Magyarország energiafelhasználásának, környezeti állapotának és gazdasági teljesítményének jellemzői:
¨ az EU országaihoz viszonyítva alacsony az egy főre jutó gazdasági teljesítmény,
¨ a termelőszférában az egységnyi energiával előállított érték nagysága az EU országaihoz képest jelentősen elmarad, ami abból is következik, hogy a termelőszféra összetételében magas a rossz energiahatékonyságú, nagy energiafogyasztású tevékenységek részaránya,
¨ magas az energiaellátás importfüggősége, az energiahordozó behozatal a külkereskedelmi mérleg egyre jelentősebb tétele,
¨ a szükséges környezetvédelmi berendezések nem kellő mértékben épültek ki, ezért magas a környezetszennyezés.
Energiapolitikai célkitűzésünk, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásunk folyamatában energiagazdálkodási jellemzőinkben hatékony energiatakarékossági intézkedések révén közelítsünk az EU átlagos színvonala felé. Az energiatakarékosság révén javul a hazai termelés gazdasági versenyképessége, mérséklődnek a lakosság és a közületek kiadásai és az energiatakarékossági beruházások élénkítő hatással vannak gazdasági fejlődésünkre.
Mindezen szempontokat figyelembe véve indította el a Kormány 1107/1999. (X.8.) határozatával a 2010-ig szóló hosszú távú energiatakarékossági programot, amely megalapozza a Nemzeti Energiatakarékossági Program pályázati rendszerét is.
A program célkitűzései:
¨ 2010-ig elérendően hazánk jelenlegi 1039 PJ/év átlag energiafelhasználását 75 PJ/évvel kell mérsékelni (ez megfelel az ország mintegy 7%-os éves energiafelhasználásának).
¨ A megújuló energiahordozók jelenlegi 3,6% körüli részarányát 5%-ra kell növelni.
A program megvalósítása, az eredményes energiatakarékosság – amint azt a nemzetközi példák is alátámasztják – csak állami szerepvállalással, a folyamat megfelelő ösztönzésével lehetséges. A 2000-ben megindult program 2001. és 2002. években a Széchenyi Terv részét képezte, 2003-ban pedig önálló Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) formájában folytatódik.
A NEP megvalósításához a Kormány 2003-ban 3,4 Mrd Ft keretet biztosít, amelynek segítségével 2003. évben az alábbi területen lehet energiatakarékossági beruházásokhoz állami támogatásért pályázni a „Kevesebb is elég” jelszóval meghirdetett támogatási rendszer keretében:
- NEP-2003-1 Lakossági energiamegtakarítás támogatása lakossági pályázók számára, amelyhez legfeljebb 500 ezer Ft támogatást nyerhetnek el a pályázók.
- NEP-2003-2 Lakossági energiamegtakarítás támogatása vállalkozói pályázók számára, amelyben szintén legfeljebb 500 ezer Ft az elnyerhető támogatás.
- NEP-2003-3 Önkormányzati és költségvetési intézmények energiafelhasználásának és energiaköltségeinek mérséklése pályázat keretében az önkormányzatok 25 MFt-ot nyerhetnek energiatakarékossági pályázataikhoz.
- NEP-2003-4 A közvilágítás korszerűsítése, tanyavillamosítás, valamint vezetékes PB gázzal ellátott települések egyéb energiahordozóval történő ellátása pályázatban a közvilágítás korszerűsítésére 25 MFt-ot nyerhetnek a pályázók, a PB-ről történő átállásnál a maximális támogatás 250 ezer Ft lakásonként.
- NEP-2003-5 A távhőellátás szolgáltató oldali korszerűsítése keretében 50 MFt a támogatás felső határa.
- NEP-2003-6 A megújuló energiaforrások felhasználásának a bővítése önkormányzatok és magánszemélyek számára pályázatban az önkormányzatok maximum 35 MFt, a magánszemélyek 500 ezer Ft támogatáshoz juthatnak pályázatonként.
- NEP-2003-7 A megújuló energiaforrások felhasználásának a bővítése vállalkozói pályázók számára, amelyben a maximális támogatás 35 MFt.
- NEP-2003-8 Tőkeszegény kis- és középvállalkozások K+F jellegű energiatakarékossági fejlesztéseinek támogatása, valamint a termelő szféra energiafelhasználásának a mérséklése az energiaköltség-ráfordítások csökkentése érdekében. A támogatás felső határa ennél a pályázatnál 30 MFt.
- NEP-2003-9 Energiatakarékossági beruházások támogatása harmadik feles finanszírozással vállalkozó pályázók részére, amelynél a támogatás felső határa attól függ, hogy a pályázat melyik előzőekben felsorolt energiatakarékossági célkitűzéseihez kapcsolódik.
A pályázati csomag a részletes ismereteket tartalmazó pályázati felhívásokat és pályázati útmutatókat, továbbá a pályázat beadásához szükséges adatlapokat tartalmazza. A dokumentumok a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Internet honlapjáról (www.gkm.hu) letölthetők vagy térítésmentesen beszerezhetők a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht.-nál, a helyi Vállalkozói Központoknál, az Energia Központ Kht.-nál, a területi kereskedelmi és iparkamaráknál, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) kijelölt tagszervezeteinél, az ITDH - Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-nál és regionális képviseleteinél.
Felvilágosítás a pályázatokról a 06-40/630-530 telefonszámon kérhető. A pályázónak a pályázat benyújtásakor egyszeri, a pályázati útmutatóban rögzített összegű pályázati díjat kell a megadott számlaszámra befizetni. A pályázatok benyújtása folyamatos 2003. március 1. és 2003. szeptember 30. között. A keret kimerülését hirdetménnyel teszi közre a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium