A cöliákia (lisztérzékenység) egy autoimmun betegség, amely során a szervezet a gluténre antitestek termelődésével reagál, károsodnak a vékonybél bélbolyhai és felszívódási zavar alakul ki. Mivel a betegség a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, kezelési módja kizárólag az élethosszig tartó gluténmentes diéta, mely szigorú betartásával a bélbolyhok regenerálódnak és ezzel a betegség tünetei is megszűnnek. A KSH 2021-es kutatása alapján a magyarországi 15 éves és annál idősebb lakosság 1,8 százaléka követett gluténmentes diétát 2019-ben, köztük arányaiban a legtöbben a 30–44 évesek voltak.
A diéta betartása jelentős többletköltségekkel járhat. A gluténmentes kekszek, tészták, lisztek, pékáruk olykor kétszer-háromszor annyiba kerülnek, mint a nem mentes termékek. Az utóbbi években egyre megszaporodtak a boltok polcain a laktóz-, glutén-, és cukormentes termékek, valamint a különböző diétákba illeszthető élelmiszerek.
Amikor már éppen elkezdtek közelíteni a mentes és "nem mentes" termékek árai egymáshoz, akkor a koronavírus világjárvány, majd az ukrajnai háború és a gazdasági krízis ismét visszavetette a kedvező folyamatokat.
A fenti példákon keresztül is jól látható, hogy a gluténmentes diéta betartása komoly anyagi terhet róhat a betegekre, így az állam különböző kedvezményekkel segíti az érintetteket. A cöliákia is szerepel azon betegségek listáján, ami súlyos fogyatékosságnak minősül, ezért az önálló keresettel rendelkezők havonta a minimálbér 5 százalékának megfelelő adókedvezmény igénybevételére jogosultak. Azon szülőknek, akik gyermeke érintett, emelt összegű családi pótlék vehető igénybe, valamint további kedvezményeket is kaphatnak: pl. közgyógyellátás, ingyenes tankönyv ellátás, gyermekétkeztetési kedvezmény, utazási kedvezmény.