Elfogyott a bizalom

Rendkívüli bizalomesés, aggasztó jövőkép jellemzi a 2006 második negyedévében mért kkv bizalmi index értéket, mely elérte az elmúlt két év történetének mélypontját. A K&H Bank legfrissebb felmérése a kkv bizalmi index érték -4 pontról -56 pontra való markáns csökkenését hozta. Az 52 pontos visszaesés a vállalkozók közterhekkel kapcsolatos várakozások miatti félelmeire, a gazdaságpolitika kedvezőtlen megítélésére, valamint a monetáris politika alakulásával kapcsolatos bizonytalanságokra vezethető vissza.

A K&H Bank és a GfK közvélemény-kutató intézet 2004 harmadik negyedéve óta, immár két éve, negyedéves rendszerességgel méri fel a kis- és középvállalatok (700 millió forint nettó éves árbevételt meg nem haladó társas vállalkozások) - vállalataikat befolyásoló - gazdasági eseményekkel kapcsolatos várakozásait. A kutatás eredményét a kkv bizalmi index jellemzi, amelynek értékét -100 és +100 között állapítják meg az eredményektől függően, ahol a 0 érték a semleges, az alatta lévő érték a negatív, felette pedig a pozitív várakozásokat mutatja.

A 2006 második negyedévi kutatás során a Bank és a kutatóintézet a kisvállalkozások vevői és szállítói kapcsolatait, a vállalati gazdálkodást, a közterhekkel kapcsolatos várakozásokat, a kormányzati gazdaságpolitika megítélését, a versenytársakat, az európai uniós terheket és lehetőségeket, a monetáris gazdaságpolitika alakulását, a munkaerőpiaccal kapcsolatos meghatározó elemeket és az üzletmenetet befolyásoló gazdasági hatásokat vizsgálta. A kkv bizalmi index értéke 2006 júniusában mélyen a negatív tartományban, -56 ponton zárt. Ez az eredmény, a kis- és középvállalkozók - az elmúlt két év során eddig nem tapasztalt - nagymértékű pesszimizmusát tükrözi, melynek magyarázata a következő okokban kereshető.

A magyarországi kkv-k bizalmának megrendülése mögött elsősorban nemzetgazdasági, és politikai folyamatok állnak. Az áprilisban lezajlott országgyűlési választásokat követően a kampányban elhangzott pozitív ígéretekhez képest (pl. köztehercsökkenés), a gazdaság rossz teljesítményével kapcsolatos "beismerések" következtek. Fény derült a magas államháztartási és folyó fizetési mérleg hiányára, valamint az euró bevezetése körüli bizonytalanságokra is. A hazai kis- és középvállalkozók a megszorító intézkedésekkel kapcsolatos kormányzati bejelentések hatására összességében növekvő közterheket, "vállalkozásellenes" gazdaságpolitikát, növekvő vállalati hitelkamatokat, instabil és romló forintárfolyamot, alacsonyabb beruházási hajlandóságot, lassuló árbevétel- és profit növekedést, a teljes jövedelmükre bejelentettek arányának csökkenését, valamint növekvő áremelési szándékot várnak.


A kkv bizalmi index és a GFK komplex fogyasztói index alakulása

A kkv bizalmi index 2006 második negyedévi zuhanását elsősorban a közterhek növekedésétől való félelem okozta. A közterhek részindex -87 ponton zárt, az előző negyedévhez képest (-12 pont) mintegy 75 pontos csökkenéssel. Ez az érték megközelíti a bizalmi index skálájának negatív végpontját. Míg 2006 első negyedévében a kkv-k 36%-a gondolta azt, hogy az elkövetkező egy évben növekedni fognak a közterhek, addig a második negyedévre ezen vezetők aránya 84%-ra nőtt. E szegmensen belül az 5% feletti közteher-növekedést prognosztizálók aránya növekedett. Ágazattól függetlenül a vállalatvezetők 67%-a látja borúsan a jövőt az előző negyedévben mért 19% helyett. Jelentősen, 7%-al (45%-ról 52%-ra) növekedett azon vezetők aránya, akik úgy gondolják, hogy a vállalatoknál az alkalmazottaknak kevesebb, mint a fele van teljes jövedelmére bejelentve. Vagyis a közterhek növekedésétől a fekete jövedelmek arányának növekedését is várják a vállalatvezetők. Mindemellett a növekvő közterhek természetesen közvetlenül is csökkentik a vállalkozások jövedelmezőségét.

A második releváns tényező, amely negatívan befolyásolta az index alakulását, a gazdaságpolitikában eredeztethető. A gazdaságpolitika részindexe ugyancsak látványos zuhanást ért el a 2006 első negyedévében mért -18 ponthoz képest, hiszen 32 pontos visszaesést mutat, -50 ponton zárt. #page#A kormányzati megszorító intézkedések részben közvetlen módon, részben a reálgazdaságra gyakorolt hatásai révén jelenthetnek komoly nehézségeket a magyarországi vállalatok számára. A lakosságot érintő megszorítások alacsonyabb belső fogyasztást okozhatnak, ezzel is szűkítve a hazai kis és középvállalkozók piaci lehetőségeit. A kormányzat elmúlt három hónapban hozott intézkedéseinek megítélése erőteljesen romlott a kkv-k körében.

Csupán a vezetők 3%-a szerint folytat a kormányzat versenyhelyzetet javító gazdaságpolitikát, míg 46%-a szerint a kormányzat utóbbi 3 hónapban hozott intézkedései egyértelműen negatívan hatnak a vállalatok versenyképességére. A kormányzat a leggyengébb minősítést az ipari vállalatok vezetőitől kapta (-47 pont), a vállalatméretek tekintetében pedig a kisvállalkozások vezetői ítélik meg legkritikusabban a kormányzat által életbe léptetni kívánt intézkedéseket (-57 pont a tavalyi -5-höz képest).

Míg 2006 márciusában a kkv vezetők csupán 59%-a tudta megjósolni a még ismeretlen összetételű kormányzat elkövetkező egy évi munkáját, melyet jellemzően pozitívnak ítéltek meg, addig júniusban, a választások után, 89%-uk értékelte azt, többségében negatívan. A vállalkozók 55%-a "vállalkozásellenes" gazdaságpolitikától tart az elkövetkező egy évben, míg 20%-uk semleges, 14%-uk inkább "vállalkozásbarát" gazdaságpolitikára számít. Ágazati megoszlás szerint az ipari vállalatok a legpesszimistábbak, melyek 64%-a, vállalatméret szempontjából pedig a kisvállalkozások 68%-a prognosztizálja az elkövetkező egy évre a vállalkozásellenes gazdaságpolitikát. A vállalatok háromnegyede stabilan az újraelosztási arány csökkentése mellett foglal állást. A több elvonás és támogatás igénye hagyományosan a mezőgazdasági vállalatok körében a legmagasabb, de arányuk ezen ágazatban is a kisebbséget (23%) teszi ki.

A 2006 második negyedévi kkv bizalmi index értékét harmadsorban a monetáris politikában lejátszódott, és várható kedvezőtlen mozgások befolyásolták. A pénzpiaci folyamatokban bekövetkező változások, úgymint az infláció növekedése, a jegybanki alapkamat várható emelkedése a vállalatok finanszírozását teszi költségesebbé. A vállalatvezetők elmondása alapján az előző negyedévhez képest 10%-al megugrott az elkövetkező egy évre forintgyengülést prognosztizálók aránya, 62%-uk szerint romló forintárfolyammal kell számolnunk, csupán 8%-uk számít erősödésre, míg a vezetők 23%-a szerint stabil marad a forint. A vállalatvezetők többsége (63%) a vállalati hitelkamatok rátájának növekedését várja. Átlagosan 2,9%-os hitelkamat növekedést várnak az elkövetkező 1 évben. A vállalati hitelkamatok árának növekedésével kapcsolatos várakozások mögött egyrészről a várható jegybanki alapkamat emelés, illetve a forint árfolyamának romlásával kapcsolatos várakozások állhatnak.

A közvélemény-kutató által vizsgált egyéb kkv bizalmi részindexek - kisvállalkozások vevői és szállítói kapcsolatai, vállalati gazdálkodás, versenytársak, a munkaerőpiaccal kapcsolatos meghatározó elemek,- az előző negyedévhez viszonyítva stagnálnak, vagy csupán minimális ingadozást mutatnak valamely irányba. A bizalmi index értékét némiképp pozitívan, csupán az európai uniós részindex 9-ről 15 pontra történő emelkedése árnyalja.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo