Export-import 2003. októberben

2003 január-októberében a kivitel volumene 6%-kal, a behozatalé 10%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az export- és az importárindexek egyaránt másfél százalék körüli forintárszint-csökkenést jeleznek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A devizaárszint ugyanakkor a forgalom mindkét irányában 1%-kal csökkent, mivel az időszakban a forint főbb devizákhoz viszonyított félszázalékos felértékelődése tapasztalható 2003 január–októberében 2002 azonos időszakához képest a forint a forgalomban meghatározó súlyú euróval szemben 3%-kal gyengült, a mintegy 14%-os arányt képviselő dollárhoz képest 14%-kal erősödött.

A kivitel volumene az előző év azonos időszakához képest 6%-kal, ezen belül a forgalomból közel 75%-kal részesedő Európai Unióba irányulóan 3%-kal nőtt. A tagállamokba irányuló gépexport mintegy 8%-kal haladta meg a 2002. január–októberi szintet: jelentősen bővült az energiafejlesztő gépek, az általános rendeltetésű ipari gépek, a villamos gépek kivitele. A feldolgozotttermék-export ezzel szemben 9%-kal visszaesett, elsősorban a videojáték- termelés és -kivitel 2002. júniusi beszüntetése következtében. Élelmiszer-exportunknak közel fele irányult az unióba. A szállítások volumene 6%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A hús-, a zöldség és gyümölcs-, valamint az állatitakarmány-export bővült, a gabonaexport ezzel szemben visszaesett: búzából a 2002. január–októberi mennyiség alig több mint 40%-át, kukoricából mintegy 80%-át szállítottuk az Európai Unióba.

A közép- és kelet-európai országokba irányuló kivitel – amely az összes exportnak mintegy 16%-át jelenti – közel ötödével emelkedett. A gépek és szállítóeszközök forgalma 47%-kal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Az energiafejlesztő gépek, valamint a közúti járművek forgalma több mint 40%-kal bővült. A villamos gépek exportja több mint felével, a mobiltelefonokat is tartalmazó híradás-technikai termékeké háromnegyedével haladta meg a 2002. január–októberi szintet. Az élelmiszerek forgalma – a jelentős gabonaexport-növekedés és a hús-, húskészítmény-kivitel stagnálásának együttes hatása következtében – az előző év azonos időszakához viszonyítva 3%-kal emelkedett.

A fejlődő országokkal lebonyolított export volumenének dinamikus, 14%-kos bővülése ellenére is az országcsoport csupán 4%-kal részesedik az exportból. A forgalom 72%-át kitevő gépek és szállítóeszközök körében 19%-os volumenbővülés következett be: az irodagépexport drasztikus, közel 70%-os visszaesését a híradás-technikai eszközök forgalmának jelentős növekedése ellensúlyozta.

A behozatal volumene összességében 10%-kal bővült, az Európai Unióból importált áruk forgalma mérsékeltebben, 6%-kal. Az Európai Unióból származó gépimport 6%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet: számottevően nőtt többek közt az energiafejlesztő gépek és a közúti járművek forgalma, a villamos készülékek import volumene az előző év azonos időszaki szinten stagnált. A feldolgozott termékek forgalma 5%-kal bővült: a legjelentősebb, közel 20%-os növekedés a gyógyszerimportban volt. A textilfonalak és szövetek behozatala viszont mintegy 7%-kal csökkent. Élelmiszereket 11%-kal nagyobb volumenben importáltunk, mint egy évvel korábban, jelentősen bővült a zöldség-gyümölcs és a kávé, tea behozatala is.

A Közép-és Kelet-Európából származó import 12%-kal nőtt: a gépek és szállítóeszközök forgalma közel ötödével, a feldolgozott termékeké 12, az energiahordozóké 10%-kal. A gépimporton belül az energiafejlesztő és a villamos gépek, a feldolgozott termékek közül a nyomdai termékek, a ruházati cikkek és a műanyag késztermékek forgalma nőtt számottevően. Az energiahordozók közül a földgáz importja 15, a nyers kőolajé 4%-kal meghaladta az egy évvel azelőtti mennyiséget.
A fejlődő országokból származó import az alacsony bázisidőszaki szinthez viszonyítva 18%-kal bővült, ezen belül a forgalom közel háromnegyedét kitevő gépek és szállítóeszközök behozatala 19%-kal nőtt. A villamos készülékek, és irodagépek forgalma alig változott, a híradás-technikai eszközöké – az exporthoz hasonlóan – megduplázódott.


A külkereskedelmi forgalom ár- és volumenindexeinek alakulása országcsoportok szerint,

2003. január–október











































































Országcsoport

Export-

Import-

árindex

volumen-index

a forgalom megoszlása

(%)

árindex

volumen-index

a forgalom megoszlása

(%)

az előző év azonos időszaka = 100,0

az előző év azonos időszaka = 100,0


Fejlett országok





98,5



102,9



80



99,4



107,1



66



Európai Unió



99,0



102,6



74



100,9



105,6



56



Közép- és kelet-európai országok



100,5



118,6



16



102,0



111,7



18



CEFTA



101,6



117,2



10



101,1



114,9



9



Fejlődő országok



92,1



113,9



4



92,8



118,4



16



Összesen



98,5



105,6



100



98,7



109,7



100


A kivitel forintban mért árszínvonala 2003 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest a gépek és szállítóeszközök körében 4%-kal csökkent, a feldolgozott termékek esetében 2%-kal nőtt. Az élelmiszerek kivitele 3%-kal magasabb forintárszinten bonyolódott le, mint 2002 január–októberében: a gabonafélék árszintje jelentősen nőtt, a hús és húskészítményeké csökkent. Összességében a kivitel az Európai Unióba kissé alacsonyabb, a közép- és kelet-európai országokba kissé magasabb árszínvonalon bonyolódott le, mint egy évvel korábban. A fejlődő országokba irányuló kivitel árszintje – döntően az alacsony dollárárfolyam hatására – azonban 8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.


Behozatal
ban mind az Európai Unióból, mind a Közép- és Kelet-Európából származó import árszínvonala enyhén nőtt, az exporténál nagyobb forgalmi részarányú fejlődő országoknál 7%-os volt az árszint csökkenése. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoportban 4%-os volt az árszintcsökkenés. Ezen belül az Európai Unióból származó gépimport árszínvonala nem változott. Ebben az is szerepet játszott, hogy a forgalom mintegy 90%-a erősödő devizában, euróban bonyolódott le. Energiahordozó-importunk árszínvonala – a nyers kőolaj szeptemberi-októberi világpiaci árzuhanása ellenére – még mindig 4%-kal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo