A Coface csoport 2007-re szóló előrejelzése szerint a világgazdaság növekedése lassul, ugyanakkor a legtöbb ágazat globális növekedési üteme változatlan maradhat. Előrejelzéseink szerint ez az olajárak stabilizációját hozza magával, amennyiben nagyobb geopolitikai válságok nem következnek be. Ezzel párhuzamosan a nyersanyagok drágulása is lassul, esetenként megáll, ami az ezeket felhasználó vállalatok haszonkulcsának növekedését hozhatja. Nem lesz azonban igaz ez valamennyi cégre, ugyanis ez a hatás csak részben lesz képes ellensúlyozni a kereslet gyengélkedését.
Ismét Ázsia
Egyértelmű sikerre csak a fejlődő országok, így különösen Ázsia számíthat. E régió termelői nem csak a megélénkülő regionális keresletből profitálhatnak, de nyereségességüket javítja az is, hogy a termelési költségek továbbra is igen alacsonyak maradnak. Ennek megfelelően a legtöbb termelőágazat ázsiai kockázati besorolása egyértelműen jobb, mint a fejlett országokban. Igaz ez még akkor is, ha egyes szektorokban (különösen Kínában) az éles verseny a tetemes kihasználatlan kapacitás változatlanul megnehezíti a cégek dolgát.
Magyarországon az inkább stagnálást vagy romlást ígérő regionális és európai trendek mellett a következő év ágazati kockázatait döntően befolyásolja a gazdaságpolitika változása - emelte ki Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója. A különféle megszorítások nyomán nem csak a háztartások kereslete csökkenhet, de fokozódhatnak a béremelési igények is, amint azt máris látjuk a munkaadók és munkavállalók egyeztető tárgyalásain. Mindezek alapján itthon összességben inkább a kockázatok növekedésére számíthatunk, márpedig nemzetközi összevetésben Magyarországot már így is kirívóan magas fizetésképtelenné válási arány jellemezte, különösen a textil- és építőiparban, illetve a kereskedelemben. A megváltozó globális gazdasági környezetet látva a Coface csoport számos ágazat globális és regionális kockázati besorolását megváltoztatta.
Építőipar a legkockázatosabb
Az utóbbi évek látványos fellendülése után 2007-ben kisebb keresletre számíthat az építőipar. Ennek megfelelően a globális és a nyugat-európai "A-" besorolás egyformán "B+"-ra csökkent. Bár a kelet-európai besorolás továbbra is "A-", hazai viszonylatban koránt sem ilyen kedvező a kép. A Coface Hungary szeptemberi adatai szerint az ágazat a tartozási láncok kialakulása miatt 4,17 százalékos fizetésképtelenségi hányadával a legkockázatosabbnak számít Magyarországon. #page#A nyugat-európai kockázatnövekedés ugyanakkor rövid távon várhatóan nem növeli a magyar gondokat, mivel a hazai cégek számára kulcspiacnak számító Németországban nem várható komolyabb kereslet-visszaesés.
Romló magyar esélyek
A közelmúltban Észak-Amerikában már C kategóriába visszasorolt gépjárműgyártás kilátásai Nyugat-Európában is romlottak, így itt előrejelzéseink szerint "B"-ből "B-"kategóriába csúszik vissza az ágazat. Régiónk besorolása ugyanakkor egyelőre B+ maradt, amit nem csak a hazai viszonylatban átlagosnak mondható csőd-valószínűség indokol, hanem az is, hogy a fejlett országokban stagnáló értékesítéssel szembesülő gyártók termelésük egyre nagyobb részét helyezik át az alacsonyabb bérköltségű országokba. Mivel azonban a termelés piacokhoz való közelsége ebben az ágazatban igen fontos, rövid távon régiónk helyzete aligha romlik. Ugyanakkor a csökkenő haszonkulcsok miatt egyre fontosabbak lesznek a közép-európai országok közötti adózási, szabályozási és országkockázati különbségek, ami a közép-európai országok befektetésekért folyó vetélkedésének kiéleződését hozhatja. Márpedig ezen a téren a súlyos költségevetési deficittel és komoly államadóssággal küzdő, megszorító gazdaságpolitikát követő Magyarország esélyei az utóbbi időszakban inkább romlottak. A regionális különbségeket jól mutatja, hogy a szlovák gépjárműgyártás felívelő ágban van, míg az Audi közelmúltbeli adóvitája inkább negatívan hathat a hazai termelésre.
Megszorítások miatt visszaeső kereslet
A kereskedelem besorolása Európában és Ázsiában egyaránt "B+"-ról "A-"-ra javult, miközben az észak-amerikai kontinensen a növekvő kockázat "A" helyett "A-"besorolást tett szükségessé. Nyugat-Európában a lakossági kereslet élénkülésére lehet számítani: különösen Franciaországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban várható javulás, de számításaink szerint némileg Németországban is javul a helyzet. A magyar kiskereskedelem 2,59 százalékos fizetésképtelenségi rátájával már ma is az átlagosnál valamivel kockázatosabbnak számít. Ráadásul a közelmúltban meghirdetett megszorítások, ártámogatás-csökkentések és áremelések hatása, illetve várhatóan la átványosan mérséklődő reálbérek miatt a kereslet drasztikus visszaesésére számíthatunk, ami sok kisebb üzlet fenntartójának okozhat komoly gondokat. Ezek alapján a Coface Hungary az ágazat magyarországi kockázatosságának érezhető növekedését valószínűsíti. A régiós országokhoz képest mutatkozó többletkockázat ráadásul hosszabbtávon is megmaradhat, hiszen a mostani kilátások szerint Magyarország utolsóként fogja bevezetni az eurót, s ez azt jelenti, hogy a döntően külpiacokra támaszkodó kereskedelem valutakockázata tartósan megmarad.