Erős évkezdet jellemezte a kiskereskedelmi eladásokat, melyben szerepet játszott az év eleji jelentős bérkiáramlás is. (A reálkeresetek január–februárban 11,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbit.)
A nemzetközi gyakorlatnak megfelelő, jármű- és üzemanyag-forgalom nélkül számított, munkanapokkal kiigazított kiskereskedelmi eladások 2002. januárban 9,2%-kal, februrárban 5,9%-kal, a két hónapban együttesen 7,6%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. Ez a növekedés jelentősen meghaladta a 15 EU-tagországban elért 1,5%-os, illetve az eurózóna országaiban kimutatott 0,7%-os januári növekedést. (A 2001. évi éves növekedés az EU 15 országában 2,2%-os, az eurózóna országaiban 1,3%-os volt, míg Magyarországon 5,4%-ot ért el.)
Az első két hónapban minden tevékenységcsoport forgalma nőtt. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számított értéke januárban 8,6%-kal, februárban 6,2%-kal, az első két hónapban átlagosan 7,3%-kal haladta meg az előző évi szintet. A textil-, ruházati és lábbeli-kiskereskedelem 2001 második felében megindult élénkülése folytatódott, a növekedés januárban 11,6%, februárban 8,1%, az év első két hónapjában átlagosan 9,8% volt. Az elmúlt évi csekély (1,4%-os) növekedés után a bútor-, műszakicikk- és vasáru-kiskereskedelemben januárban 8,7%-os, februárban 6,4%-os, a két hónapban átlagosan 7,4%-os forgalombővülést mértek. A gyógyszer-, gyógyászatitermékek-, illatszer-kiskereskedelmi forgalom januári 9,6%-os, februári 7,3%-os, kéthavi 8,5%-os bővülése szintén jelentősen meghaladta az előző év 2,2%-os átlagos növekedési ütemét. Az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek januárban 4,6%-os, februárban 3,6%-os, a két hónapban együtt 4,1%-os növekedést mutattak. A kultúr- és egyéb, máshová nem sorolt iparcikk-kiskereskedelmi üzletek januárban 9,5%-kal, februárban 10,8%-kal, az első két hónapban átlagosan 10,2%-kal nagyobb forgalmat bonyolítottak, mint az előző év azonos időszakában.
2002-ben tovább gyorsult a gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem évek óta tartó dinamikus bővülése, januárban 38,4%-kal, februárban 29,9%-kal, a két hónapban átlagosan 33,9%-kal nagyobb forgalmat bonyolítottak le az előző év azonos időszakánál. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem értékesítése – a kedvező időjárás és az alacsony árak következtében – évek óta nem tapasztalt mértékben, januárban 15,9%-kal, februárban 8,6%-kal, átlagosan 12,1%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az összesített (jármű- és üzemanyag-forgalommal együtt számított) kiskereskedelmi forgalom 2002 első két hónapjában 752 milliárd forintot ért el. Ez az érték folyó áron 15,8%-kal, változatlan áron 12,1%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
Erős évkezdet a kiskereskedelemben
A kiskereskedelmi forgalom volumene jármű- és üzemanyag-forgalom nélkül 2002. januárban 8,8%-kal, februárban 6,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A jármű- és üzemanyag-eladások kiemelkedően, januárban 27,2%-kal, februárban 19,6%-kal bővültek. Az összesített forgalom volumene így januárban 13,9%-kal, februárban 10,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.