Éppen hogy dobogós az ország

Magyarország a közép-kelet-európai országok közül a harmadik helyen végzett versenyképesség tekintetében az Ernst and Young legfrissebb felmérése szerint - közölte Czakó Borbála, a tanácsadó cég vezérigazgatója sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A franciaországi La Baule-ben megrendezésre került 4. Befektetési Világkonferencia alkalmából az Ernst & Young közzétette "Európa Versenyképességi Tanulmányát", amely a földrész vonzerejéről szóló immáron harmadik felmérés éves eredményeit ismerteti. Az Ernst & Young tanulmánya a befektetési szokásokat két szempontból elemzi: ezek egyike a külföldi befektetők 2005. évi európai befektetéseire és terjeszkedésére vonatkozó adatok elemzése (a European Investment Monitor (EIM) adatbázisának felhasználásával), míg a másik 1019 külföldi befektető Európa jelenlegi és jövőbeni vonzerejére, erős és gyenge pontjaira vonatkozó véleményének vizsgálata.

Európai kitekintés

A közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI) számának tükrében 2005 igen erős év volt Európa számára. A régió 3066 projektjével 6 százalékos emelkedést mutatott a 2004-es évhez képest. Ezzel az eredménnyel rekordot döntött, hiszen több projektet vonzott, mint az eddigi években bármikor. Az elmúlt időszak során az Európán belüli FDI megoszlás lassan, de erőteljesen Közép- és Kelet-Európa térnyerését mutatja. Míg 2000-ben Nyugat-Európával szemben 17 százalékos részesedése volt a térségnek, ez a szám 2005-re folyamatos növekedés mellett 29 százalékra emelkedett. Az európai befektetések célországainak vezető listáján Lengyelország (5,9%), Csehország (3,8%), Magyarország (3,8%) és Oroszország (3,6%) megerősítette helyét az első tízben.

Magyarország helyzete

2005-ben Magyarország a külföldi tőkebefektetések száma alapján az Európai rangsor nyolcadik helyén állt 3,8 százalékos részesedéssel és 115 projekttel. Ezzel az eredménnyel hazánkat a régióból a negyedik helyre ugró Lengyelország (5,9%) és a hetedik helyen álló Csehország (3,8%) előzi meg. Ám ez az eredmény a közép- és kelet-európai régióban szerzett 13 százalékos FDI részesedéssel az előkelő harmadik helyet jelenti hazánk számára.

A rangsorban elfoglalt kedvező helyünket hazánk elsősorban Németországnak, a régió (20%) és Magyarország (20%) elsőszámú befektetőjének köszönheti, messze megelőzve az Egyesült Államokat (12% a régióban, 15% hazánkban). Hazánk FDI térképét színesíti Ausztria 12 százalékkal, majd kissé lemaradva Japán és Franciaország 7-7 százalékkal.

A fenti országokból a Magyarországra áramló nagy értékű beruházások elsősorban a rendelkezésre álló képzett munkaerőnek, a megfelelő infrastrukturális háttérnek, valamint a hatékony áruelosztásnak köszönhetőek. A projektek 66 százaléka a gyártóiparban realizálódik. Ezzel Magyarország Európában az iparág negyedik vezető országává lépett elő és annak 6,8 százalékát fedi le. Ezt követik hazánkban a pénzügyi és üzleti szolgáltatási projektek 8 százalékkal, valamint a közlekedés és távközlési iparág 5 százalékkal. Az autóiparba történő beruházások erősen Kelet- és Közép-Európa felé tolódnak, amely tendencia szerint belátható időn belül a régió az iparág legfontosabb központjává válhat. Magyarországon 2005-ben tizenegy autóipari beruházás történt.

#page#

A létrehozott munkahelyek számát tekintve 2005-ben Közép- és Kelet-Európa állt az első helyen. Nyugat-Európa 81,065 munkahelyével szemben a régió kevesebb projektből 97,880 munkahelyet teremtett a dolgozni vágyók számára. Ebből a szempontból egyértelműen Lengyelországé a dobogó legfelső foka, hiszen a nemzetközi befektetések itt 37,745 munkahelyet teremtettek. Magyarország 9,939 munkahellyel hetedik helyen, Európa élmezőnyében szerepel. E mellett hazánkban egy projektre átlagosan 163 munkahely jutott, ami messze meghaladja az európai 95-ös átlagot.

Tekintsünk előre

Az Európába áramló befektetések jövőbeni kilátásairól a megkérdezettek több mint fele, 56 százaléka vélekedik pozitívan. Ez a magas szám egyértelműen azt mutatja, hogy a befektetők vállalkozásaik helyszínét illetően továbbra is elkötelezettek Európa iránt. A válaszadók közel háromnegyede (72%) bízik abban, hogy Közép- és Kelet-Európa vonzereje a következő időszakban nőni fog.

A további befektetésekhez, valamint terjeszkedéshez kapcsolódó várakozások 2006-ra vonatkozóan azt mutatják, hogy Németország a külföldi befektetések egyik legkeresettebb célpontja (13%). Magyarország 6 százalékkal a lista előkelő ötödik helyét foglalja el Lengyelország (12%), Oroszország (9%) és Franciaország (7%) után.

A felmérés eredményei szerint a legtöbb európai ország esetében a beáramló befektetések szempontjából eltérés van a befektetők felé mutatott kép, illet a tényleges adatok között. "Míg Magyarország a befektetések számát tekintve a hetedik helyen áll Európában, ország imázs szempontjából csak a nyolcadik helyre rangsorolják. Ezért számunkra az a kihívás, hogy az elért tényleges eredményekre támaszkodva megmutassuk a befektetők számára, vagyunk olyan jók, mint bármelyik más ország a régióban" - mondja Czakó Borbála, majd így folytatja. "A válaszok fényében elmondhatjuk, országunk és Európa vonzereje gyors ütemben növelhető lenne, ha az európai gazdasági kérdések markánsabban jelennének meg az oktatási programokban (36%), illetve ha a fenntartható fejlődés nagyobb szerepet kapna az európai szabályozásban (30%)."

Kóka János gazdasági miniszter a sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt napokban tett egyesült államokbeli látogatása alapján úgy látja, hogy érezhető a befektetők bizalma Magyarország iránt. Hozzátette: a látogatás során sikerült lezárni egy tárgyalás-sorozatot, amelynek eredményeként egy jelentős pénzügyi szolgáltató cég helyezi Magyarországra európai központját. Arra a kérdésre, miszerint mennyire befolyásolja Magyarország versenyképességét a kedden, az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén az áfa-kulcsok emeléséről született döntés, a miniszter azt mondta, hogy erről eddig nem tárgyalt a kormány. Tudomása szerint szerdán kerülhet napirendre.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo