Export-import 2003. októberben

2003 január-októberében a kivitel volumene 6%-kal, a behozatalé 10%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az export- és az importárindexek egyaránt másfél százalék körüli forintárszint-csökkenést jeleznek.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A devizaárszint ugyanakkor a forgalom mindkét irányában 1%-kal csökkent, mivel az időszakban a forint főbb devizákhoz viszonyított félszázalékos felértékelődése tapasztalható 2003 január–októberében 2002 azonos időszakához képest a forint a forgalomban meghatározó súlyú euróval szemben 3%-kal gyengült, a mintegy 14%-os arányt képviselő dollárhoz képest 14%-kal erősödött.

A kivitel volumene az előző év azonos időszakához képest 6%-kal, ezen belül a forgalomból közel 75%-kal részesedő Európai Unióba irányulóan 3%-kal nőtt. A tagállamokba irányuló gépexport mintegy 8%-kal haladta meg a 2002. január–októberi szintet: jelentősen bővült az energiafejlesztő gépek, az általános rendeltetésű ipari gépek, a villamos gépek kivitele. A feldolgozotttermék-export ezzel szemben 9%-kal visszaesett, elsősorban a videojáték- termelés és -kivitel 2002. júniusi beszüntetése következtében. Élelmiszer-exportunknak közel fele irányult az unióba. A szállítások volumene 6%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A hús-, a zöldség és gyümölcs-, valamint az állatitakarmány-export bővült, a gabonaexport ezzel szemben visszaesett: búzából a 2002. január–októberi mennyiség alig több mint 40%-át, kukoricából mintegy 80%-át szállítottuk az Európai Unióba.

A közép- és kelet-európai országokba irányuló kivitel – amely az összes exportnak mintegy 16%-át jelenti – közel ötödével emelkedett. A gépek és szállítóeszközök forgalma 47%-kal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Az energiafejlesztő gépek, valamint a közúti járművek forgalma több mint 40%-kal bővült. A villamos gépek exportja több mint felével, a mobiltelefonokat is tartalmazó híradás-technikai termékeké háromnegyedével haladta meg a 2002. január–októberi szintet. Az élelmiszerek forgalma – a jelentős gabonaexport-növekedés és a hús-, húskészítmény-kivitel stagnálásának együttes hatása következtében – az előző év azonos időszakához viszonyítva 3%-kal emelkedett.

A fejlődő országokkal lebonyolított export volumenének dinamikus, 14%-kos bővülése ellenére is az országcsoport csupán 4%-kal részesedik az exportból. A forgalom 72%-át kitevő gépek és szállítóeszközök körében 19%-os volumenbővülés következett be: az irodagépexport drasztikus, közel 70%-os visszaesését a híradás-technikai eszközök forgalmának jelentős növekedése ellensúlyozta.

A behozatal volumene összességében 10%-kal bővült, az Európai Unióból importált áruk forgalma mérsékeltebben, 6%-kal. Az Európai Unióból származó gépimport 6%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet: számottevően nőtt többek közt az energiafejlesztő gépek és a közúti járművek forgalma, a villamos készülékek import volumene az előző év azonos időszaki szinten stagnált. A feldolgozott termékek forgalma 5%-kal bővült: a legjelentősebb, közel 20%-os növekedés a gyógyszerimportban volt. A textilfonalak és szövetek behozatala viszont mintegy 7%-kal csökkent. Élelmiszereket 11%-kal nagyobb volumenben importáltunk, mint egy évvel korábban, jelentősen bővült a zöldség-gyümölcs és a kávé, tea behozatala is.

A Közép-és Kelet-Európából származó import 12%-kal nőtt: a gépek és szállítóeszközök forgalma közel ötödével, a feldolgozott termékeké 12, az energiahordozóké 10%-kal. A gépimporton belül az energiafejlesztő és a villamos gépek, a feldolgozott termékek közül a nyomdai termékek, a ruházati cikkek és a műanyag késztermékek forgalma nőtt számottevően. Az energiahordozók közül a földgáz importja 15, a nyers kőolajé 4%-kal meghaladta az egy évvel azelőtti mennyiséget.
A fejlődő országokból származó import az alacsony bázisidőszaki szinthez viszonyítva 18%-kal bővült, ezen belül a forgalom közel háromnegyedét kitevő gépek és szállítóeszközök behozatala 19%-kal nőtt. A villamos készülékek, és irodagépek forgalma alig változott, a híradás-technikai eszközöké – az exporthoz hasonlóan – megduplázódott.


A külkereskedelmi forgalom ár- és volumenindexeinek alakulása országcsoportok szerint,

2003. január–október











































































Országcsoport

Export-

Import-

árindex

volumen-index

a forgalom megoszlása

(%)

árindex

volumen-index

a forgalom megoszlása

(%)

az előző év azonos időszaka = 100,0

az előző év azonos időszaka = 100,0


Fejlett országok





98,5



102,9



80



99,4



107,1



66



Európai Unió



99,0



102,6



74



100,9



105,6



56



Közép- és kelet-európai országok



100,5



118,6



16



102,0



111,7



18



CEFTA



101,6



117,2



10



101,1



114,9



9



Fejlődő országok



92,1



113,9



4



92,8



118,4



16



Összesen



98,5



105,6



100



98,7



109,7



100


A kivitel forintban mért árszínvonala 2003 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest a gépek és szállítóeszközök körében 4%-kal csökkent, a feldolgozott termékek esetében 2%-kal nőtt. Az élelmiszerek kivitele 3%-kal magasabb forintárszinten bonyolódott le, mint 2002 január–októberében: a gabonafélék árszintje jelentősen nőtt, a hús és húskészítményeké csökkent. Összességében a kivitel az Európai Unióba kissé alacsonyabb, a közép- és kelet-európai országokba kissé magasabb árszínvonalon bonyolódott le, mint egy évvel korábban. A fejlődő országokba irányuló kivitel árszintje – döntően az alacsony dollárárfolyam hatására – azonban 8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.


Behozatal
ban mind az Európai Unióból, mind a Közép- és Kelet-Európából származó import árszínvonala enyhén nőtt, az exporténál nagyobb forgalmi részarányú fejlődő országoknál 7%-os volt az árszint csökkenése. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoportban 4%-os volt az árszintcsökkenés. Ezen belül az Európai Unióból származó gépimport árszínvonala nem változott. Ebben az is szerepet játszott, hogy a forgalom mintegy 90%-a erősödő devizában, euróban bonyolódott le. Energiahordozó-importunk árszínvonala – a nyers kőolaj szeptemberi-októberi világpiaci árzuhanása ellenére – még mindig 4%-kal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo