Az MSD megbetegedéseket főként a kézi tehermozgatás, a gyakori hajolás és a fordulás, a nehéz fizikai munka és a test egészét érő vibráció okozza. A kockázat a munka tempójától, a munkával való elégedettség alacsony szintjétől, a magas munkahelyi követelményektől és a munkahelyi stressztől függően tovább nőhet. Az ideg- és az izomrendszer között ugyancsak erős kölcsönhatás van: a váz- és izomrendszeri problémák kihatnak a munkavállalók egészségének más területeire, mint ahogy más egészségügyi problémák MSD megbetegedéseket idézhetnek elő.
Százmilliárdos kiesés
Gyakorlatilag minden tagállamra igaz, hogy a munkából való hiányzást leggyakrabban az MSD megbetegedések okozzák. Néhány tagállamban a munkavállalók kártérítésére kifizetett költségek 40%-a ennek tulajdonítható, és ez az ország egészére nézve a bruttó hazai termék (GDP) 1,6%-át is elérheti. Csökkentik a vállalkozások nyereségességét, és növelik a kormányzat szociális kiadásait.
A legtöbb probléma azonban megelőzhető volna, vagy nagymértékben csökkenthető lenne, ha a munkáltatók betartanák a meglévő biztonsági és egészségvédelmi jogszabályokat, és a helyes gyakorlatnak megfelelően járnának el. Ugyanakkor konkrét intézkedésekre is szükség van, ha az MSD megbetegedések ellen hatékonyan kívánunk fellépni.
A "Legyen könnyebb a teher!", az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség 2007-es kampánya a munkahelyi váz- és izomrendszeri problémák kezelésére három fő elemből álló, integrált irányítási szemléletet javasol. Először is a munkáltatóknak, az alkalmazottaknak és a kormányoknak együtt kell dolgozniuk az MSD megbetegedések leküzdésén. Másodszor mindenfajta intézkedésnek a "testet érő teljes terhelésre" kell irányulnia: például a testet érő összes stressz és megterhelés csökkentésére, a környezeti tényezők: pl. a hideg munkakörülmények javítására, illetve a cipelt teherrel kapcsolatos könnyítésekre. Harmadrészt pedig a munkáltatóknak meg kell oldaniuk az MSD megbetegedésekben szenvedő alkalmazottak megtartását, rehabilitációját és munkába való visszatérését.