám felfüggesztésre irányuló intézkedések megtétele várható.
Mindezen tapasztalatok birtokában látszik, hogy a fekete gazdaság visszaszorítása, illetve "fehérítése" érdekében hozott új törvényi előírás végrehajtása több lépésben fejti ki hatását, tölti be szerepét. (A szakemberek szerint 96 milliárdnyit fehéredtünk.) Egyrészt közvetlenül azonnal tapasztalható eredményt hoz, mivel a tevékenység felfüggesztéssel, a megállapítottan adóelkerülési céllal alakult vállalkozások működését csírájában akadályozza meg, másrészt a későbbiekben az adóhatóság fokozott jelenlétének biztosításával - bevallások, folyószámlák figyelésével - az arra megjelölt adózóknál a jogkövető magatartás kikényszerítését szolgálja.