12 hónap alatt ugyanakkor az ipari termelői árak összességében gyakorlatilag nem változtak (0,1%), miközben a belföldi árszínvonal 3,3%-kal nőtt, az exportárszínvonal 2,6%-kal alacsonyabb lett.
A belföldi értékesítések áprilisi szintjét a feldolgozóipari ágazatok áralakulása határozta meg. A legnagyobb ármozgás a vegyipari ágazatokat jellemezte, itt egy hónap alatt átlagosan közel 4%-kal mérséklődtek az árak, elsősorban a kőolaj-feldolgozás mintegy 10%-kal csökkenő árai következtében. Néhány ágazatban részint konjunkturális okból, részint a nyersanyagár-emelkedés miatt árnövekedés volt megfigyelhető, így az elsősorban építőipari anyagokat előállító nemfém ásványi termékek gyártásában 1,8%-kal, a bőrtermék-, lábbeligyártásban pedig – főként a lábbeligyártásban bekövetkezett áremelés miatt – a márciusinál 1,3%-kal magasabb árszint alakult ki. A vegyipari ágazaton belül a vegyianyag- és termékgyártásban 1,1%-os volt a havi árnövekedés, a gyógyszergyártásban – a márciustól érvényesülő hivatalos termelőiár-változás áthúzódó hatásaként – jelentkező 3,9%-os, továbbá a mezőgazdasági vegyi termékek 2,5%-os, valamint a színezék-, festék-, bevonóanyag-gyártásban mért 2% körüli áremelkedés miatt. A többi ágazatban a maximális termelőiár-növekedés 1% alatt maradt; jó néhány esetben a márciusi árszintet tartották.
A belföldi értékesítések 12 havi árváltozása a feldolgozóipari ágazatokban átlagosan 2,4% volt. Ezt meghaladó éves árnövekedés alakult ki a vegyianyag-, -termékgyártás (7,3%), a bőrtermék-, lábbeligyártás (7,1%), a fémalapanyag-gyártás, fémfeldolgozás (5%), valamint nemfém ásványi termékek gyártása (3,7%) területén. A vegyipari ágazatokat éves szinten közel 2%-os áremelkedés, ezen belül a kőolaj-feldolgozást 1,8%-os árcsökkenés jellemezte, 2,8%-kal nőtt az élelmiszer-, ital-, dohánygyártás éves árszintje.
A forintban mért exportértékesítések esetében áprilisban az előző hónaphoz képest az átlagos ármérséklődést meghaladó mértékben csökkentek a kiviteli árak a vegyipari ágazatokban, elsősorban a kőolaj-feldolgozás termékeinél (–14%), továbbá az élelmiszer-ipari termékek (–1,8%) esetében. Számos ágazatban ugyanakkor 100 feletti árindexek alakultak ki, még ha ezek az áremelkedések 0,1–0,4% közötti szerény mértékűek maradtak is (textília, textiláru; bőrtermék, lábbeli; papíripar; gumi-, műanyag termékek).
12 hónap alatt az ipari kiviteli árak változását 95,0–106,5 közötti árindexek jellemezték. A legmagasabb árnövekedést a bőrtermék-, lábbeliexport, a legerőteljesebb ármérséklődést a villamosgép-, műszergyártás exportja mutatta. Az ipari kivitelt meghatározó ágazatok árszintje (gép- és élelmiszeripar) rendre elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az ipar belföldi értékesítése rendeltetés szerinti csoportjainak április havi árváltozását – az előbbiekhez hasonlóan jól láthatóan – az energiatermelő ágazatokban bekövetkezett 2,8%-os mérséklődés határozta meg. A többi rendeltetési csoportban 0,4–2,2% közötti árnövekedést mértünk. Legerőteljesebben a tartós fogyasztási cikkeket előállító ágazatokban nőttek az árak. A továbbfeldolgozásra kerülő termékek, valamint a beruházási javakat előállító ágazatok termékei 0,4%-kal, a nem tartós fogyasztási cikkeké 0,5%-kal kerültek többe márciushoz képest.
Estek az ipari termelői árak
2003 áprilisában az ipari termelői árak az első negyedév emelkedő havi rátáit követően 0,7%-kal estek, elsősorban a kőolaj és olajtermékek csökkenő világpiaci árainak hatására. A belföldi értékesítések árszintje 0,5%-kal, a forintban számba vett exporté 0,8%-kal volt kisebb a megelőző hónapinál - tette közzé a KSH.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.