Esélynövelő pénzforrások kisvállalkozásoknak

Három új hitelprogramot indított 2004 decemberében a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. A regionális beruházásösztönzést, a települési infrastruktúra-fejlesztést, valamint a tőkeszegény kisvállalkozások projektjeit finanszírozó hitelprogramokra 80 milliárd forint áll rendelkezésre.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

December elseje óta él az a gazdaságfejlesztési hitelcsomag, amelynek az a célja, hogy közelebb hozza a pénzpiaci lehetőségeket azokhoz a cégekhez és önkormányzatokhoz, amelyek eddig kiestek a kereskedelmi bankok fókuszából. A 2004-ben igen népszerű Európa Hitel mintájára a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság (MFB Rt.) az új konstrukciókat is devizakamat- és az állam árfolyam-garanciája mellett nyújtja.

- A bank életében a tavalyi év egyik legfontosabb momentuma az állami árfolyam-garanciavállalás széles körű megszerzése volt, amitől gyakorlatilag a hitelprogramok életképessége függött - nyilatkozta a Piac és Profitnak Czirják Sándor, az MFB Rt. vezérigazgatója. Mint szavaiból kiderült, a garanciális rendszerre épülő hitelpaletta bővítése érdekében bő egy éven át folytattak tárgyalásokat a kormánnyal.

Hiánypótló hitel önkormányzatoknak

A három új termékből - a vezérigazgató által a legfontosabbnak tartott - Önkormányzati Infrastruktúra Fejlesztési Hitelprogram (ÚTRAVALÓ) hiánypótló finanszírozási lehetőséget jelent az alapvető feladatok ellátását megfelelő források hiánya miatt tizenöt éve halogató települések számára. Állítását a futamidővel, a kamatozással igazolja: az együttműködő kereskedelmi bankok döntése alapján a kedvezményes kamatozású hitelt akár 20 évre is felvehetik az önkormányzatok és ezek társulásai, a megkövetelt saját erő pedig 10 százaléknál kezdődik. További könnyítés, hogy utóbbiba hazai vagy európai uniós támogatás is beszámítható.

Az MFB Rt. a fejlesztéseket a fontosságuk szempontjából két hitelcélcsoportba sorolta, és ez alapján megbontotta a kamatozási konstrukciót.

A kedvezőbb kamatozású hitelcélok közé az ivóvízminőség javítását, a szennyvíz- és csapadékvíz elvezetését és a szennyvíztisztítást szolgáló fejlesztések, a szilárd hulladékok kezeléséhez, valamint az árvíz és belvíz elleni védekezéshez kapcsolódó beruházások tartoznak. A hitelkonstrukció másik komponense a közutak építését, a megújuló energiaforrások hasznosításával kapcsolatos beruházásokat, a közvilágítás fejlesztését és korszerűsítését és az önkormányzati tulajdonú létesítmények felújítását finanszírozza.

Rugalmassá teszi a hitelkonstrukciót az is, hogy a kérelem benyújtását megelőző hat hónapban keletkezett, bizonyíthatóan a beruházáshoz vagy felújításhoz kapcsolódó költségek finanszírozására is felhasználható. Az éves kamat - a beruházás tárgyának fentebb részletezett felosztása szerint - háromhavi euró bankközi kamatláb (EURIBOR), plusz legfeljebb évi 2,5, illetve 3,5 százalékpont. Az MFB Rt. a pénzintézetek számára a kamaton felül felszámítható költségek közül az ügyfélre csak a projektvizsgálati díjaknak az áthárítását engedi meg.

A bankok a hitelt legfeljebb két évig tartják rendelkezésre, a lehívás után a törlesztés negyedévente egyenlő részletekben történik a szerződéskötéstől számított maximum hároméves türelmi idő lejártát követően.

Regionális differenciálás

Az MFB Rt. új hiteltermékei közül a másik kettő kimondottan a kis- és középvállalkozókat (kkv) hivatott segíteni.

- A Regionális Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram (REGIO) az első olyan termék, ahol bevezettük a régiónként eltérő kamatokat. A kamatkedvezmény mértékét nem az határozza meg, hogy hol a vállalkozó székhelye, hanem hogy mi a beruházás megvalósulásának helyszíne - teszi hozzá Czirják Sándor. - Így például míg Budapesten egy üzemcsarnok felépítéséhez igényelt hitelre a háromhavi EURIBOR-os bázison felül legfeljebb 4,5 százalékpontot, addig a zalaszentgróti kistérségben maximum 3,75 százalékpontot számíthatnak fel az együttműködő bankok. A kérelmezőnek azonban a beruházás aktiválását követő 60 napon belül igazolnia kell, hogy a beruházás helye szerinti régióban telephellyel vagy székhellyel rendelkezik.

Az 5-600 millió forint közötti hitelt a vállalkozás már a beruházás nettó - vagy amennyiben áfa-visszaigénylésre nem jogosult, bruttó - értékének 25 százalékát kitevő saját erő mellett is igényelheti, legfeljebb tízéves lejáratra.

- Az MFB Rt. célja a hosszabb idő alatt megtérülő beruházások finanszírozása, ami a meghirdetett hitelek lejáratában is tükröződik - hangsúlyozza Czirják Sándor.

A REGIO esetében a megtérülést javíthatja, hogy az MFB hitelcélként elsősorban az ipari parkokban vagy vállalkozási övezetekben megvalósuló beruházásokat, illetve a logisztikai központok és ipari parkok minőségi szolgáltatásainak fejlesztését jelölte meg. A hitel feltételrendszerét a bank az EU társfinanszírozását élvező támogatásainak kritériumaihoz hasonlóan alakította ki: a cég nem állhat csőd- vagy felszámolási eljárás alatt, nem lehet lejárt köztartozása, továbbá főtevékenységként nem foglalkozhat mezőgazdasági, illetve halászati termékek előállításával, feldolgozásával vagy értékesítésével. Továbbá vállalnia kell, hogy a beruházással létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat az eredeti célnak megfelelően öt évig folyamatosan fenntartja és működteti.

A rendelkezésre tartási idő legfeljebb két év, amelynek évenként 0,25 százalékos terhe van, azonban sem a folyósításért, sem az esetleges előtörlesztésért nem kell külön fizetni, és nincs kezelési költség sem.

Alacsony fedezettel

- Az MFB pozitív nemzetközi megítélését bizonyítja, hogy az Európai Beruházási Alap ismét részt vesz a bank finanszírozásában, sőt egy közös terméket is kidolgoztunk - utal az ECONOVA fantázianévre keresztelt másik friss vállalkozásfejlesztési hitelprogramra a vezérigazgató. A telephely létesítéséhez, bővítéséhez vagy korszerűsítéséhez, tárgyi eszközök vagy immateriális javak beszerzéséhez felhasználható, legfeljebb 250 millió forint összegű hitelt a száz főnél nem többet foglalkoztató mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik. A program erőssége a 4-10 éves lejárat mellett a megszokottnál kisebb biztosítékelvárási rendszerben rejlik. Az ECONOVA Hitelprogramban forráshoz juthatnak azok a vállalkozók is, akiknek nincs meg az általában elvárt fedezete. A konstrukciót az tette lehetővé, hogy az EIF és az MFB Rt. együttesen a hitel felét garantálja a kereskedelmi bankok felé.

Az első verzióban a megkövetelt biztosíték mértéke a tartozás és az egyéves kamat teljes összege, amit maximum 3,25 százalékos háromhavi EURIBOR fölötti marge egészít ki. A másik opció esetében a vállalkozásnak csak a tőke és az egyéves kamat 75 százalékát kell fedezetként a tartozás mögé tennie, azonban a kamatnak az EURIBOR fölötti része 4 százalék is lehet. A legalább 25 százalékos önerő felmutatása és a beruházás tárgyát képező ingatlan, gép vagy berendezés elzálogosítása mellett a vállalkozónak azonnali beszedési megbízás benyújtására vonatkozó felhatalmazást is adnia kell a hitelt nyújtó pénzintézetnek. Utóbbiak jogosultak továbbá egyszeri, maximum egyszázalékos kezelési költség, legfeljebb nettó 200 ezer forintos hitelbírálati és - a REGIO-nál ismertetett mértékű - rendelkezésre tartási díj felszámítására.

A vállalkozóknak - a maximum kétéves türelmi időt követően - fél- vagy negyedévente kell megközelítőleg egyenlő részletekben törleszteniük adósságukat, a kamatfizetés naptári negyedévenként történik. A REGIO-hoz hasonlóak az ECONOVA egyéb feltételei is: nincs előtörlesztési díj, a beruházás megvalósítását követően a cégnek vállalnia kell, hogy a létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat az eredeti célnak megfelelően öt évig üzemelteti, és a jogosultság szempontjából sincsenek lényeges különbségek.

 Folytatás következik

 A három új hitelprogram az MFB Rt. vezérigazgatója szerint nem fog konkurenciát jelenteni a 2004-ben közel százmilliárd forintos kihelyezésállományt elérő Európa Hitelnek, mert mindig van igény speciális termékekre. Éppen ebből kiindulva a bank 2005 első felében további árfolyamgarantált konstrukciók bevezetését tervezi.

- Ilyen a Partner Hitelprogram, amely a magyar vállalkozások külföldi aktivitását lesz hivatott finanszírozni. A cégek külpiaci jelenlétét a Magyar Export-Import Bank Rt. és a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. beolvasztásával 2005-től bankcsoporttá váló MFB a Corvinus Rt.-vel együtt további új, komplex termékekkel is támogatni fogja - jelentette ki lapunknak adott nyilatkozatában Czirják Sándor. A bank idei termékfejlesztési stratégiája emellett a mezőgazdaság, a feldolgozóipar, a környezetvédelem, a környezetgazdálkodás és az innováció irányába mutat. Terveznek továbbá munkahely-teremtést, valamint a helyi piacok és beszállítók fejlesztését célzó regionális hitelprogramokat is.

Bővebben a Piac és Profit 2005. januári számában

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo