Ellensúlyoz az export

A külkereskedelmi deficit adósságnövekedés nélkül lesz finanszírozható 2008-ban - állapította meg a TOP-100 konjunktúra index készítésekor az Ecostat.

A szeptemberi értéknél 4 százalékponttal magasabb az októberi "TOP-100 konjunktúra index". Az Ecostat mérései szerint a tizedik hónapban 44 százalékot ért el a mutató. A változást kommentálva pedig megállapítja a gazdaságelemző cég, hogy a bizalmi index havi értéke két éven át kiegyensúlyozottan, szűk sávban ingadozott. A július óta megfigyelhető elmozdulások, bizalomvesztések részben aktuálpolitikai, részben gazdaságpolitikai események következményei. A globális és közvetlen környezetünk konjunkturális viszonyai kedvezőek. A nemzetközi és a hazai gazdasági folyamatok alapján valószínűsíthető, hogy a nagyvállalatok konjunkturális lehetőségei a következő hónapokban is fennmaradnak.

Ez év végén és 2007 első négy hónapjában a hazai nagyvállalatok élénk külgazdasági kereslettel számolnak. Felvevőpiacaik bővülésének köszönhető, hogy az év első nyolc hónapjában az export 16 százalékkal nőtt, a KSH adatai szerint a külkereskedelem hiánya kevesebb volt az egy évvel korábbinál. A folyó fizetési mérlegben hosszabb távon a kedvező tendencia folytatódik. Ha a külföldi tőkebeáramlás szintje változatlan marad, 2008-ra a külkereskedelmi deficit adósságnövekedés nélkül lesz finanszírozható. A gazdaság konszolidációjában a nagyvállalati szektor szerepe jelentős, a kiigazítások negatív hatását sikeres exporttevékenységük számottevően képes kompenzálni.

A hazai gazdaság rövid távú lehetőségeiről a nagyvállalatok 65 százaléka nyilatkozott kedvezőtlenül. A javulást és a stabilitást előrejelző cégek aránya 35 százalék, 5 százalékponttal magasabb az előző havi értéknél. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit a szeptemberinél valamivel optimistábban értékelik a cégek, októberben rosszabbodó esélyekkel egyharmaduk számolt. A termelésnövelés lehetőségének megítélése továbbra is kedvezőtlen. A nyári hónapok 50 százalékos és a szeptemberi 44 százalékos arány után októberben 39 százalékra csökkent a tevékenysége bővítéséről nyilatkozó cégek aránya. Hat hónapon belül a TOP-100 csoport 30 százaléka saját előállítású készletei növelésével, 15 százalékuk csökkentéssel számol. A készletszint emelésére berendezkedő cégek magasabb aránya az exportlehetőségek bővülésére utal. A vásárolt készletek előrejelzése közel áll az augusztusi szinthez. A stabil készletszintet tervező vállalatok aránya 59 százalék, magasabb a szeptemberi értéknél. A termelésnövelés lehetőségének kedvezőtlen megítélésével összhangban készletcsökkentést tervez végrehajtani a vállalatok egyötöde.

A reálgazdaság teljesítménye az év első nyolc hónapjában javult. Az ipar 2000 óta a legeredményesebb évet idén zárhatja, az első nyolc havi adatok alapján az ágazat átlagos volumennövekedése meghaladja a tíz százalékot. A külkereskedelemben és az iparban a kedvező folyamatok folytatódnak, az exportrendelések és az ipar rendelésállománya emelkedik.  Októberben a nagyvállalatok háromnegyede a beszerzési feltételek fennmaradását, egynegyedük annak további javulását várja. A következő hat hónapban a belföldi kereslet élénkülésével a cégek egytizede számol, változatlanságot minden második nagyvállalat feltételez. A külföldi kereslet rövid távú előrejelzése rendkívül kedvező, növekvő igényekkel a TOP-100 vállalati kör 44 százaléka, változatlan feltételekkel 56 százalékuk számol. A belföldi értékesítés megítélése a szeptemberi mélyponthoz képest javult, bővülő értékesítési feltételeket vélelmez a vállalkozások 14 százaléka, stabilitással számol 45 százalékuk.  Hat hónapon belül a külföldi értékesítési lehetőségek területén javulást feltételez a nagyvállalatok 42 százaléka, kiegyensúlyozottságot 58 százalékuk. Hasonló optimista várakozás áprilisban és májusban jellemezte legutóbb a szektor vállalkozásait. A hazai munkaerőpiac megítélésekor változatlanságot feltételez a nagyvállalatok 70 százaléka, javuló kínálatot vélelmez 22 százalékuk. Rövid távon pénzügyi helyzete változását rosszabbodónak ítéli a cégek 36 százaléka, javulónak 14 százalékuk. A gazdasági környezet jövőbeni változásáról szóló előrejelzést szeptember óta érdemben nem módosították a cégek. A bizonytalanság fokozódásától tart 73 százalékuk, a jelenlegihez hasonló állapotokat feltételez egyötödük.

Az élénk konjunktúrával jellemezhető külgazdasági környezetben a hazai multinacionális vállalatok üzletpolitikájában ismét kiemelt szerepe lesz a fejlesztéseknek. Előrejelzésük alapján beruházási aktivitásuk a jövő év első felében fokozódik. A beruházások növekedését az uniós támogatások érdemben fogják segíteni. Októberben a nagyvállalatok beruházási hajlandósága rekordszintre, 78 százalékra emelkedett. A fejlesztési terveket összegző mutatók értéke az előző félévben ennél jóval alacsonyabb szinten ingadozott. Az októberi növekedés megváltoztatta a kedvezőtlen trend irányát, a vállalati fejlesztések a második félévtől várhatóan élénkülnek. A kapacitás-kihasználtság jövőbeni megítélése romlott. Októberben felesleges termelési háttérrel fog működni a cégek 52 százaléka, elégséges eszközpark jellemzi várhatóan 39 százalékukat. Szűk kapacitás-állománya miatt a cégek egytizede tervezi új beruházások indítását.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo