Európa Kínát megelőzve továbbra is éllovas a tőzsdei bevezetésekben

A versenyképesség egy fontos mérőszáma az IPO, amikor egy cég első alkalommal kínálja részvényeit az értéktőzsdén, vagyis nyilvánosan méretteti meg helyzetét a piaccal, hogy mennyire érdekes a teljesítménye a befektetők számára. Erre csak a legjobbak vállalkoznak. Az IPO-t a tőzsdei fejlődés mérésére is használják.

A gazdasági bizonytalanságok és a geopolitikai kihívások ellenére a globális első nyilvános ajánlattételi (IPO) piacok viszonylag egészségesek maradtak 2024-ben is.

Az újonnan jegyzett vállalatok profitáltak a globális részvénypiacok pozitív lendületéből, a kamatcsökkentések és a technológiai fejlesztések javították az általános befektetői hangulatot.

Az Egyesült Államok és Európa mellett a kulcsfontosságú feltörekvő piacok vezették a globális IPO-aktivitást 2024-ben.

India rekord évet zárt, a történelem legnagyobb tőzsdei bevezetésével és bevételével, köszönhetően az erős gazdasági növekedésnek és a vállalati bevételeknek az első félévben.

A 327 indiai IPO közül több mint 200 a kis- és középvállalkozások (kkv) IPO kategóriába esett. A legnagyobb számokat a tőzsdei bevezetés során a Hyundai Motor India (3 milliárd dollár) és a Swiggy helyi élelmiszer-szállítási platform (1,3 milliárd dollár) érte el.

Az Egyesült Államok 32,8 milliárd dolláros tőzsdei bevételt produkált, ami továbbra is a legtöbb. Az IPO-k száma azonban jelentősen alacsonyabb volt, mint Indiáé. Az USA vezető szerepe az IPO-piacon megkérdőjelezhetetlen maradt, tőzsdei jegyzéseinek 55 százalékát külföldi cégek adták.

Míg a legtöbb piac kétszámjegyű IPO-hozamot produkált, a kínai anyaországi IPO-k jobban teljesítettek, 2024-ben átlagosan 123,9 százalékos hozamot értek el. 2024-ben 33 kínai vállalatot jegyeztek az amerikai tőzsdéken.

Tőzsdei fejlődés szektoronként

Technológia, média és távközlés (TMT): IPO volumene és bevétele alapján a legnagyobb szektor, amelyet a mesterséges intelligencia és a félvezetőgyártó cégek hajtanak.

Véleményvezér

Hatalmas fegyverüzletet kötött Ukrajna és Németország

Hatalmas fegyverüzletet kötött Ukrajna és Németország 

A hadiipari részvényeké a jövő.
Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo