Építőipari feketelista

Májustól térítési díj ellenében vehetik igénybe az ÉVOSZ tagjai is az "Építőipari Követelés-nyilvántartó Rendszer" alapszolgáltatását. A jelenleg 30 ezer "rossz", vagy nem fizető megrendelő szervezet nevét tartalmazó rendszertől - amely szeptembertől nyilvános lesz - a körbetartozások csökkenését várja a Szövetség.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt néhány évben az építőiparban jelentősen romlott a fizetési fegyelem, s megemelkedett a körbetartozások mértéke. Összege óvatos becslések szerint is több milliárd forintra rúg. A helyzetet súlyosbítja, hogy gyakran az állami, önkormányzati megrendelések esetében sem lehet biztos abban a munkát végző cég, hogy időben megkapja az érvényes szerződés alapján őt megillető járandóságát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy sok esetben számos, építőipari szolgáltatást megrendelő az építkezés során csak kisebb összegű részleteket fizet a munkát végző vállalkozásnak, s a projekt befejeztével pedig - különböző okokra hivatkozva - akár hosszú hónapokig nem egyenlíti ki maradék tartozását. A rosszul, rendszeresen késedelmesen fizetők kiszűrésére pedig sem a garanciák, sem a fedezetigazolások nem jelentenek elegendő biztosítékot. - mondja Nagy János, az Építési Vállalkozók Szövetsége (ÉVOSZ) ügyvezetője.

A közelmúltban látott
napvilágot az a - Coface Hungary hitelbiztosító-hitelminősítő által készített tanulmány -, ami szerint az egy esztendő alatt 15%-kal emelkedett a vállalkozási fizetésképtelenség miatt indított eljárások aránya. Január elejétől március végéig ez több mint 3600 vállalkozást érint, melyen belül 26,7%-ot a kereskedelmi, 15,11%-ot pedig építőipari cégek alkotják. A legtöbb eljárás az idei év első három hónapjában a fővárosban indult: számuk megközelítette az 1500-at, míg a megyék közül Csongrád és Nógrád vezet 1,15%-os, illetve 1,11-os csődeljárással. A tanulmány adatai szerint egyébként tavaly 3%-kal, több mint 17 000-rel emelkedett a bejegyzett társaságok száma: eredményeként 2005 decemberében 960 000 - köztük 460 000 társas - vállalkozást tartottak nyilván országosan.
Ez késztette arra a Szövetséget, hogy életre hívja az internetes "építőipari feketelistát", vagyis követelés-nyilvántartó rendszerét. Azt az adatbázist, amely amellett, hogy tartalmazza a lejárt építőipari követeléseket, a folyamatosan késve fizető cégek adatait, megmutatja helyzetüket, és konkrét "eseteiket", illetve a projektcégeket. Ez utóbbi azért fontos, mert a nagyobb építőipari fejlesztések jelentős része - az egyes beruházások megvalósítására projektcéget hoz létre - amely a projekt elkészültével megszűnik. Így a nemfizetés kapcsán indított, többnyire néhány évig elhúzódó bírósági eljárás során már nem érhető el, így a kintlévőség sem. Az adatbázisban jelenleg 30 000 adós cég szerepel, akik ellen felszámolási eljárás van folyamatban. - tudtuk meg az ügyvezetőtől.

A követelés-nyilvántartó rendszerrel a cél az, hogy a Szövetség tagvállalatai ezen cégadatok ismeretében csökkenthessék piaci kockázatukat. Vagyis még a konkrét munkaszerződések megkötése előtt nagyobb körültekintéssel járhassanak el megrendelő partnereik minősítésekor. Az adatbázis segítségével a kiválasztott cég árbevétele, tartozás- és követelésállománya, vagyona és egyéb pénzügyi adatai is megtekinthetők. Az alapszolgáltatást igénybe vevők például jogosultak arra, hogy egyrészt saját követelésadataikat bejelentsék a rendszerbe, segítve ezzel más tagcégek üzleti döntéshozatalát, másrészt bármikor, korlátlan számú cégnél lekérdezhessék, van-e vagy volt-e  a cégnek a  tagok által bejelentett tartozása és mekkora összegben.

Az alapszolgáltatás része még az automatikus "monitoring", mely a tagcég által bejelentett adós bármely hivatalos cégadatában történt változásra egy e-mail üzenettel hívja fel a figyelmet, illetve a szintén automatikus "követelésfigyelés", mely akkor küld értesítést e-mailben, ha a tagcég által előzetesen megadott partnerek közül valamelyik adóssá válik a nyilvántartásban.

A rendszer működtetésére az építőipari szakszövetség az Opten Kft.-vel kötött szerződést, és a bázis egyelőre csak tagjai számára nyitott. Szeptembertől azonban nyilvános lesz, s az ott lévő adatok díj ellenében bárki számára elérhetőkké válnak. Az ÉVOSZ-tagok április végéig ingyen hozzáférhettek az alapszoláltatáshoz, májustól azonban nekik is fizetni kell érte (e díjakról lásd keretes írásunkat!). A nem tagoknak szeptember elsejétől ennél magasabb díjat kell majd leróni: például a "monitoring" és "partnerfigyelés" (figyelmeztető e-mail) díja havonta 20 000 forint plusz áfa lesz, míg az online cégkeresés, cégtörténet plusz pénzügyi modul  korlátlan számú lekérdezésének átalánydíja havi 7700 forint plusz áfába kerül majd.

Az online építőipari feketelista azonban a körbetartozások felszámolására tett lépéseknek csak egyik eleme. Emellett a Szövetség javaslatcsomagot készített a megoldásra, amelyet eljuttatott a kormányhoz is. Ahhoz ugyanis, hogy biztonságosabbá váljon az építőipari vállalkozók jogi védelme, gazdálkodásuk tervezhetősége, a vállalkozói díjak nemfizetése miatti tevékenységük megszüntetésének veszélye több - például a csődtörvény, társasági stb. - törvény egyes pontjának módosítására van szükség.

A szolgáltatások árlistája az építőipari cégek részére
A szolgáltatások árlistája az építőipari cégek részére

1. Online rendszer üzemeltetése, adatnyilvántartás karbantartása, "monitoring" és "követelésfigyelés" funkció (figyelmeztető e-mail) min. 20 tagcég esetén, ha a tag a) árbevétele kevesebb, mint 50 MFt: 4 000 Ft (plusz áfa/tag/hó) b) árbevétele 50 MFt - 1000 MFt: 8 000 Ft (plusz áfa/tag/hó) c) árbevétele több, mint 1000 MFt: 12 000 Ft (plusz áfa/tag/hó)

2.Cégtár- plusz törvénytár rendszerek:
a) Cégtár online cégkeresés, cégtörténet plusz pénzügyi modul korlátlan számú lekérdezés átalánydíja: 5700 Ft (plusz áfa/hó/tag)
b) Cégtár online cégkeresés, cégtörténet plusz pénzügyi modul, plusz kapcsolt vállalkozások (személyre keresési modul) plusz kapcsolati ábra korlátlan számú lekérdezés átalánydíja:10 000 Ft (plusz áfa/hó/tag)
c) Mérlegtár plusz cégelemzés online (felhasználás alapján számlázva): Eszközök/források: 400 Ft (plusz áfa/db), Eredménykimutatás:400 Ft (plusz áfa/db, Cégelemzés: 1000 Ft (plusz áfa/lekérdezett cég)
d) Törvénytár online jogszabálygyűjtemény korlátlan lekérdezési átalánydíja: 1000 Ft (plusz áfa/hó/tag).

Megjegyzés: 2006-ban minden második bejelentett adós cégért cserébe 1% kedvezményt ad a működtető az alapszolgáltatás (1.) és a cégtár online szolgáltatások (2/a, 2/b.) díjából, amely maximum 40% lehet. Az 1. és 2. pontban részletezett szolgáltatások havi átalánydíjai egy felhasználó egyidejű igénybevételére vonatkoznak. További felhasználó egyidejű igénybevételének lehetősége felhasználónként 30 % felárat von maga után.

ÉVOSZ-tagoknak (2006. május 1-től)

forrás: ÉVOSZ.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo